poniedziałek, 23 maja 2022 14:28

Oddział dla dzieci i młodzieży może trafić z „Dziekanki” do innego szpitala w województwie

 

W spawie potencjalnego zamknięcia oddziału dziecięcej psychiatrii w szpitalu wojewódzkim przy ul. Poznańskiej, jedynym rozwiązaniem jest znalezienie kadry. Inaczej, jak twierdzi NFZ, ogłoszony zostanie konkurs i miejsca te zostaną przeniesione do innego ośrodka w województwie.

Istniejący w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych "Dziekanka" Oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży, ma zostać zlikwidowany. Sprawa, która wyniknęła na początku maja, spowodowana jest brakiem kadry niezbędnej do obsadzenia stanowisk potrzebnych do funkcjonowania jednostki. Obecnie jest na nim około 30 miejsc dla młodych pacjentów, wymagającej nierzadko trudnej, specjalistycznej pomocy - po trudnych przeżyciach lub próbach samobójczych. 

W sprawę zaangażowali się parlamentarzyści, którzy poinformowali o podjętych działaniach. Pisma w tej sprawie skierowała posłanka Paulina Hennig-Kloska, a także poseł Tadeusz Tomaszewski. Odpowiedź na pismo drugiego z parlamentarzystów przyszła z Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Jak czytamy w odpowiedzi z NFZ: - Przed dniem 26 kwietnia 2022 roku do Oddziału Funduszu nie wpłynęła żadna informacja o problemach kadrowych Szpitala Dziekanka w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży. Dalej w piśmie z NFZ zwarto iż w całym kraju wdrażane są zmiany w zakresie opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży. Ich celem ma być poprawa organizacji i finansowania świadczeń, w której to sprawie Fundusz miał się kontaktować również ze szpitalem "Dziekanka" odnośnie funkcjonowania w okresie od 1 lipca br. do 31 grudnia 2022 roku: - W ramach zaproponowanego przekształcenia zwiększeniu uległby przede wszystkim poziom finansowania świadczeń w II półroczu 2022 roku. W przypadku zapewnienia realizacji świadczeń w oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży oraz w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, byłby on wyższy o 65,69% w porównaniu do obecnej umowy w zakresie świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży lub o 91,03% - gdyby oprócz oddziału i poradni w podmiocie leczniczym funkcjonował dodatkowo odział dzienny psychiatryczny rehabilitacyjny dla dzieci i młodzieży - twierdzi Fundusz, wskazując tym samym iż w II półroczu 2022 roku szpital miałby szanse na lepsze finansowanie, a przez to poprawę warunków pracy obecnej kadry lub dodatkowe zatrudnienie ordynatora dla ww. oddziału.

- Dyrektor Szpitala Dziekanka w piśmie z dnia 31 marca 2022 roku (wpływ do Oddziału Funduszu w dniu 5 kwietnia 2022 roku) wyraził chęć rozwoju we wskazanym zakresie, jednak z zastrzeżeniem uprzedniego przeprowadzenia rozmów z personelem. Kolejnym pismem było niestety oświadczenie o wypowiedzeniu umowy w części dotyczącej psychiatrii dzieci i młodzieży - czytamy w odpowiedzi z NFZ. Jak dalej dodano, 10 maja odbyło się spotkanie przedstawicieli Funduszu, Urzędu Marszałkowskiego, szpitala "Dziekanka" oraz Konsultanta Wojewódzkiego z Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. W jego trakcie omówiono konieczność dalszego zaangażowania w poszukiwaniu kadry niezbędnej do udzielenia świadczeń pacjentom.

W kontekście samej usługi NFZ stwierdził iż obecnie liczba łóżek na oddziałach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży w Wielkopolsce jest większa o połowę w stosunku do stanu sprzed 2019 roku (aktualnie jest ich 75). 

- W sytuacji, gdy nie uda się rozwiązać zaistniałej sytuacji i zapewnić udzielania będących przedmiotem niniejszego pisma świadczeń w Szpitalu Dziekanka, w Oddziale Funduszu będą podejmowane decyzje odnośnie zabezpieczenia świadczeń, w tym ewentualnego postępowania konkursowego w celu zakontraktowania świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży w innym podmiocie leczniczym w Wielkopolsce - zawarto na końcu pisma. Oznacza to, że jeśli nie uda się znaleźć kadry, oddział z Gniezna zniknie i miejsca te zostaną "odtworzone" w innym ośrodku na terenie województwa - oczywiście, o ile znajdą się podmioty chętne do startu w konkursie.  Ten zaś może zostać ogłoszony w połowie bieżącego roku.

5 komentarzy

 • Link do komentarza Realista środa, 25 maja 2022 11:59 napisane przez Realista

  Dr Borak przewraca się w grobie...

 • Link do komentarza Dorota środa, 25 maja 2022 07:23 napisane przez Dorota

  Czy Pan Marszałek w ogóle wie, że taki szpital "Dziekankę" ma pod swoją pieczą ?

 • Link do komentarza Ana poniedziałek, 23 maja 2022 23:40 napisane przez Ana

  Oczywiście, dlatego na terenie ogródka oddziału dziecięcej psychiatrii zainwestowano państwowe pieniądze i powstało piękne boisko dla dzieci ... ale jak to boisko ? dla jakich dzieci... Prywata? A może tak jakiś audyt na pana dyrektora i sprawdzenie jak dotąd przebiegała rekrutacja lekarzy na to stanowisko. Czy w ogóle jakaś rekrutacja była? Ilu lekarzy tam było zatrudnionych a ilu na papierze? Kiedy i gdzie były publikowane i ogłoszone braki kadrowe? Co stanie się z zatrzymanymi pieniędzmi przeznaczonymi na ten właśnie oddział? Pewnie po linii audytu pytań będzie dużo. Zróbmy panu audyt. Wszak to ten pan przybył do Gniezna z niezbyt dobrymi referencjami, bo jak głosiła wieść tam skąd przyszedł z podobnych powodów go nie chciano... Dziekanka ma dość obcinanych etatów, niepewności , który oddział będzie kolejnym poddanym do likwidacji , który będzie może w rękach prywatnych. Takie zarządzanie szpitalem od dawna nie wpisuje się ani w oczekiwania pracowników ani pacjentów. Brak konkretnego nadzoru ze strony marszałkowskiej? Wolna amerykanka w Gnieźnie. Ogólnie to wstyd dla Gniezna, wciąż się coś dzieje jak nie z jednym szpitalem , to z drugim i kto w tym tyglu miesza ? Mam pytać czy znamy odpowiedż?

 • Link do komentarza Wzburzony poniedziałek, 23 maja 2022 20:34 napisane przez Wzburzony

  I tak na oczach Gnieźnian rozpada się ponad stuletni szpital. Ciekawe jaki interes ma w tym dyrekcja. Aż żal patrzeć.

 • Link do komentarza Mieszkaniec poniedziałek, 23 maja 2022 20:32 napisane przez Mieszkaniec

  Szkoda. Żal wykwalifikowanego personelu.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane