Jesteś tutaj:Kultura Miejskie imprezy odwołane do końca lipca
środa, 08 kwietnia 2020 19:41

Miejskie imprezy odwołane do końca lipca

  UM (opr)
Miejskie imprezy odwołane do końca lipca archiwum redakcji

Ze względów bezpieczeństwa, a także w związku z finansowymi skutkami epidemii koronawirusa, wszystkie imprezy kulturalne i sportowe planowane przez Miasto Gniezno oraz podległe jednostki do końca lipca br. zostały odwołane.

Zgodnie z zapowiedziami ekspertów oraz Ministerstwa Zdrowia, liczba zarażonych wirusem SARS-CoV-2 na terenie naszego kraju ma w najbliższych tygodniach wyłącznie wzrastać. Ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców, ale także na dotkliwe skutki gospodarcze epidemii, Miasto Gniezno odwołało wszystkie imprezy organizowane przez Urząd Miejski i podległe jednostki.

Oznacza to, że nie odbędzie się m.in. większa część Królewskiego Festiwalu Artystycznego (w tym Dni Gniezna), a także największa impreza miejska, czyli „Koronacja Królewska”. Do końca lipca zawieszone zostaje także finansowanie imprez sportowych i kulturalnych dotowanych z budżetu Miasta (m.in. Biegu Europejskiego czy Międzynarodowego Turnieju Koszykówki  „Gniezno 2020”).

- Nawet jeśli, zakładając optymistyczny scenariusz, liczba zarażonych w naszym województwie i kraju zacznie spadać do maja czy czerwca, to nie znaczy że wirus nagle się rozpłynie. Ograniczając liczbę miejskich imprez aż do końca lipca, ograniczamy więc dalsze rozprzestrzenianie się epidemii - mówi prezydent Tomasz Budasz i jak dalej dodaje, decyzja ta podyktowana jest także względami finansowymi: - Ze względu na wynikającą z sytuacji obniżkę przychodów budżet miasta został mocno nadszarpnięty, a do tego dochodzi jeszcze pomoc w różnej formie, jakiej udzielamy mieszkańcom i przedsiębiorcom.  Mówiąc krótko: na ten moment są pilniejsze wydatki, niż rozrywka.

W tej chwili pewne jest odwołanie następujących imprez:

- 25-26 kwiecień: Imieniny Miasta – Jarmark Św. Wojciecha

- 7 maja - 11 czerwca: wystawa plenerowa z okazji 75-lecia Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna

- 8 maja: Dzień Zwycięstwa: przegląd i pokaz musztry

- 31 maja: Prezydencki Dzień Dziecka

- 1-30 czerwca: wystawa plenerowa Gnieźnianie AD 2020

- 1-31 maja: rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski

- 10-11 lipca: otwarcie Królewskiego Festiwalu  Artystycznego – Dni Gniezna

- 17-19 lipca: KFA – Spotkania Teatralne „Bez kurtyny”

- 25-26 lipca: KFA – Festiwal Kultury Słowiańskiej „Koronacja Królewska”

Prawdopodobnie odwołane zostaną także imprezy Królewskiego Festiwalu Artystycznego planowane na sierpień:

- 2 sierpnia: KFA – piknik czytelniczy z okazji 75-lecia Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna

- 8-9 sierpnia: KFA – Weekend Grajków Ulicznych „Po drodze”

- 14, 16 sierpnia: KFA – „Klasyka na dziedzińcu”

- 21-23 sierpnia: KFA – Weekend tańca i folkloru

Jak na razie jedyną imprezą Królewskiego Festiwalu Artystycznego, która nie zostaje odwołana, pozostaje Koncert Finałowy, planowany na 28 sierpnia. Bardzo możliwe, iż jeśli się odbędzie, koncert będzie stanowił jedyny tegoroczny akcent KFA.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane