Jesteś tutaj:Kultura Dagadana w eSTeDe z „Meridian 68”
poniedziałek, 08 lutego 2016 17:06

Dagadana w eSTeDe z „Meridian 68”

 
Dagadana w eSTeDe z „Meridian 68” Dagadana w eSTeDe z „Meridian 68” fot. Magdalena Wardęcka

Do Centrum Kultury Scena to Dziwna przyjechała część grupy Dagadana by zaprosić mieszkańców Gniezna na swój koncert w niedzielę 14 lutego.

Po sześciu latach od ostatniego koncertu w Gnieźnie, Dagadana ponownie zawita do pierwszej stolicy. Dagmara Gregorowicz i Mikołaj Pospieszalski przyjechali do eSTeDe, by opowiedzieć o swojej najnowszej płycie „Meridian 68”, którą będzie można usłyszeć podczas niedzielnego koncertu. Dagadana w swojej twórczości łączy różne style, sama grupa składa się z muzyków pochodzących zarówno z Polski jak i Ukrainy. Czwarta płyta zespołu „Meridian 68” jest muzycznym zapisem ich podróży do Chin. – Nagrywaliśmy ten album w Chinach z muzykami chińskiego i mongolskiego pochodzenia. Na płycie można usłyszeć więc utwory w języku polskim, ukraińskim, a także chińskim – mówiła Dagmara Gregorowicz z grupy Dagadana.

Dagadana na koncercie w Gnieźnie zagra w czteroosobowym składzie – Daga Gregorowicz (wokal, elektronika), Dana Vynnytska (wokal, instrumenty klawiszowe), Mikołaj Pospieszalski (wokal, gitara basowa, kontrabas, skrzypce), Bartosz Nazaruk (instrumenty perkusyjne). Na scenie zaprezentują swoistą muzyczną podróż. – Jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia. Dużo podróżowaliśmy i te muzyczne inspiracje są słyszalne w naszej muzyce. Muzyka ludowa płynie od serca – mówiła.

Koncert w Gnieźnie będzie okazją do wysłuchania wyjątkowej muzyk łączącej w sobie wpływy ludowe, czy jazzowe. Będzie to także możliwość zakupienia albumu, na którym gościnnie wystąpiło kilku muzyków. -  Na płycie usłyszeć będzie można różne techniki głosowe oraz instrumentalne rzadko spotykane w Polsce, na przykład usłyszymy śpiew gardłowy, czy Morin Kur, czyli taką wiolonczelę z wyrzeźbioną głową konia, typową dla mongolskich instrumentalistów oraz wiolonczele, ale prezentowane przez chińską szkołę muzyki klasycznej. Inne myślenie o muzyce łączy się z naszą, słowiańską tradycją – mówiła Daga Gregorowicz.

Owe łączenie gatunków i tradycji prezentuje sama okładka płyty zaprojektowana przez ilustratorkę Olye Kravchenko. – Namalowała dla nas cztery ikony, które ściśle nawiązują do naszej muzyki. Ilustracje na płycie są robione tą samą metodą co ikony, ale nie przedstawiają świętych, tylko Mongołkę oraz Słowiankę. Są to nieodłączne elementy, które łączą się muzycznie na naszej płycie. Nie bez znaczenia jest sam tytuł „Meridian 68”. Nawiązuje do punktu między Polską, Mongolią, Ukraina i Chinami, czyli Południk 68. Muzyk, którą wybieramy i tworzymy ma być bliska naszym charakterom, gustom i naszej duszy. Wpływów jest bardzo dużo i to podparcie etnograficzne jest istotne – mówił Mikołaj Pospieszalski.

Książeczka dołączona do płyty ma 53 strony, gdyż muzykom zależało, by utwory miały zaznaczoną swoją historię. Źródła etnograficzne, z których pieśni pochodzą są tam opisane i wyjaśnione. – Gnieźnian zabierzemy w muzyczną podróż po świecie, będą utwory chińskie, ukraińskie, polskie z różnych regionów, między innymi z wielkopolski, czy z Kurpiów – podsumował Mikołaj Pospieszalski.

Koncert zespołu Dagadana odbędzie się w niedzielę 14 lutego o godzinie 17:00. Bilety w przedsprzedaży kosztują 15 złotych, w dniu koncertu 25 zł.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane