Jesteś tutaj:Kultura W Gnieźnie powstaje nowe muzeum muzyczne
piątek, 23 października 2020 15:50

W Gnieźnie powstaje nowe muzeum muzyczne

  mn

W najbliższym czasie w Pierwszej Stolicy Polski powstanie nowe muzeum, którego tematyka będzie nawiązywać do jednego z instrumentów muzycznych.

Decyzją Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, na podstawie ustawy o muzeach, swoją działalność oficjalnie rozpoczęło Muzeum Polskich Organów Elektronicznych w Gnieźnie (już w sierpniu regulamin muzeum w organizacji konsultowany był z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w Warszawie). Muzeum zaprezentuje stałą wystawę po dokończeniu budowy siedziby.

W chwili obecnej placówka muzealna posiada największe na świecie zbiory elektrofonów klawiszowych polskiej produkcji, są nimi zabytkowe organy elektroniczne, syntezatory, keyboardy, klawiatury sterujące MIDI i sprzęt towarzyszący. Pomysłodawcą założenia muzeum jest Dawid Jung, funkcję dyrektora objął Jacek Jung, stypendysta MKiDN w dziedzinie animacji kultury.

Najciekawsze egzemplarze polskich organów elektronicznych można zobaczyć na stronie www.polskieorgany.pl, gdzie w ramach programu MKiDN „Kultura w sieci” prezentowana jest wystawa online „Nieodkryty świat muzyki – polskie organy elektroniczne”.

Zwiedzający wystawę online mogą poznać historię elektronicznych instrumentów, w tym unikalnych modeli, jak „OW-1”, „OW-3”, „W-1”, „MA-101”, czy dziecięcych organków edukacyjnych: „Remi 12” (niegdyś jedne z najmniejszych organków na świecie), „Kubuś”, „Sunia”, „Beata”, „Kinga” (szacuje się, iż do naszych czasów zachowało się zaledwie kilka egzemplarzy tych modeli). Wystawę cennych dla polskiej kultury instrumentów muzycznych zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego –Kultura w sieci.

Przy Muzeum Polskich Organów Elektronicznych w Gnieźnie powołano także kolegium doradcze, w skład którego wchodzą osoby wyróżniające się wiedzą muzyczną, zajmujące się edukacją z zakresu muzyki lub prowadzące działalność promocyjną w tym zakresie. Obecnie kolegium tworzą m.in. Paulina Kuczyńska-Siwka (dyrygentka męskiego zespołu wokalnego „Szpaki”), Krzysztof Gronikowski (Agencja Artystyczna JazzGra), Aleksander Karwowski (dziennikarz), Rafał Stańczak (dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego w Gnieźnie) i Jarosław Mikołajczyk (edukator muzealny, pracownik Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie).

W planach Muzeum Polskich Organów Elektronicznych jest m.in. organizacja wystaw czasowych, wydawanie pisma specjalistycznego, przygotowywanie międzynarodowych konkursów muzycznych i koncertów.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Racjonalista sobota, 24 października 2020 10:02 napisane przez Racjonalista

    A ilu turystów specjalnie przyjeżdża do Gniezna? Nowe muzeum muzyczne Gnieznu się przyda, zawsze to jakieś urozmaicenie turystycznego i kulturalnego życia miasta.

  • Link do komentarza marzyciel piątek, 23 października 2020 20:59 napisane przez marzyciel

    Mam nadzieję, że działalność pracowników muzeum mocno wzbogaci życie muzyczne Gniezna. Bo, by pooglądać tylko same, historyczne organy, to niewielu turystów przyjedzie specjalnie do Gniezna.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane