Jesteś tutaj:Kultura Obóz ćwiczebny Wojsk Wielkopolskich w Dziekanowicach
piątek, 24 września 2021 11:05

Obóz ćwiczebny Wojsk Wielkopolskich w Dziekanowicach

 

W najbliższą niedzielę w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach odbędzie się Obóz Ćwiczebny Wojsk Wielkopolskich 1919-1920.

W niedzielę 26 września w godzinach od 11 do 15 odbędze się coroczne wydarzenie, opowiadając o historii Ochotniczej Kompanii Wielkopolskiej i oddziale Armii Czerwonej latem 1920 roku - codzienne życie obu armii oraz inscenizacja walk na froncie wschodnim.

4 lipca 1920 roku ruszyła ofensywa wojsk dowodzonych przez marszałka Michaiła Tuchaczewskiego. Moc tego uderzenia była ogromna. Jego główny impet spadł na oddziały wysunięte najdalej na północ frontu wschodniego. Stacjonujące tam oddziały wielkopolskiej VII Brygady Rezerwowej w pierwszych dniach ofensywy poniosły ogromne straty. W następnych dniach podobnie los doświadczył oddziały 17 Dywizji Piechoty Wielkopolskiej. Odwrót, który rozpoczął się na północ od Bobrujska zmusił wkrótce oddziały 14. Dywizji Piechoty Wielkopolskiej do odwrotu z Bobrujska. Począwszy od 9 lipca, żołnierze wielkopolscy, którzy niespełna rok wcześniej obsadzili front nad Berezyną zmuszeni zostali do marszu na zachód. 

Między innymi na relacjach żołnierzy z tego okresu oparte będą epizody widowiska. Organizatorzy będą chcieli pokazać, jak wyglądały te niezwykle ciężkie dla żołnierzy wielkopolskich dni. Więcej o zasadach wstępu. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane