piątek, 09 czerwca 2017 08:35

Przy cmentarzu św. Piotra powstanie parking

 
Przy cmentarzu św. Piotra powstanie parking źródło: Google Street View

Tytułowy cmentarz jest jedynym na terenie Gniezna, który nie posiada prawie żadnych miejsc postojowych w swoim rejonie. Najpóźniej od jesieni będzie mogło na nim stanąć do 60 pojazdów.

Nekropolia położona przy ul. Kłeckoskiej posiada jedynie fragment chodnika po południowej stronie ulicy, na którym kilka lat temu utworzono kilka miejsc parkingowych. Niemniej, w trakcie pogrzebów, przybywający na cmentarz nierzadko z daleka, parkują swoje samochody gdzie tylko się da - na chodnikach, trawnikach czy też - często nieświadomie - prywatnych posesjach. To powoduje różne sytuacje, często także niebezpieczne, kiedy to pozostawione pojazdy są przyczyną zwężenia jezdni na ul. Powstańców Wielkopolskich czy ul. Kłeckoskiej. Już niedługo będzie mogło się to zmienić.

Na niewielkim skwerze, ograniczonym Trasą Zjazdu Gnieźnieńskiego oraz ulicami Kłeckoską i Powstańców Wielkopolskich, powstanie parking na 57 samochodów. O konieczności jego stworzenia mówiło się już od lat, jednak dopiero w tym roku postanowiono przystąpić do realizacji. W tym celu m.in. kilka miesięcy temu przesadzono już część młodych drzew, które przyjęły się w innej części miasta. Pozostałe 26 drzew zostanie wyciętych, przy czym kilka od strony TZG zostanie jeszcze zachowanych.

Cały układ komunikacyjny parkingu zostanie dopasowany do kształtu działki, wraz z wjazdem na łuku drogi ul. Powstańców Wielkopolskich. Wokół całości powstaną chodniki z kostki betonowej (poza istniejącymi). Ponadto na terenie wykonane zostanie odwodnienie w postaci odpływów do czterech podziemnych zbiorników. Całość będzie także oświetlona.

Wykonawca prac zostanie wyłoniony jeszcze w czerwcu, a na ukończenie prac będzie miał czas do połowy października br.

7 komentarzy

 • Link do komentarza rowerzysta piątek, 09 czerwca 2017 19:35 napisane przez rowerzysta

  Przyda się, cieszę się z każdego miejsca parkingowego. Na zieleń pewnie też znajdzie się miejsce dookoła tego parkingu.

 • Link do komentarza tutejszy piątek, 09 czerwca 2017 17:42 napisane przez tutejszy

  Kupszcza, wyobraź sobie, że bez parkingu nie bylo OK'! A co ma parking cmentarny wspólnego z rozwojem miasta, to naprawdę trudno pojąć twoją mądrość. Trudno się rządzi miastem, jak się ma za mieszkańców takie kupszcze!

 • Link do komentarza lolek piątek, 09 czerwca 2017 12:46 napisane przez lolek

  @Kupszcza - a ty co? ekoterrorysta?

 • Link do komentarza Gertruda piątek, 09 czerwca 2017 11:24 napisane przez Gertruda

  Może i plus dla władz, jak podaje mieszkaniec, ale zrozumieć nie moźna, dlaczego władze trzymały na wysokopłatnym etacie czlowieka, ktory torpedowal tak potrzebne inwestycje dla potrzeb mieszkancow w tych najbardziej trudnych momentch? Pogrzeb to wielka trauma, a on im kazał stawiać samochody na dużym parkingu przy Łaskiego i starszym, schorowanym i pogrążonym w żalobie ludziom kazal przechodzic przez niezwykle ruchliwe skrzyźowanie. Naprawdę,trzeba było nie mieć serca, by działać wbrew takim podstawowym potrzebom ludzkim.

 • Link do komentarza Kupszcza piątek, 09 czerwca 2017 10:44 napisane przez Kupszcza

  Kolejny beton zamiast zieleni. No szlag człowieka trafia. Do tej pory bez parkingu było i ok. Teraz konserwator po linii zgodzi się na wszystko. Szkoda. To nie zawsze rozwój miasta.

 • Link do komentarza mjj piątek, 09 czerwca 2017 08:57 napisane przez mjj

  Nareszcie! Od lat różne środowiska wnioskowały o parking w najbliźszej okolicy tego cmentarza, ale upór byłego konserwatora zabytków powodował, że pojazdy i tak stawiane były na trawnikach, gdyż cmentarze, choć są miejscem zmarłych muszą jeszcze służyć żyjącym, którzy ich odwiedzają. Plus dla władz za ten pomysł.

 • Link do komentarza Pani Klara piątek, 09 czerwca 2017 08:44 napisane przez Pani Klara

  Cytat z artykułu: O konieczności jego stworzenia mówiło się już od lat, jednak dopiero w tym roku postanowiono przystąpić do realizacji.

  Który to już raz należy napisać w ten sam sposób. Wiele lat się mówiło, a dopiero teraz przystępuje się do prac. Oby energii wystarczyło również na kolejną kadencję.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane