Wydrukuj tę stronę
wtorek, 06 kwietnia 2021 10:18

Janowiec chce odzyskać połączenie kolejowe z Gnieznem

 
Linia kolejowa nr 281 Linia kolejowa nr 281 archiwum redakcji

Zawieszone ponad 20 lat temu połączenie pasażerskie z położonym 25 kilometrów od Gniezna Janowcem Wielkopolskim, jest oczekiwanym przez włodarzy z tej drugiej miejscowości.

Spółka Polskie Linie Kolejowe, która zarządza układem sieci na terenie kraju oraz realizuje zadania w ramach infrastruktury kolejowej, jakiś czas temu ogłosił konsultacje społeczne w sprawie zamierzeń inwestycyjnych na lata 2021-2030 z perspektywą do 2040 roku. Pierwsze uwagi do projektu przedstawiano jesienią ub. roku, a obecnie ogłoszono ponowne wyłożenie projektu. 

Wśród zamierzeń inwestycyjnych, które znajdują się na liście projektów PLK, jako ponadregionalny znajdują się prace na linii kolejowej nr 281 na odcinku Gniezno - Chojnice. Obejmuje to odcinek od stacji Gniezno, przez Gniezno Winiary, Janowiec Wielkopolski, Damasławek, Kcynię i Nakło. Charakter zadania został określony jako "przebudowa". Na linii tej od 2000 roku nie kursował żaden pociąg pasażerski poza kilkunastoma przewozami turystycznymi, a obecnie realizowane są na niej sporadycznie przewozy towarowe. 

W ramach wspomnianych konsultacji społecznych, burmistrz Janowca Wielkopolskiego zachęca do udziału i wyrażania swoich opinii na temat przebudowy linii 281. W jego opinii pozwoliłoby to poprawić położenie komunikacyjne tej miejscowości na mapie regionu. 

- Z radością dodam, że PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wysłuchało uwag zgłoszonych przy poprzednich konsultacjach społecznych i wpisało do dokumentu przebudowę linii kolejowej nr 281 na odcinku Gniezno – Chojnice (Projekty ponadregionalne pozycja 125 „Prace na linii kolejowej nr 281 na odcinku Gniezno - Chojnice„). W dokumencie jest to na stronie 19 - informuje Leszek Grzeczka, burmistrz Janowca Wielkopolskiego. Przyznaje też, że oczekiwaniem byłaby nie tylko rewitalizacja linii, ale także jej elektryfikacja. Jak dalej wskazuje, prosi mieszkańców swojego miasta o branie udziału w konsultacjach. Dalej włodarz wymienia, jakie korzyści są oczekiwane po wykonaniu inwestycji na wspomnianej linii:

1) Przywrócenie ruchu pasażerskiego na odcinku Gniezno – Chojnice, co byłoby znaczącym narzędziem w walce z wykluczeniem komunikacyjnym mieszkańców wymienionych miejscowości lezących przy omawianym odcinku linii kolejowej nr 281.
2) Poprawy bezpieczeństwa i zwiększenie prędkości szlakowej dla pociągów z przekroczoną skrajnią korzystających z omawianego odcinka linii kolejowej nr 281
3) Posiadanie dobrze przygotowanego pod względem technicznym objazdu kolejowego przypadku zmniejszenia przepustowości linii kolejowej nr 353 na odcinku Gniezno – Inowrocław(np. podczas prac remontowych na wspomnianym odcinku)
4) Możliwość przekształcenia linii kolejowej nr 281 w magistralę towarową, która łączyłaby okręgi śląskie z okręgami nadmorskimi (podobny projekt był już rozważany w latach 70 XX wieku – Magistrala Węglowa BIS)

Zarówno PLK, jak i wnioskujący nie wskazują, kiedy ewentualnie oczekiwane byłoby przywrócenie połączeń na tym odcinku linii nr 281. Mimo iż obecnie jest przejezdna, to prędkość szlakowa jest niska i o kursach pasażerskich można by było mówić dopiero po poprawie parametrów. To zaś wiązałyby się z dużymi nakładami finansowymi, zwłaszcza iż ostatnie duże prace na tej trasie realizowano w latach 80. XX wieku.

Konsultacje w powyższej sprawie trwają tylko do poniedziałku 12 kwietnia br., także jest jeszcze odpowiedni czas na to, by móc wyrazić swoją opinię. Wydaje się, że temat powinien być interesujący nie tylko dla Janowca Wielkopolskiego, ale także dla włodarzy i mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego, szczególnie zamieszkałych na terenach przez które przechodzi linia nr 281 tj. gmina Gniezno i gmina Mieleszyn. 

Aby wziąć udział w konsultacji, w formularzu z uwagami i wnioskami należy podać swój identyfikator (imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania), część dokumentu wybrać z listy projektów i wskazać numery strony (16-26). W treści uwagi należy wnioskować o rewitalizację linii kolejowej nr 281 na odcinku Gniezno - Chojnice. 

Link do konsultacji: 
https://www.plk-sa.pl/planowane-inwestycje-plk-konsultacje-spoleczne/?fbclid=IwAR1HAPQTMGqiylSGGE9QQUdPRK6oyPdphC5UWVXHhvLKm1zh7BKUb84ReGg

 


Jednocześnie poszukujemy osób, które pracowały przy projekcie przebudowy linii kolejowej nr 281, realizowanej na przełomie lat 70. i 80. XX wieku lub mają wiedzę o tej inwestycji. Prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

9 komentarzy