poniedziałek, 23 maja 2022 16:38

Od 1 lipca koniec darmowych przejazdów MPK dla uchodźców z Ukrainy

 

Na najbliższej sesji Rady Miasta, podjęta ma zostać uchwała, na mocy której obowiązujące od kilku tygodni darmowe przejazdy dla osób przybywających po 24 lutego z Ukrainy, zostaną zniesione.

W ten sposób Miasto Gniezno dołącza do innych ośrodków, które w ostatnim czasie zdejmują już podobne regulacje w swoich miastach. Przypomnijmy iż wkrótce po pojawieniu się pierwszych uchodźców z Ukrainy w Gnieźnie, Rada Miasta podjęła uchwałę wprowadzającą darmowe przejazdy dla tych osób. Obejmowały one tylko obywateli, którzy po 24 lutego br. pojawili się na terenie Polski. 

Jak czytamy w projekcie uchwały, inicjatywa ta: (...) miała na celu okazanie jak najszerszego wsparcia obywatelom tego kraju, który stał się ofiarą bezprecedensowego ataku zbrojnego Federacji Rosyjskiej. Z uwagi jednak na późniejsze działania ustawodawcy, który umożliwił obywatelom Ukrainy uzyskanie numeru PESEL i korzystanie z wynikających z tego przywilejów proponuje się kolejną zmianę uchwały.

Od 1 lipca 2022 roku, obywatele Ukrainy przebywający na terenie Miasta Gniezna, którym nadano numer PESEL będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej na tych samych zasadach co inni mieszkańcy, a co za tym idzie w określonych sytuacjach przysługuje im zwolnienie z obowiązku zakupu biletu lub uprawnienie do zakupu biletu w preferencyjnej cenie. Zgodnie z obowiązującymi uchwałami, dzieci do lat 7 będą mogły korzystać z darmowej komunikacji, a dzieci wieku szkolnym do 15 roku życia mogą kupić bilet za 1 zł. 

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane