Jesteś tutaj:Kultura Nieznane Oblicza Komiksu
środa, 10 lutego 2016 09:08

Nieznane Oblicza Komiksu

 
Nieznane Oblicza Komiksu Nieznane Oblicza Komiksu fot. nadesłane

Nieznane Oblicza Komiksu - to jedno z wydarzeń w ramach prowadzonego w tym roku przez czytelnię I LO projektu pt. „Czytanie nie boli”, którego zadaniem jest upowszechnianie czytelnictwa.

W ramach spotkania odbędą się wykłady, warsztaty z rysownikiem, a także prezentacja najciekawszych komiksów ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu: np okładki 3D, albo 6 kilogramowe gigantyczne wydania kolekcjonerskie.


Harmonogram wydarzenia, zaplanowanego na piątek 12 lutego br.:

  • 10.45  - 13.20 - blok dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych ( wykład, warsztaty, czytelnia).
  • 15.00 - 17.00 - część otwarta dla wszystkich „komiksomaniaków”.

„Komiks na poważnie” - dr Michał Traczyk, wydawca profesjonalnego czasopisma poświęconego sztuce komiksowej pt. Zeszyty Komiksowe, a także  założyciel Fundacji Instytut Kultury Popularnej.  Pokaże on, że wbrew powszechnie panującej opinii, komiksy nie dotykają wyłącznie lekkiej tematyki, ale często poruszają poważne problemy związane ze śmiercią, holocaustem, mniejszościami seksualnymi czy wykluczeniem społecznym.

„Obwoźna Czytelnia Komiksów” - Aleksander Gniot, wicedyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Twórca Obwoźnej Czytelni Komiksów oraz organizator dwóch dużych poznańskich imprez komiksowych.
Podczas wykładu połączonego z prezentacją najciekawszych komiksów słuchacze zostaną wprowadzeni w tematykę komiksu. Podczas spotkania  zostaną omówione pokrótce jego najważniejsze gatunki. Słuchacze będą mieli okazję przekonać się jak różnorodną postać graficzną mają komiksy i jak wiele istnieje sposobów narracji historii, które opowiadają.

Jak zrobić własny webkomiks? - Józef Śliwiński. Podczas warsztatów które poprowadzi jeden z założycieli grupy „Kult Kultury Komiksu”, oraz scenarzysta  komiksu „Gravelands” uczniowie zostaną wyposażeni w wiedzę niezbędną do stworzenia i opublikowania własnych historii w Internecie. Dowiedzą się jak wygląda współpraca scenarzysty i rysownika przy tworzeniu komiksu a także będą mieli możliwość ułożenia tekstów do nieopublikowanych jeszcze pasków komiksowych.

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, jako pierwsza wśród polskich bibliotek naukowych, stworzyła unikatową kolekcję komiksu oraz polskich i zagranicznych prac poświęconych tematyce komiksowej. Jest to drugi (po Pracowni Komiksowej przy WiMBP w Gdańsku) systematycznie prowadzony zbiór w Polsce. Kolekcja liczy  ponad 8 tysięcy woluminów komiksów dostępnych dla czytelników, w tym olbrzymią część komiksów, które zaczęły ukazywać się w Polsce od lat 50. XX wieku, polskie i zagraniczne czasopisma oraz unikatowe ziny komiksowe, również kserowane (m.in. „Relax”, „AQQ”, „Krakers”, „Świat Komiksu”, „KKK”, „Crew”, „Komiksmania”, „Produkt”, „Czas Komiksu”, „Ziniol”, „Super Boom”, „KGB”, „Mięso”, „Arena”, „Z.N.A.K.”, „Kommissia”), a także komiksy zagraniczne, w tym amerykańskie, czeskie, francuskie i   wiele innych.

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu posiada też najwybitniejszych twórców tego gatunku, serie, haceki, wydawnictwa albumowe i zbiorowe, antologie i tzw. powieści graficzne (graphic novels). W zbiorach znajdują się również reprezentatywne mangi.  Materiały są dostępne wyłącznie na miejscu w Czytelni Zbiorów Specjalnych. Okazjonalnie udostępniane są  w formie Obwoźnych Czytelni.
 

 

                                                                                                                                                                             

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane