Jesteś tutaj:Kultura Śladami kultur - oprowadzanie z przewodnikiem
środa, 15 stycznia 2020 09:45

Śladami kultur - oprowadzanie z przewodnikiem

 
Śladami kultur - oprowadzanie z przewodnikiem Widok na Gniezno - Gwasz Karola Albertiego z końca XVIII w. wł. Muzeum Narodowe w Poznaniu

Czy Ferrari ma coś wspólnego z Gnieznem? Kto w Grodzie Lecha produkował węgrzyna? Kiedy włoskie porządki zapanowały w miejscowym Magistracie? Zapraszamy na podróż śladami obcokrajowców, którzy tworzyli historię naszego miasta.

Tysiąc lat historii Gniezna to dziesiątki tysięcy osób, które współtworzyły to miasto na przestrzeni dziejów. Jedni bywali tu czasowo, podczas jarmarków, zostawiając jedynie swój towar lub pieniądze. Inni zatrzymywali się tu na dłużej, prowadząc interesy lub pozostawiając trwałą pamiątkę po sobie. Niektórzy osiadali tu na zawsze, ale ślad w mroku dziejów po nich ginie. 

Obcokrajowcy w Gnieźnie pojawili się praktycznie w tym samym czasie, co nasze państwo. Przybywali z dalekich grodów, innych księstw, państw, a nawet kontynentów. Mówili innymi językami, posiadali inną wiedzę, umiejętności, ale byli ludźmi takimi samymi, jak tutejsi, miejscowi - mieszkańcy Gniezna. Niemcy, Żydzi, Włosi, Czesi, Węgrzy, Arabowie, Francuzi, Romowie, Grecy, Rosjanie i wielu innych. Kto z nich wywarł największy wpływ na nasze miasto, a po kim pamiątki do dziś są obecne w krajobrazie miejskim? Przekonajmy się już w tę sobotę 18 stycznia o godzinie 16 na oprowadzaniu z przewodnikiem - początek przy Informacji Turystycznej (róg ul. Chrobrego i Rzeźnickiej).

Wydarzenie odbywa się w ramach działań organizowanych przez Stary Ratusz, które w tym miesiącu poruszają temat wielokulturowości. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane