Jesteś tutaj:Kultura CK eSTeDe z kolejną tymczasową siedzibą i dyrektorem
wtorek, 03 września 2019 12:37

CK eSTeDe z kolejną tymczasową siedzibą i dyrektorem

 
Waldemar Markiewicz Waldemar Markiewicz fot. Rafał Wichniewicz

Centrum Kultury "Scena To Dziwna" przeprowadza się do kolejnej w swojej historii siedziby. Od września funkcjonować będzie na stacji Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej.

Problemy z przebudową dotychczasowej siedziby u zbiegu ul. Roosevelta i Sobieskiego póki co jeszcze nie zostały rozwiązane, a na placu budowy wciąż hula wiatr. Od początku remontu CK eSTeDe funkcjonuje jednak w dawnym budynku po policji przy ul. Jana Pawła II, ale warunki panujące w tych pomieszczeniach ograniczyły możliwości tej jednostki - większość sekcji od tej pory rozlokowała się w różnych innych miejscach na terenie Gniezna.

W związku z tą sytuacją, chcąc przeciwdziałać kulturalnemu marazmowi, jaki niektórzy wytykali wobec tej jednostki w ostatnim czasie, CK eSTeDe przeniesione zostanie na dworzec kolejki wąskotorowej przy ul. Wrzesińskiej 2. To tam uruchomiona zostanie inicjatywa Stacja Kultura, która zacznie funkcjonować od najbliższej niedzieli podczas inauguracji przewozów pasażerskich do Lasu Jelonek (zobacz więcej).

Od 10 września do końca października w pomieszczeniach dworca odbywać się będą Warsztaty Kreatywne Stacji Kultura, dedykowane dla przedszkoli i szkół podstawowych. Trwać będą w każdy wtorek i czwartek w godzinach od 9 do 12 - każdy jedną godzinę. Będzie to dobra okazja do dobrej zabawy połączonej z aspektem edukacyjnym, podczas której uczniowie dowiedzą się m.in. na czym polega praca pszczelarza, jak ze zużytych materiałów pozyskiwać lalki teatralne, odbywać się będą nauki strzelania z łuku czy poznawać tryb życia ludzi sprzed tysiąca lat oraz będzie można odkryć tajemnice pracy archeologa. Warsztaty prowadzone będą z osobami związanymi z kulturą oraz instytucjami, jak Muzeum Początków Państwa Polskiego. 

Jednocześnie od 11 września w każdą środę w godzinach od 18 do 19:30 odbywać się będą zajęcia z fotografii kreatywnej, skierowane do młodzieży szkół średnich. Prowadzić je będzie Przemysław Degórski, członek zarządu Okręgu Wielkopolskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody oraz Krzysztof Ślachciak, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Zajęcia nastawione będą przede wszystkim na indywidualny rozwój kreatywności ich uczestników - będzie można poznać zasady kompozycji, mechanikę światła naturalnego i sztucznego, zasady działania aparatu fotograficznego itp. 

Nad całością pracy CK eSTeDe czuwać będzie pełniący obowiązki dyrektora tej placówki Waldemar Markiewicz. Zastąpi on tym samym Grzegorza Reszko, który sprawował tę funkcję od 10 lat, a trzy tygodnie temu złożył wypowiedzenie - obecnie został zatrudniony w Urzędzie Miejskim. - Uznaliśmy, że jeśli nam zależy, aby uatrakcyjnić kolej wąskotorową i przenieść kulturę na tory, to byłoby dobrze, gdyby całe eSTeDe przeniosło się do tamtego budynku - przyznał starosta Piotr Gruszczyński i dalej dodał: - Obecność pana Waldemara Markiewicza jest związana z tym, że w zasadzie zabezpiecza nam sytuację dość kryzysową w związku z rezygnacją poprzednika. Jest to osoba, która wcześniej była dyrektorem Wydziału Organizacyjno-Administracyjnego. Pan Waldemar Markiewicz został wydelegowany, tzn. urlopowany ze swojego stanowiska na rok czasu i zobaczymy, jak sprawdzi się w tym miejscu. Nie wykluczamy, że po roku podejmiemy całkowicie inne decyzje, aczkolwiek na ten moment budując różnego rodzaju oszczędności, nie chciałem doprowadzać do sytuacji, by wprowadzać do Starostwa kolejną osobę i staram się swoimi pracownikami i siłami zaspokajać te miejsca, które z różnych powodów nam się uwalniają. Waldemar Markiewicz swoją funkcję p.o. dyrektora CK eSTeDe objął od 2 września br.

9 komentarzy

 • Link do komentarza Prezes piątek, 06 września 2019 01:28 napisane przez Prezes

  Do powiatowa zmiana - no to są przecież najważniejsze kompetencje - udzielanie się przy boku Gruszczyńskiego.

 • Link do komentarza powiatowa zmiana czwartek, 05 września 2019 09:45 napisane przez powiatowa zmiana

  A kompetencje związane z kulturą? Bo z tego co widzę, to pan Waldemar od dawna udziela się przy boku Gruszczyńskiego.

 • Link do komentarza Vegatermik środa, 04 września 2019 12:25 napisane przez Vegatermik

  „Nocnego spoczynku nie mieli też powstańcy, którzy pod wodzą Andrzeja Jeżaka przygotowywali się do udzielenia pomocy sąsiedniemu, bardzo ściśle związanemu z Gnieznem miastu powiatowemu. Pociągiem porannym wyjechali oni do Witkowa i wrócili do Gniezna dopiero w godzinach popołudniowych po przejęciu Witkowa przez Polaków:.
  Działo się to także tuż przy dworcu kolei państwowej stacji węzłowej Gniezno na witkowskiej kolejce powiatowej (obecna wąskotorówka Gniezno).
  Zygmunt Wygocki Gniezno i Powiat Gnieźnieński w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919.
  Aż się prosi o tablice edukacyjne na Jelonku i dworcu stacji kultura.

 • Link do komentarza micio środa, 04 września 2019 09:58 napisane przez micio

  Kiedyś to był Młodzieżowy Dom Kultury i było wszystko jasne... teraz to jest... ?

 • Link do komentarza Sław środa, 04 września 2019 09:19 napisane przez Sław

  No i tak rządzi PIS szpital tonie w długach, centrum kultury w długach - tak będzie wyglądała Polska po rządach dobrej zmiany. Jak ktoś jeszcze nie wierzy to proszę spojrzeć na Węgry i ich forinta - czas zacząć myśleć a nie słuchać Kurskiego

 • Link do komentarza Misiek środa, 04 września 2019 06:45 napisane przez Misiek

  A na tej stacji są chociaż toalety?

 • Link do komentarza vicha2 wtorek, 03 września 2019 19:31 napisane przez vicha2

  na co dyrektor w instytucji która nie istnieje,chyba że z nazwy a stary ma nową fuchę na przeczekanie po cholerę to wszystko z remontem.
  ps. kolesiostwo i buractwo ale jak są plecy to co...

 • Link do komentarza Wyborca wtorek, 03 września 2019 19:21 napisane przez Wyborca

  A gdzie miejscy krzykacze, człowiek nie mający nic wspólnego z kulturą zostaje dyrektorem centrum kultury, z budownictwem też nie ma nic wspólnego, taki to zasób kadrowy Gruszczynskiego i Jung. Kaszynski, Krawczyk, Markiewicz, Majewska, Boruszewska, Cichomską. Normalnie ekipa że ho ho.

 • Link do komentarza rowerzysta wtorek, 03 września 2019 18:19 napisane przez rowerzysta

  Proponuję zmienić nazwę tej instytucji, żeby się już źle nie kojarzyła.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane