Jesteś tutaj:Sport Przeszli szlakiem powstania
piątek, 24 stycznia 2020 08:20

Przeszli szlakiem powstania

  mnopr
Przeszli szlakiem powstania zdjęcie nadesłane

Już po raz osiemnasty odbył się rajd pieszy „Śladami Powstania Wielkopolskiego”. Wyprawa szlakiem poświęconym powstańcom organizowany jest corocznie przez PTTK Oddział Ziemi Gnieźnieńskiej w Gnieźnie.

W tegorocznym wędrowaniu w 101. rocznicę wybuchu powstania uczestniczyły 63 osoby, w tym dwoje najmłodszych, dzielnych turystów: pięcioletni Piotruś i jego trzyletnia siostra Marta. Piechurzy spotkali się na cmentarzu św. Piotra przy pomniku Powstańców Wielkopolskich i wysłuchali ciekawej prelekcji o przebiegu powstania na Ziemi Gnieźnieńskiej. Prelekcję wygłosił historyk i pasjonat tematyki powstańczej Paweł Trygalski. Następnie uczestnicy rajdu zapalili znicze i wyruszyli w kierunku Zdziechowy, mijając po drodze wieś Obórkę.

W Zdziechowie zwiedzono kościół parafialny p.w. NMP Nieustającej Pomocy. Świątynię wzniesiono w latach 1937-1939 jako wotum za zwycięstwo w powstaniu wielkopolskim i odzyskanie niepodległości. Cennych informacji na temat świątyni dostarczył przewodnik Krystian Grajczak. Kolejnym ciekawym miejscem na trasie rajdu był odnowiony pomnik powstańczy, przy którym zapalono znicze i wysłuchano ważnych informacji na temat znaczenia „Bitwy pod Zdziechową” dla powodzenia całego Powstania Wielkopolskiego. Prelegent przybliżył słuchaczom postać Wincentego Dondajewskiego, powstańca, który poległ podczas wspomnianej bitwy. Meta rajdu znajdowała się w starym budynku Szkoły Podstawowej, który w przeszłości stanowił własność niemieckiej rodziny Wendorffów.

Trasa liczyła w sumie 8 km. Zmęczeni turyści zjedli pyszną grochówkę, wypili herbatę a chętni uczestnicy wzięli udział w konkursie wiedzy o powstaniu wielkopolskim. W konkursie zwyciężyli:

Kacper Filipiak – I LO
Mateusz Jackowiak – SP nr 9
Tymoteusz Braciszewski – I LO

Zarówno zwycięzcy jak i pozostali uczestnicy konkursu otrzymali cenne nagrody w postaci plecaków, książek, folderów, kubków i długopisów ufundowanych przez Urząd Gminy, Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Organizatorzy dziękują z tego miejsca za pomoc w organizacji w rajdzie. Kolejny organizowany przez PTTK odbędzie się 29 lutego - do Wągrowca.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane