Jesteś tutaj:Kultura 55-lecie pracy twórczej Tadeusza Panowicza
wtorek, 27 lipca 2021 07:45

55-lecie pracy twórczej Tadeusza Panowicza

  mn

Serdecznie zapraszamy na jubileusz 55 lecie działalności Tadeusza Panowicza oraz wernisaż wystawy “Od Piasta do Piasta - Numizmatyka”. 

Wydarzenie odbędzie się w środę 28 lipca w Centrum Kultury “Scena to dziwna” przy ulicy Roosevelta 42 o godzinie 17.00. Wstęp bezpłatny.

Rodowity poznaniak, z wyboru gnieźnianin. Pasjonat historii lokalnej Gniezna i Pobiedzisk,  bibliofil, dziennikarz i liternik. Tadeusz Panowicz jest osobą obdarzoną wieloma talentami.  Napisał kilka książek oraz ok. 4000 publikacji o tematyce historycznej, archeologicznej czy  bibliograficznej, z czego prawie połowa z nich dotyczy wielkopolski. Od wielu lat rysuje zabytkowe budowle Ziemi Gnieźnieńskiej. Precyzyjnie wykonane  piórkiem rysunki prezentuje na wystawach, a przy okazji barwnie opowiada o dziejach  przedstawionych obiektów.

Jako liternik artystyczny wykonywał akty erekcyjne pomników i budowli. Jest wykonawcą  zdobionych miniaturami rękopisów wykonanych pismem gotyckim. Jest również  kolekcjonerem starodruków, rękopisów, unikatowych dokumentów, monet, orderów, a nawet  zabytkowych wiejskich sprzętów użytkowych. Aktywnie udziela się w wielu  stowarzyszeniach.

Jego zainteresowanie Piastami jest zupełnie przypadkowe. Gdy w latach 70. ubiegłego wieku podjął pracę w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy uznał, że wypada poznać więcej szczegółów na ich temat. Zebrał wszelką literaturę związaną z tematem, lecz nadal nie było to dla niego wystarczające. W 1985 roku zlecono mu wykonanie aktu pomnika  Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, za co Komitet Odbudowy monumentu  wręczył mu medal pamiątkowy z wizerunkiem pierwszego króla Polski - to był właśnie początek tworzenia się tej kolekcji medali, plakiet, monet, statuetek, na których utrwalono dynastię piastowską.

Spotkanie z Tadeuszem Panowiczem poprowadzi Jarosław Mikołajczyk.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane