Jesteś tutaj:Kultura Odbył się piąty Festiwal Kwiatów i Ziół Floralia
poniedziałek, 09 września 2019 12:23

Odbył się piąty Festiwal Kwiatów i Ziół Floralia

  mn
Odbył się piąty Festiwal Kwiatów i Ziół Floralia zdjęcie nadesłane

Festiwal Kwiatów i Ziól Floralia to inicjatywa Stowarzyszenia Promocji Dziedzictwa "Kasztelania Ostrowska" działającego na terenach położonych między Gnieznem a Poznaniem. Ideą organizowanego już po raz piąty festiwalu jest – jak co roku - postawienie roślin w centrum wydarzenia jako inspiracji dla działań artystycznych, popularnonaukowych oraz społecznych. W tym roku odbywającemu się 7 września wydarzeniu przyświecało hasło "Cała bujność łąki".

Oprócz wspomnianego uczynienia roślin głównymi bohaterami festiwalowego wydarzenia, celem organizatorów jest również promocja regionu, w którym na co dzień działają. W związku z tym program festiwalu obejmował wydarzenia odbywające się w kilku miejscowościach Kasztelanii Ostrowskiej.

Organizatorzy festiwalu to społecznicy, którzy w ciągu pięciu lat swej działalności rozwinęli grupy tematyczne, integrujące ludzi w najróżniejszym wieku, połączonych chęcią kreatywnego działania. I tak, w Kasztelanii Ostrowskiej, na co dzień działa się popularyzując naukę, rozwijając rzemiosło i twórczość, badając przyrodę oraz edukując o walorach przyrodniczo-turystycznych. Działania te są na tyle spektakularne, że przyciągają zainteresowanych spoza samego regionu.

I tegoroczny festiwal stał się okazją do ściągnięcia miłośników przyrody z bardzo nawet odległych stron Polski. Wielkopolscy fani Łukasza Łuczaja zawdzięczają tegorocznym Floraliom nie lada gratkę – znany powszechnie etnobotanik i ekolog, autor wielu kultowych książek, przybył na festiwal, by poprowadzić zainteresowanych na spacer w poszukiwaniu dzikich roślin jadalnych. A nie była to jedyna ekscytująca atrakcja festiwalowa.

W ramach Floraliów 2019 odbyło się około dziesięć różnorodnych warsztatów o tematyce łąkowej, wystawa, zaś na Placu Festiwalowym rozstawiły się kramy połączone wspólnym mianownikiem: roślinami łąkowymi w centrum zainteresowania. Można było nacieszyć się ucztą duchową, intelektualną i tą w dosłownym tego słowa znaczeniu. Całość wydarzenia zakończył klimatyczny koncert w wykonaniu Piotra Woźniaka.

Organizatorom stanowczo nie sprzyjała pogoda – w festiwalową sobotę chłodny deszcz lał się z nieba, jakby chciał nadrobić zaległości z całego sezonu letniego. Tym bardziej zwraca uwagę fakt, że to plenerowe wydarzenie przebiegło bez zakłóceń i z jak najbardziej zainteresowaną rzeszą uczestników, których nie zniechęciła niesprzyjająca aura. Nie dziwimy się – na wydarzeniu zebrali się miłośnicy roślin. A ci potrafią docenić tak potrzebny w tym roku deszcz.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane