Jesteś tutaj:Kultura Chcą jeszcze bardziej zachęcić seniorów z Gniezna do działania
czwartek, 10 lutego 2022 13:08

Chcą jeszcze bardziej zachęcić seniorów z Gniezna do działania

 
Chcą jeszcze bardziej zachęcić seniorów z Gniezna do działania Parada z okazji Senioraliów 2019

Osoby, które ukończyły już 60 rok życia, stanowią około 28% wszystkich mieszkańców Gniezna. Tylko niewielu z nich aktywnie włącza się w działania, które są pod ich adresem kierowane. Urzędnicy i Miejska Rada Seniorów chce to zmienić.

Dzisiaj ogłoszono założenia Programu Polityki Senioralnej dla Miasta Gniezna na lata 2022-2025. Został on przygotowany przez miejskich urzędników na podstawie danych, zebranych podczas rozmów ze starszymi mieszkańcami Gniezna. Docelowo jego uchwaleniem ma się zająć Rada Miasta Gniezna.

Seniorzy stanowią około 18 tysięcy gnieźnian, przy czym 11 tysięcy z nich to kobiety, a 7 tysięcy mężczyźni. Nie da się też ukryć, że trend demograficzny jest taki, że osób powyżej 60. roku życia będzie przybywać. 

- W tym dokumencie staramy się zwrócić uwagę na potrzeby seniorów tak ,by stworzyć dla nich jak najlepsze warunki do godnego starzenia się w zdrowiu i by wypracować odpowiednie metody do kontaktu z nimi i wdrażania ich. W odpowiedzi na ich zapotrzebowania chcemy zachęcać ich do jak największej aktywności i oczywiście niezależności - mówił wiceprezydent Michał Powałowski.

Sprawdziliśmy bardzo wiele kwestii, m.in. skąd seniorzy czerpią informacje, w jakich wydarzeniach biorą udział, czego w ofercie kulturalnej czy społecznej Gniezna im brakuje - przekazała Sylwia Jabłońska dyrektor Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim, która przygotowała program. To właśnie na podstawie tych badań, zrealizowanych przez GSW Milenium, udało się uzyskać odpowiedzi na sprawy nurtujące zarówno seniorów, jak i urzędników. Wynika z nich, że ci pierwsi oczekują poprawy opieki zdrowotnej oraz prowadzenia profilaktyki, a także remontów dróg i chodników. Dla seniorów trudnym jest też fakt, że dzieci muszą dojeżdżać do pracy i przez to mają mniej czasu do spędzenia w domu. 

 

Program Polityki Senioralnej na lata 2022-2025 zakłada:

 • tworzenie możliwości i warunków uczestnictwa gnieźnieńskich Seniorów w życiu społeczności lokalnej oraz integracji międzypokoleniowej;
 • aktywizacja osób starszych;
 • tworzenie przestrzeni lokalnej przyjaznej Seniorom;
 • profilaktyka i ochrona zdrowia, w tym promowanie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej;
 • kształtowanie warunków do aktywności społecznej, edukacji, rozwoju, turystyki oraz zwiększenie dostępu do kultury;
 • wsparcie Seniorów wymagających pomocy w codziennym funkcjonowaniu;
 • promowanie idei wolontariatu oraz samopomocy wśród Seniorów;
 • budowanie kanałów skutecznej i efektywnej komunikacji z Seniorami;
 • podnoszenie świadomości społecznej o wartości współżycia i współdziałania z osobami starszymi, w tym budowanie pozytywnego wizerunku współczesnego Seniora;
 • profesjonalizacja usług oraz podnoszenie kwalifikacji i kompetencji osób realizujących działania na rzecz gnieźnieńskich Seniorów.

2 komentarzy

 • Link do komentarza kibolo piątek, 11 lutego 2022 16:52 napisane przez kibolo

  A sportu zero.To nie wiedzą koty i inne wiśnie że sport w szczególności to zdrowie?

 • Link do komentarza qter piątek, 11 lutego 2022 14:05 napisane przez qter

  Mam kilka pytań do Pani dyrektor Jabłońskiej:
  1. Jaki jest budżet tego programu.
  2.Jakie przewidujecie nowe formy aktywizacji seniorów i ilu z tych 18 tys. one obejmą.
  3. Czy w ramach przyjaznej przestrzeni planujecie budowę wind w budynkach komunalnych zamieszkałych przez seniorów i dofinansowanie takich przedsięwzięć w innych budynkach (wspólnoty, spółdzielnie)
  4.Czy w ramach profilaktyki zdrowotnej sprowadzicie do Gniezna lekarzy o specjalności geriatria i specjalistów rehabilitacji geriatrycznej. Jeśli ilość seniorów, których dziś jest 26% mieszkańców wzrasta, to czy będzie dla nich specjalistyczną przychodnia geriatryczna.
  5.Jakie formy wsparcia seniorów wymagających codziennej opieki przewidujecie.
  6.Czy planujecie wybudowanie nowoczesnego domu seniora, utworzenie nowych miejsc dziennego pobytu.
  7.Czy urząd wystąpił o dofinansowanie planowanych przedsięwzięć (Kiedy, jakich, na jaką kwotę ).
  W naszym mieście jest coraz więcej samotnych seniorów, którzy mieszkają na wyższych kondygnacjach, jaką ofertę ma Pani dla tej grupy senioralnej?
  Tyle na razie moich pytań do tego planu, który jest jednym wielkim ble, ble, ble; słowa: tworzyć, aktywizować, kształtować, promować - to nic nieznaczące słowa wytrychy, a państwa plan jest jedynie planem dla planu, odfajkowaniem problemu, kwitem dla naiwnych i zabezpieczeniem dla kontroli.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane