Jesteś tutaj:Kultura Rusza V Festiwal o mieście „Fyrtel”
czwartek, 28 listopada 2019 08:09

Rusza V Festiwal o mieście „Fyrtel”

  mn
Rusza V Festiwal o mieście „Fyrtel” zdjęcie nadesłane

Festiwal Dziedzictwa Kulturowego Gniezna FYRTEL powstał, aby wzmacniać poczucie dumy i wiedzę mieszkańców Pierwszej Stolicy o tym, co w spadku zostawili poprzednicy. Historia ważnych dla Gniezna osób, wydarzeń, miejsc często pozostaje tajemnicą. Festiwal jest szansą na docenienie tych bogactw. Pozwala także na prezentacje współczesnych inicjatyw, osobowości, dzieł, które są ozdobą i wartością miasta Gniezna.

Piątą już odsłonę Festiwalu otworzy wernisaż fotografii Sebastiana Ucińskiego "Moje miasto, mój dom, MY" z cyklu „Po OFFowej stronie Gniezna”. To pierwsza indywidualna wystawa pochodzącego ze Żnina artysty. Zapraszamy na nią 28 listopada (w czwartek) o godz. 18.00 do Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, przy ul. Staszica 12a. Na trzydziestu ośmiu kadrach znajdziemy Gniezno widziane na co dzień, co nie znaczy że pokazane zwyczajne. Jest tu odrobinę magii obserwowanej przyrody, sporo reporterskiej penetracji, a także niebanalne obrazy miejsc. Autor od kilku lat należy do nieformalnej grupy "Fotograficzny MŁYN", która w tym roku prezentowała prace na swojej pierwszej wystawie w Czytelni na piętrze I LO im. Bolesława Chrobrego. Sebastian Uciński został dwukrotnie wyróżniony w konkursie Wielkopolska Press Photo w 2017 i 2018 roku. Ostanie dwa lata, na zlecenie Urzędu Miasta Gniezna, pracował nad fotograficzną dokumentacją Traktu Królewskiego a także zapisem uliczek Gniezna. W kwietniu 2019 roku wraz z Markiem Lapisem i Jerzym Andrzejewskim został zaproszony przez Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie do wspólnej wystawy "Od stulecia do tysiąclecia" w ramach Dni Kultury Polskiej, która została zaprezentowana w Brnie (Czechy).

W piątkowy poranek (29 listopada) zapraszamy dzieci na warsztaty „Moje miasto Gniezno”. Od godz. 10.00 w Wypożyczalni dla Dzieci BPMG, przy ul. Mieszka I 15 można będzie dowiedzieć się, gdzie kończy się nasze miasto, czy pomniki mówią i dlaczego przejścia dla pieszych nie są w kratkę.

Tego samego dnia wieczorem miało odbyć się spotkanie Sybiraków z mieszkańcami naszego miasta, jednak niestety z uwagi na ich stan zdrowia, nie dojdzie ono do skutku.

Od samego rana (g. 10.00) w piątek 29 listopada rozpoczną się też przesłuchania w konkursie recytatorskim „Peregrynacje po literaturze gnieźnieńskiej. Od źródeł do współczesności”. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych przedstawią swoje interpretacje poezji Marii Springer - XIX-wiecznej poetki gnieźnieńskiej. Laureaci tego konkursu gratulacje i nagrody odbiorą podczas wieczornej części Festiwalu.

"Wieczór na Fyrtlu" rozpocznie się w sobotę o 19.00 w MOK-u. Będzie to okazja do ogłoszenia tegorocznego laureata „Królika” – Nagrody Kulturalnej Miasta Gniezna.

Całość uświetni koncert niezwykłego projektu muzycznego Tom Bishop „Między książką a piosenką”, który tworzą znakomici gnieźnieńscy muzycy, m.in. Natalia Braciszewska-Kijak, Aleksander Schmidt oraz Arkadiusz Królak.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Organizatorem Festiwalu Dziedzictwa Kulturalnego Gniezna FYRTEL jest Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, partnerem jest Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, a także Koło Związku Sybiraków w Gnieźnie. Wydarzenie finansowane ze środków dotacji celowej Miasta Gniezna.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane