Wydrukuj tę stronę
piątek, 23 sierpnia 2019 11:32

Pozytywnym okiem i słowem o architekturze

 
Pozytywnym okiem i słowem o architekturze fot. Rafał Wichniewicz

Spora grupa gnieźnian uczestniczyła w spotkaniu autorskim, na którym pojawili się twórcy kanału Architecture is a Good Idea - Natalia Szcześniak i Radosław Gajda. Ich wizyta w Grodzie Lecha nie była przypadkowa.

Twórcy cały czas zyskującego na popularności kanału opowiadającego o architekturze, przyjechali do Gniezna w celu realizacji kolejnych odcinków, w których poruszone zostaną tematy dotyczące tej tematyki z terenu Pierwszej Stolicy Polski. Spotkanie z mieszkańcami nie było jednak przeznaczone na to, by opowiedzieć o najnowszej realizacji, ale raczej o tym, co jest im bliskie - o architekturze, a - niekiedy także - estetyce przestrzeni miejskiej.

Podczas wizyty, która miała miejsce w Dobrym Browarze, słuchacze mogli dowiedzieć się, skąd wzięła się ich pasja oraz pomysł na prowadzenie vloga. Jak sami przyznali, na początku chcieli pokazywać ludziom, co mogą zrobić w swoim otoczeniu (np. mieszkaniu) by go ulepszyć. Z czasem jednak przyszły pomysły na bardziej śmiałe realizacje, w tym ten już dość dobrze znany - półgodzinny film o architekturze katedry gnieźnieńskiej (link poniżej). 

W trakcie spotkania nie zabrakło także wypowiedzi na temat samego Gniezna. Padały one zarówno od samych prelegentów, jak i w odpowiedzi na pytania od zgromadzonej publiczności. Jak przyznali, Gniezno ma ciekawe założenia zarówno planistyczne, jak i urozmaiconą architekturę, ale trzeba przyznać iż sama katedra, która choć dla mieszkańców zapewne jest powszednim widokiem, jest "jak prezent podany od dziejów". Dodatkowo emocje u nich wzbudza oś widokowa z ul. Chrobrego, wytyczona po pożarze z 1819 roku, która również interesująca. Na pytanie o wizję Rynku i jego obecnego zagospodarowania byli zaskoczeni opinią, że gnieźnianom nie podoba się obecna fontanna. Ich zdaniem fakt, że korzystają z nich ludzie i przy niej przysiadają świadczy o tym, że pomysł się przyjął, ale kwestia jej urozmaicenia jest dyskusyjna. Nie ukrywali przy tym, że kiedy mówią o architekturze, starają się nie popadać w negatywne emocje, gdyż szukają zawsze pozytywnych aspektów. Nie zawsze udaje się im je łatwo znaleźć, ale jednocześnie nie chcą popadać w totalną krytykę - ta przychodzi większości ludzi znacznie łatwiej, niż dostrzeganie dobrych stron.

Sporo pozytywnych słów goście skierowali także wobec bryły budynku Pomnika - kompleksu szkolno-muzealnego, które w swojej modernistycznej architekturze budzi spory podziw. Tym bardziej, że po podobne realizacje sięgające już przeszło 50 lat, współcześni projektanci cały czas sięgają - to pokazuje nowatorskość i wyjątkowy zamysł, którym kierowano się pół wieku temu. 

Po spotkaniu architekci podpisywali egzemplarze swojej książki, wydanej w ubiegłym roku, a jednocześnie też zapraszali do obejrzenia kolejnego odcinka Architecture is a good idea, który zostanie wyemitowany już 8 września wieczorem na ich kanale na YouTube.

Galeria

3 komentarzy