Jesteś tutaj:Kultura Biblioteka Publiczna wznawia działalność
sobota, 09 maja 2020 09:18

Biblioteka Publiczna wznawia działalność

  mnopr
Biblioteka Publiczna wznawia działalność archiwum redakcji

Od poniedziałku 18 maja Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna ponownie otwiera swoje podwoje dla czytelników. Wraca jednak do zmienionej rzeczywistości – ze względu na bezpieczeństwo czytelników i personelu oraz konieczność przestrzegania reżimu sanitarnego, będą obowiązywać inne zasady.

Osłony na ladach, bibliotekarze w przyłbicach i rękawiczkach, jednoosobowe wizyty czytelników umawianie telefonicznie, 5-dniowa kwarantanna zwracanych książek, brak swobodnego dostępu do księgozbioru, zamknięta czytelnia i stanowiska komputerowe  – to najważniejsze zmiany w zasadach korzystania z biblioteki.

Biblioteka będzie miała nowe godziny otwarcia:

Poniedziałek – piątek – 10.00-15.00; z wyjątkiem środy – 10.00-16.00; w sobotę biblioteka jest nieczynna.

Przed wizytą

Czytelnik – do odwołania – musi umówić wizytę w bibliotece telefonicznie. Nie można wejść do biblioteki „z ulicy”, bez wcześniejszej zapowiedzi. Wiąże się to z koniecznością ograniczenia liczby czytelników w obiekcie. Czytelnicy wchodzą pojedynczo, muszą mieć zakryte usta i nos, a przy wejściu zdezynfekować dłonie. Proszeni są, żeby osoby z infekcją – katarem, kaszlem, gorączką – pozostały w domu i nie odwiedzały w tym czasie biblioteki.

W bibliotece

Po wejściu do biblioteki czytelnik dezynfekuje dłonie. Odkłada zwracane książki w wyznaczonym do tego miejscu – trafią one do 5-dniowej kwarantanny (czyli będą wyłączone z obiegu przez ten czas). I dopiero po tych 5 dniach zostaną odpisane z konta czytelnika. Dostęp do księgozbioru jest zawieszony: konkretne tytuły można zarezerwować telefonicznie, a książki z półki podaje tylko bibliotekarz. Czytelnicy proszeni są, by stosowali się do poleceń bibliotekarza i poruszali po bibliotece tylko na obszarach wyznaczonych taśmą. Czytelnia i stanowiska komputerowe są nieczynne do odwołania.

Uwaga: Książki, które czytelnicy mają na kontach zostały przedłużone do 30 sierpnia   – to oznacza, że nie trzeba planować wizyty w bibliotece od razu po otwarciu!

Bezpieczeństwo w bibliotece

Biblioteka działa zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rozwoju w konsultacji z Głównym Inspektorem Sanitarnym dla funkcjonowania bibliotek w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce. A to oznacza reżim sanitarny we wszystkich obiektach Biblioteki. Pracownicy wykonują swoją pracę w odpowiednim zabezpieczeniu i zachowaniu zasad bezpieczeństwa, zaopatrzeni są w przyłbice oraz rękawice ochronne. Lady biblioteczne są zabezpieczone przesłonami ochronnymi. Wszystkie powierzchnie dotykowe będą systematycznie dezynfekowane, a praca bibliotekarzy zorganizowana tak, by przestrzegać dystansu przestrzennego (2 metry).

- Dokładamy wszelkich starań, by naszym czytelnikom i pracownikom zapewnić bezpieczeństwo. Dlatego prosimy o wyrozumiałość i stosowanie się do nowych zasad oraz wymogów sanitarnych. Dbajmy o siebie nawzajem! - informuje biblioteka.

Biblioteka do odwołania rezygnuje ze wszystkich wydarzeń kulturalno-edukacyjnych organizowanych w placówkach. Jesteśmy aktywni w sieci – nasza „zdalna Biblioteka” działa na profilu FB i na stronie internetowej biblioteka.gniezno.pl

Wszystkie nowe zasady obowiązują do odwołania – sytuacja jest monitorowana na bieżąco i w przypadku zmian w obostrzeniach, będziemy reagować natychmiastowo. Dlatego prosimy śledzić kanały komunikacji: stronę internetową biblioteka.gniezno.pl, profil FB Biblioteki.

Numery telefonów do placówek Biblioteki:

Biblioteka Główna

ul. Mieszka I 16
tel. 61 426 18 44

Wypożyczalnia dla Dzieci

ul. Mieszka I 15
tel. 61 426 18 42

Filia nr 1

ul. Krucza 3
tel. 61 426 39 56

Filia nr 2

ul. Staszica 12a
tel. 61 426 40 54
 

Filia nr 9

os. Orła Białego 18
tel. 61 426 63 44

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane