Jesteś tutaj:Sport „Żużlowe” miasta chcą mówić jednym głosem
czwartek, 16 stycznia 2020 10:16

„Żużlowe” miasta chcą mówić jednym głosem

  mn
„Żużlowe” miasta chcą mówić jednym głosem archiwum redakcji

Chęć uzyskania przez samorządy realnego wpływu na decyzje podejmowane w zakresie finansowania żużla spowodowały, że kilka dni temu odbyło się kolejne już spotkanie przedstawicieli miast, w których działają kluby żużlowe.

Zebranie samorządowców było kontynuacją debaty na temat wygórowanych wymogów licencyjnych, jakie w kontekście infrastruktury stadionowej, stawia przed miastami Polski Związek Motorowy oraz podmiot zarządzający żużlową ekstraligą. Dyskusja, która rozpoczęła się z inicjatywy Prezydenta Miasta Leszna, a następnie znalazła swój dalszy ciąg podczas spotkania w Grudziądzu, 9 stycznia br. kontynuowana była w Pierwszej Stolicy Polski.

Na zaproszenie Prezydenta Miasta Gniezna pojawili się samorządowcy miast, w których działają kluby na poziomie Ekstraligi, I Ligi oraz II Ligi. Na zaproszenie odpowiedział również Polski Związek Motorowy, kierując na spotkanie swoich reprezentantów: Piotra Szymańskiego (Przewodniczącego Głównej Komisji Sportu Żużlowego) i Wojciecha Stępniewskiego (Prezesa Ekstraligi Żużlowej Spółki z o.o.). Ponadto, w spotkaniu wziął również udział Prezydent Miasta Świętochłowice.

Celem dotychczasowych spotkań była i jest nadal przede wszystkim chęć wymiany doświadczeń oraz wypracowanie wspólnego i jednomyślnego stanowiska w ważnej dla wszystkich sprawie. Śrubowanym z roku na rok wymogom licencyjnym PZMot musi sprostać także stadionowa infrastruktura, która – w ogromnej większości przypadków – należy przecież nie do samych klubów, a do samorządów. Dlatego właśnie ich włodarze nie mogą być dłużej bierni i chcą uzyskać realny wpływ na podejmowane w tej sprawie decyzje. 

W kontekście trudności, z jakimi przyszło się mierzyć wielu samorządom podczas konstruowania tegorocznych budżetów, rodzą się ogromne obawy o możliwość pojawiania się w przyszłości jeszcze większych problemów. Przedstawiciele miast są zgodni, że warto w ten sport inwestować, ale chcą uzyskać status prawdziwego partnera w rozmowie ze związkami sportowymi oraz podmiotami komercyjnymi zarządzającymi ligami zawodowymi.

Prowadzone rozmowy na temat zracjonalizowania i urealnienia zasad związanych z finansowaniem tego sportu, zrodziły pomysł powołania Stowarzyszenia. Podczas spotkania zorganizowanego w Gnieźnie przedstawicielom miast została wręczona wstępna wersja jego statutu. Samo spotkanie zakończyło się deklaracją prowadzenia dalszej debaty i odbycia 18 lutego kolejnego spotkania w Zielonej Górze. W trakcie tego spotkania, żużlowe miasta, chcące dołączyć do powstającego stowarzyszenia, będą mogły formalnie to uczynić oraz przedyskutować zaproponowany statut.

Samorządowcy oczekują partnerstwa w relacjach z Polskim Związkiem Motorowym oraz spółką Ekstraliga Żużlowa Spółka z o.o. poprzez włączenie w dyskusję i opiniowanie proponowanych zmian. Wyrażają przy tym chęć prowadzenia dalszych rozmów na temat przyszłości czarnego sportu.

3 komentarzy

  • Link do komentarza radek niedziela, 19 stycznia 2020 16:20 napisane przez radek

    kibice niech sami finansują sobie swój żużel, jak tak to lubią.

  • Link do komentarza Mieszkaniec piątek, 17 stycznia 2020 17:56 napisane przez Mieszkaniec

    A to nakarmi moją rodzinę i spłacić kredyt za mieszkanie ?

  • Link do komentarza wilk czwartek, 16 stycznia 2020 12:04 napisane przez wilk

    Jak ten gniot postkomuszy PZM i GKSŻ mają wymogi wobec infrastruktury,to niech sami płacą klubom i partycypują w kosztach !!! Czy w Anglii,Szwecji,Danii też takie mają wymagania !????? Tam kibice siedzą na trawie albo przychodzą z krzesełkami,a u nas wiele wymogów,aby panowie krawaciarze mieli wygodę na trybunach !!!!! Niech VIPY gniotą się razem z kibicami i chodzą do kibelka do toj tojów !!!! Z resztą banda przekrętów z PZM i GKSŻ najlepiej niech zorganizuje porządne rozgrywki,a nie ligę kadłubkową,gdzie połowa zespołów już w sierpniu kończy sezon !!!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane