Jesteś tutaj:Kultura Młody gnieźnianin w filmie dokumentalnym „Zrodzeni do Szabli”
czwartek, 05 grudnia 2019 08:24

Młody gnieźnianin w filmie dokumentalnym „Zrodzeni do Szabli”

 
Młody gnieźnianin w filmie dokumentalnym „Zrodzeni do Szabli” źródło: History

Już za kilka dni na kanale History odbędzie się polska premiera filmu „Zrodzeni do Szabli”. Dokument opowiadać będzie o historii tytułowej broni, która przez wieki była nieodłącznym elementem uzbrojenia.

Słynna walka na szable pomiędzy panem Wołodyjowskim a Kmicicem to zapewne jedna z najbardziej znanych w Polsce scen filmowych, w których występuje ta broń. Choć podobnych ujęć (na podstawie nie tylko sienkiewiczowskich powieści) można byłoby nakręcić jeszcze więcej, to była ona dobrym przykładem na umiejętne korzystanie z broni białej, która przez wiele stuleci była obowiązkowym elementem wyposażenia osób różnego stanu.

Już we wtorek 10 grudnia na kanale History odbędzie się polska premiera filmu dokumentalnego „Zrodzeni do Szabli”. Opowiadać on będzie o historii tej broni na przestrzeni wieków, a udział w nim bierze m.in. młody gnieźnianin - Wiktor Osiński, uczeń Szkoły Podstawowej nr 2, który wcieli się w rolę młodego Błażeja Wronowskiego.

Swoją przygodę z filmem zaczął zupełnym zbiegiem okoliczności, gdyż poznając japońskie sztuki walki, zaczął interesować się szermierstwem. Szczególnie przyczyniły się do tego takie film, jak „Piraci z Karaibów”, „Przygody Pana Michała” czy „Trzej muszkieterowie”. Dlatego zaczął uczęszczać na warsztaty szabli, prowadzone przez szkołę szermierki Sieniawski-Fencing Sztuka Krzyżowa. Właśnie tam jego umiejętności dostrzegł producent projektu „Zrodzeni do Szabli” Janusz Sieniawski i zaproponował udział w castingu. Po jego wybraniu pozostały mu tylko treningi trzy razy w tygodniu przez pół roku, a efekty tego będzie można zobaczyć już za kilka dni na kanale History. W filmie występują także Paweł Deląg i Maciej Kowalewski.

Polska premiera filmu „Zrodzeni do Szabli” odbędzie się 10 grudnia b.r. o godzinie 21:00 na kanale History, a następnie 17 grudnia b.r. zostanie on wyemitowany w 35 krajach Europy i Azji  m.in. Rumunii, Rosji, Norwegii, Bułgarii, Czechach, Serbii, Danii, Chorwacji, Kazachstanie, na Węgrzech, Białorusi, Ukrainie i Litwie.

Zobacz zwiastun:

 

2 komentarzy

  • Link do komentarza Maciek piątek, 06 grudnia 2019 09:37 napisane przez Maciek

    Będziemy oglądać :)

  • Link do komentarza rezigiusz czwartek, 05 grudnia 2019 11:40 napisane przez rezigiusz

    Się kanał ma się obejrzy :-)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane