Jesteś tutaj:Kultura Stację Kultura odwiedziło prawie tysiąc dzieci w dwa miesiące
wtorek, 05 listopada 2019 15:13

Stację Kultura odwiedziło prawie tysiąc dzieci w dwa miesiące

  mn
Stację Kultura odwiedziło prawie tysiąc dzieci w dwa miesiące zdjęcie nadesłane

Stacja Kultura uruchomiona we wrześniu bieżącego roku na terenie Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej z inicjatywy Powiatu Gnieźnieńskiego i Centrum Kultury „Scena to dziwna” przeprowadziła w miesiącach wrzesień-październik szereg warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty historyczne prowadzone przez edukatorów z Muzeum Początków Państwa Polskiego. Cykl „Historia na torach” i tematy zajęć „Jak żyli ludzie tysiąc lat temu”, „Jak powstało Państwo Polskie”, czy „Warsztat archeologiczny” przeniosły młodych ludzi w czasy Słowian. Dzieci w wieku przedszkolnym i młodszych klas szkoły podstawowej miały okazję zobaczyć jak wyglądały przedmioty codziennego użytku sprzed około tysiąca lat, jak wyglądała ówczesna biżuteria, instrumenty muzyczne, czy zabawki. Niewątpliwą atrakcją była możliwość dotknięcia repliki miecza, tarczy, kolczugi, czy hełmu używanego przez słowiańskich wojów. Warsztaty zatytułowane „Jak strzałą po torze” pozwalały młodym ludziom pod okiem wytrawnego instruktora spróbować sił w strzelaniu ze słowiańskiego łuku, natomiast warsztaty archeologiczne zatytułowane „Wykop w torze” przybliżyły uczestnikom na czym polega praca ludzi badających dawne kultury i cywilizacje. Zaprezentowane zostały narzędzia jakich używa archeolog i w obrazowy sposób przedstawiono jakie musi posiadać umiejętności.

Przeprowadzony został także cykl warsztatów artystycznych „Teatr na torach”, „Street art”, czy „Pejzaż z kolejki”. Na zajęciach w scenografii zabytkowej, parowej lokomotywy i specjalnie przystosowanego wagonu dzieci uczyły się wykonywania lalek oraz innych rekwizytów teatralnych, miały możliwość zapoznania się czym jest tworzenie sztuki w przestrzeni publicznej, mogły zaprojektować i za pomocą rozmaitych technik sporządzić własne graffiti. Z kolei warsztaty „Bagaż podręczny czyli tor-ba” oprócz sztuki plastycznej nawiązywały do tematu ochrony środowiska, tam dzieci mogły wykazać się swoimi pomysłami przy tworzeniu ekologicznych toreb.

Nawiązując także do otaczającej nas przyrody, ciekawą inicjatywą było uruchomienie warsztatu zatytułowanego „Pociąg do pszczół – zaprojektuj pasiekę”. Na czym polega praca pszczelarza jakie gatunki roślin warto posadzić w swoim ogrodzie oraz co to jest i jaką funkcję pełni apidomek – tego właśnie dowiedziały się dzieci na wspomnianych zajęciach.

Przez okres dwóch miesięcy w warsztatach na Stacji Kultura wzięło udział 960 dzieci z 17 szkół i przedszkoli powiatu gnieźnieńskiego. To było pierwsze tego typu przedsięwzięcie w tymczasowej siedzibie Centrum Kultury „Scena to dziwna” na ul. Wrzesińskiej 2.

Pracownicy Centrum Kultury mają nadzieję, że działalność edukacyjna i kulturalna w „eSTeDe” będzie kontynuowana.

1 komentarz

  • Link do komentarza as wtorek, 05 listopada 2019 21:19 napisane przez as

    Brawo. Ile z tych dzieci przyszło bo chciało, a nie zostały zmuszone przez szkoły?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane