Jesteś tutaj:Kultura Dezerter i Kabanos zagrają w Młynie
czwartek, 04 lutego 2016 19:24

Dezerter i Kabanos zagrają w Młynie

 
Dezerter i Kabanos w Młynie Dezerter i Kabanos w Młynie fot. nadesłane

Klub Muzyczny Młyn w ostatnim czasie zapowiedział w najbliższym czasie kilka interesujących koncertów. Do tych zapowiedzi dołączają kolejne wydarzenia.

W najbliższym czasie w Młynie zagra Sztywny Pal Azji, Pink Freud oraz Krzysztof Jarczewski. Do tego koncertowego grona dołączył zespół Kabanos oraz Dezerter.

W piątek 18 marca swój przyjazd do Gniezna zapowiedziała rockowo-metalowa grupa Kabanos z Piaseczna. Zespół ma na swoim koncie pięć studyjnych płyt, a tą ostatnią wydaną w roku 2015 pt: „Balonowy Album” będzie promował w Klubie Muzycznym Młyn. Bilety na ten koncert w Młynie można zakupić już od piątku, 5 lutego w cenie 25 złotych. Przed Kabanosem zagra support – zespół Spirit.

Miesiąc później, bo w sobotę 16 kwietnia przyjedzie Dezerter. Jest to grupa punkrockowa założona w Warszawie w 1981 roku. Grupa przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę SS-20 (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego. Już jako Dezerter zespół nagrał singiel „Ku przyszłości” (1983), na którym znalazły się cztery utwory w tym m.in. „Spytaj milicjanta”. Rok później miał miejsce legendarny występ Dezertera na festiwalu w Jarocinie, którego zapis znalazł się na kasecie „Jeszcze żywy człowiek” wydanej przez zespół, wznowionej 30 lat później na kompakcie i winylu. Rok 1987 przyniósł pierwszą długogrającą płytę Dezertera „Underground Out Of Poland” wydaną w USA przez wytwórnię Maximum Rock'n'Roll, a także album „Kolaboracja”, który ukazał się w Polsce. Był to jeden z nielicznych przypadków w historii socjalistycznej fonografii, gdy ingerencje cenzury zostały zaznaczone charakterystycznymi pikaniami. Wiosną 1988 r. została zarejestrowana „Kolaboracja II”, która trafiła do sklepów dopiero rok później.

Wraz z przełomem politycznym i społecznym w Polsce rozpoczął się najaktywniejszy okres w działalności Dezertera – najpierw ukazał się album „Wszyscy przeciwko wszystkim” (wydany również we Francji), później zespół wyruszył na swoją najdłuższą trasę koncertową po Europie Zachodniej (Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia), zagrał również w Japonii. Lata 90. przyniosły ważne płyty dla sceny hard core punk: „Blasfemię” (1992), „Ile procent duszy?” (1994), „Mam kły mam pazury” (1996) i „Ziemia jest płaska” (1998).

W XXI wieku Dezerter prowadzi prace studyjne z mniejszą regularnością, niemniej jednak kolejne krążki są przyjmowane przez słuchaczy z uwagą, doceniają je również krytycy, a czasem również branża muzyczna, czego wyrazem był Fryderyk 2010 dla albumu „Prawo do bycia idiotą”. Jesienią 2014 r. miała premierę najnowsza płyta Dezertera „Większy zjada mniejszego”.

Bilety w przedsprzedaży w cenę 33 złotych do nabycia od 12 lutego w Młynie i Fotostube (Zielony Rynek 12). W dniu koncertu cena biletu wyniesie 39 złotych.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane