wtorek, 27 czerwca 2017 13:00

Ul. Chrobrego doczeka się nowego chodnika

 
Ul. Chrobrego doczeka się nowego chodnika fot. Rafał Wichniewicz

Jedna z reprezentacyjnych ulic Gniezna, na której stan chodników pozostawia wiele do życzenia, w końcu doczeka się gruntownego remontu na długości ponad pół kilometra.

Miasto Gniezno ogłosiło przetarg na wykonanie przebudowy chodników znajdujących się na tytułowej ulicy na odcinku od ul. Łubieńskiego do ul. Pocztowej. Obecnie na całym tym odcinku ulicy istnieje prawdziwa mozaika nawierzchni, gdzie płytki betonowe sprzed 10, a nawet 30 lat pomieszane są z płytkami z lastriko, a także zwykłą kostkę betonową i płytami granitowymi, ułożonymi ponad sto lat temu.

Remont obejmie ciągi piesze po obu stronach drogi na długości ponad 620 metrów z wyłączeniem tych odcinków, które nie należą do tego zarządcy drogi - m.in. przy skrzyżowaniu ul. Chrobrego z ul. Lecha oraz wyjazd z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

Cała inwestycja podzielona jest na trzy części, które wyznaczają też sposób wykonania przedsięwzięcia. Odcinek ul. Chrobrego od ul. Łubieńskiego do skrzyżowania z ul. Sobieskiego i Lecha zostanie ułożony z kostki typu bruk rustica, podobnej estetyką do tej, jaka została wykonana przy zatoczce autobusowej koło teatru. Wyjazdy z posesji będą wyróżnione jedynie nieco ciemniejszym kolorem kostki. Ponadto zachowane zostaną azyle z zielenią (obsadzone kwiatami), istniejące po południowej stronie ulicy. Zostanie ich wykonanych więcej i będą się ciągnąć od poczty aż do skweru przy teatrze (w sumie będzie ich 8). W rejonie przejść dla pieszych i skrzyżowań pozostaną słupki odgradzające pieszych od jezdni. Zejścia na pasy będą wyznaczone także płytkami z wypustkami, ułatwiającymi poruszanie się osobom niewidomym.

Na odcinku od ul. Lecha do ul. Pocztowej, chodniki na ul. Chrobrego zostaną wykonane w dwóch różnych sposobach, ale z zachowaniem istniejącego pasa zieleni - w miejsce pięciu wyciętych drzew pojawi się pięć nowych nasadzeń. Na północnym chodniku, znajdującym się od strony dawnych koszar, pozostaną istniejące zabytkowe płyty granitowe - spękane zostaną wymienione, a pozostałe wyrównane do tej samej wysokości. Pozostałe stare płytki betonowe zostaną wymienione na kostkę betonową typu granit epoka. Wyjazd z terenu koszar zostanie wykonany z asfaltu. Niewielki skwer u zbiegu ul. Chrobrego i Pocztowej wykonany już będzie z kostki bruk rustica (z zachowaniem azylu zieleni). Podobnie jak pozostała część ul. Chrobrego, wykonany też będzie chodnik po południowej stronie ulicy - kostką bruk rustica, z zachowaniem pasa zieleni.

Całe zadanie powinno rozpocząć się na przełomie lipca i sierpnia, a wykonane ma zostać do 31 października 2017 roku. Ponadto w 2018 roku planowana jest wymiana dotychczasowych latarni ulicznych na całej długości ul. Chrobrego.

21 komentarzy

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 28 czerwca 2017 17:26 napisane przez Mieszkaniec

  Super latarnie są na ul. Mieszka i Warszawskiej, ładnie oświetlają całe ulice. Tylko szkoda, że nikt nie dba o ich mycie. Przy ul. Mieszka na wysokości skrzyżowania z ul. Dąbrówki to za chwilę cała oprawa będzie ciemna. Województwo powinno takie lampy zamontować na ul. Dworcowej i Kościuszki tak aby pasowały do pięknych parków. No i może powiat coś zrobi na mieście, a nie tylko medale rozdaje.

 • Link do komentarza omen środa, 28 czerwca 2017 14:42 napisane przez omen

  Mam nadzieję, że władze miasta pogonią województwo i zrobią coś w końcu z ul. Lecha. Przecież tam nie można normalnie pieszo przejść, bo wszędzie są zaparkowane samochody i trzeba się przeciskać między nimi, drzewami a murkami od posesji kamienic. Syf na takiej ulicy, która niby zalicza się do reprezentacyjnych

 • Link do komentarza pieszy środa, 28 czerwca 2017 10:13 napisane przez pieszy

  @ tomek to niech gospodarz miasta zgłosi to do powiatu. Wszak po tej ulicy chodzą na ogół mieszkańcy miasta, ktorym on zarządza i o ktorych bezpieczeństwo powinien dbać. Ja nie muszę wiedzieć, która ulica jest czyja. Dla mnie ważne jest to, że znajduje sie w moim mieście. Dodam, że też jestem oburzony tymi kartkami przylepianymi na słupy. Kiedy dzwoniłem do miejskiej straży powiedzieli mi, że aby ukarać sprawce trzeba go złapac na goracym uczynku. To nieprawda,bo w takim przypadku, to nie można by bylo karac żadnego zabójcy ani innego złoczyńcy.

 • Link do komentarza Ja_Jestem środa, 28 czerwca 2017 09:25 napisane przez Ja_Jestem

  Całe szczęście, że chodnik nie został położony za czasów prezydentury pana Budasza.....bo dopiero jemu by się oberwało.

  Bardzo słusznie zauważył Mieszkaniec, że problem z parkowaniem aut w czasie pogańskiego „święta” na ul Chrobrego, powoduje bardzo duże zniszczenia, zresztą nie tylko w tych dwóch dniach, bo i na co dzień ktoś parkuje na chodniku tak po jednej stronie, jak i drugiej, nie wykluczając aut ochrony przyjeżdżających do banku.

  ***

 • Link do komentarza Zenek środa, 28 czerwca 2017 09:12 napisane przez Zenek

  Jak już będą remontować wymieniać latarnie niech przy okazji pozdejmują te ohydne reklamy wiszące nad ulicą. Reprezentacyjna ulica a nad głowami "szmaty" reklamowe. Dodatkowo zasłaniają monitoring.

 • Link do komentarza tomek środa, 28 czerwca 2017 07:48 napisane przez tomek

  3 Maja to ulica powiatowa......

 • Link do komentarza pieszy środa, 28 czerwca 2017 00:50 napisane przez pieszy

  Lampy lampami, ale czy nie bardziej potrzeba jest natychmiastowa wymiana i naprawa chodnika idąc od szpitala dumnie zwanego rocznica chrztu Polski w kierunku 3 Maja i? dzisiaj tak dwie osoby przewróciłyby się o te nierówności. Może by tak prezydent trochę pieszo po centrum miasta pospacerował?

 • Link do komentarza Redakcja Gniezno24.com wtorek, 27 czerwca 2017 23:29 napisane przez Redakcja Gniezno24.com

  Z uwagi na korozję słupów nośnych, które mają już ponad 30 lat, latarnie zostaną wymienione w całości. W ich miejsce pojawią się bardziej smukłe latarnie, dostępne obecnie na rynku, stylowo nawiązujące do poprzednich. Przebudowa chodników ma uwzględnić wymianę latarni, zaplanowaną w przyszłym roku - tak nas zapewniono.

 • Link do komentarza Koryfeusz wtorek, 27 czerwca 2017 22:56 napisane przez Koryfeusz

  Bzyk, w artykule jest mowa o wymianie latarni, ty zaś napisałeś o czymś co dotyczy wymiany słupów, na których są lampy czy latarnie. Słup to jedno, a lampa czy latarnia to jest to co wisi na tym słupie. Tak więc słup może zostać, ale sama lampa na tym słupie zostanie wymieniona. Już tak było i wymiana samych słupów nie była potrzebna. Poza tym jeśli zajdzie potrzeba, a chodnik jeśli będzie z kostki to naprawdę problemu z wymianą słupów nie będzie.

 • Link do komentarza tutejszy wtorek, 27 czerwca 2017 22:42 napisane przez tutejszy

  Ad. Przezorna - jeżeli przewróciła się kobieta na fontannę, to co do tego ma fontanna? Z powodzeniem mogła orła wywinąć na bruku, na krawężniku, i gdziekolwiek. Czy to znaczy, ze nie powinno być bruku, krawężników etc? A swoja drogą fontanna powinna mieć eleganckie kute ogrodzenie, to by nikt na nią nie wchodził i nie załatwiał tam swoich potrzeb, co niestety też się zdarza.

 • Link do komentarza Gnieźnianin wtorek, 27 czerwca 2017 22:15 napisane przez Gnieźnianin

  Jak już wcześniej wspomniano do kompletu powinna być również wyremontowana ulica Lecha, bo i zdewastowana i zaniedbana jej czystość.

 • Link do komentarza fuzzy wtorek, 27 czerwca 2017 20:33 napisane przez fuzzy

  Jeżeli nieodpowiedzialni rodzice pozwalaja to dzieci skaczą. Tacy rodzice powinni ponosir odpowiedzialność karną!!

 • Link do komentarza EagleEye wtorek, 27 czerwca 2017 20:27 napisane przez EagleEye

  @bzyk to akurat co zauwaźłeś to nic dziwnego

 • Link do komentarza Do Przezorna wtorek, 27 czerwca 2017 20:24 napisane przez Do Przezorna

  Przezorna. Głupota ludzka nie zna granic. Fontanna jest do ozdoby, a każdy rozsądny człowiek wie, że woda plus marmur równa się śliska powierzchnia. Nie sposób postawić Urzędnika przy każdej takiej architekturze aby pilnował ludzi.

 • Link do komentarza turysta wtorek, 27 czerwca 2017 19:56 napisane przez turysta

  Kiedy u was w tym Gnieźnie bedą sianokosy wzdłuż tej ulicy co się wjeżdża od Wrześni od tego skrzyżowania przed tymi starymi budynkami z czerwonej cegły do tego zabawnego ronda ?

 • Link do komentarza Przezorna wtorek, 27 czerwca 2017 19:39 napisane przez Przezorna

  Jeszcze należałoby wymienić fontannę na Rynku,przy której doszło w sobotę do tragicznego zdarzenia.Poważnie ranna została kobieta,która przewróciła się na tę kupę kamieni.Szkoda ,że w mediach o tym nie piszą ,byłaby to przestroga dla wszystkich matek,które patrzą jak ich dzieci skaczą po fontannie narażając zdrowie.

 • Link do komentarza Przezorna wtorek, 27 czerwca 2017 19:32 napisane przez Przezorna

  Jeszcze należałoby wymienić fontannę w rynku, przy której w sobotę doszło do tragicznego wypadku.Nigdzie w mediach nie ma ani słowa na ten temat a przecież została poważnie ranna kobieta,która przewróciła n a ten wytwór architektury.Z przerażeniem obserwuję skaczące po fontannie dzieci,które nie zdają sobie sprawy ,czym grozi upadek na te kamienie.

 • Link do komentarza bzyk wtorek, 27 czerwca 2017 18:53 napisane przez bzyk

  Czegoś nie rozumiem. Najpierw remont chodników a później wymiana lamp? Zeby lampę wymienić trzeba będzie rozebrać jakiś fragment nawierzchni przy niej. Chyba ktoś czegoś nie przemyślał.

 • Link do komentarza avalon wtorek, 27 czerwca 2017 15:38 napisane przez avalon

  Chodniki między Sobieskiego a Łubieńskiego nie były takie złe, ale jesienią po deszczu były pułapką dla pieszych. Liście + woda + śliskie płyty = poślizg gorszy niż na lodzie.
  Jeszcze na Lecha powinni wymienić bo są takie same oraz zrobić oświetlenie, bo zawsze jak jestem w Gnieźnie to na Lecha panują ciemności.

 • Link do komentarza Mieszkaniec wtorek, 27 czerwca 2017 14:10 napisane przez Mieszkaniec

  Super. Tylko szkoda, że w czasie odpustu znowu na nowym chodniku zaparkują ciężarowe samochody...

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane