czwartek, 09 lutego 2017 10:34

Miasto ogłosiło konkursy na królów, króliki i legendy

 
Miasto ogłosiło konkursy na królów, króliki i legendy archiwum redakcji

Urząd Miejski ogłosił konkurs na zaprojektowanie rzeźb tytułowych postaci, które pojawią się w centrum miasta, jako elementy Traktu Królewskiego. Pięciu króli i piętnastu królików poznamy na początku wiosny.

Zgodnie z informacjami, jakie podawaliśmy jakiś czas temu, realizacja Traktu Królewskiego wchodzi w kolejną fazę - właśnie ruszył konkurs rzeźbiarski, ogłoszony przez Miasto Gniezno na wykonanie projektów rzeźb pięciu władców koronowanych w Gnieźnie, królików oraz legend. Trakt Królewski został wytyczony ulicami centrum, a rzeźby króli będą ustawione w pięciu wyznaczonych punktach. Po drodze turystów "prowadzić" mają wspomniane króliki, które tym samym będą też wyznaczać trasę szlaku. Ponadto w ramach konkursu rzeźbiarskiego stworzone mają zostać dwie legendy związane z Gnieznem.

Z uwagi na szeroki zakres artystyczny Traktu, konkurs rzeźbiarski został podzielony na trzy części i obejmuje osobno wykonanie projektów władców, królików i makiet. W pierwszym przypadku regulamin informuje iż mają to być postacie władców koronowanych w Gnieźnie: Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II oraz Wacława Czeskiego. W gipsie w skali 1:5 uczestnik ma wykonać jednego z wybranych królów, a w przypadku pozostałych czterech - szkice koncepcyjne. Zwycięzca konkursu będzie musiał wykonać modele rzeźb w skali 1:1, opracować projekt techniczny posadowienia i kosztorys odlewu, transportu gotowego materiału itd. Maksymalny łączny koszt wykonania tej czynności dla wszystkich pięciu postaci nie ma przekroczyć szacowanej kwoty 500 tys. zł brutto. Konkurs zapewnia swobodę artystyczną, jednakże w załącznikach znajdują się informacje o wytycznych, obejmujących kontekst historyczny władców, dzięki czemu należy się liczyć z zachowaniem pewnej formy. Zwycięzca w konkursie na postacie władców otrzyma nagrodę 5 tys. zł brutto.

Drugi konkurs rzeźbiarski dotyczy postaci królików. Osoba uczestnicząca w konkursie musi wykonać jedną rzeźbę gipsową w skali 1:2. Większość założeń jest podobnych, jak w przypadku władców - stworzenie odlewu 15 sztuk królików, posadowienie itd. za maksymalną kwotę nie większą, jak 337 500 zł brutto. Każdy z królików będzie się jednak różnił od pozostałych i tak, tematyka poszczególnych przedstawia się następująco (niekiedy zależna jest od lokalizacji, np. przy dworcu lub nawiązaniem do historii Gniezna): kolejarz, hokeista, żołnierz pruski, powstaniec wielkopolski, murarz, plaga, rajca miejski, skryba, woj piastowski, królik po napoleońsku, gore!, żużlowiec, szofer, degustator i majętny kupiec. Nagroda dla zwycięzcy także wynosi 5 tys. zł

Trzeci konkurs obejmuje rzeźby dwóch legend - o Piaście Kołodzieju oraz o Lechu - jedna ma być ustawiona nad jeziorem Jelonek, a druga w Parku Miejskim. Łączna kwota całości musi się zamknąć w 300 tys. złotych brutto. Również i tu nagroda dla zwycięzcy wyniesie 5 tys. zł.


Termin składania dokumentów o dopuszczenie udziału w konkursie upływa 28 lutego, a prace konkursowe należy złożyć do 10 kwietnia. Wówczas to pochyli się nad nimi sąd konkursowy w składzie: 
- Przewodniczący prof. Stanisław Radwański: artysta rzeźbiarz, były Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, profesor Pracowni Dyplomującej, czynny artysta rzeźbiarz, twórca licznych zrealizowanych pomników i rzeźb autorskich.
- Ewa Gulczyńska: architekt, urbanista
- dr Michał Bogacki: historyk, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
- Roman Kosmala:: artysta rzeźbiarz, były prezydent Wielkopolskiego Związku Artystów rzeźbiarzy
- sekretarz organizacyjny Piotr Wiśniewski: Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gniezna ds. Kultury

3 komentarzy

  • Link do komentarza miki czwartek, 09 lutego 2017 13:41 napisane przez miki

    PP bo to jest mistrzostwo świata , ewenement na skalę światową, tym powinni promować Gniezno, wycieczki z Japonii zapraszać bo u nich takich wynalazków nie znają

  • Link do komentarza PP czwartek, 09 lutego 2017 12:59 napisane przez PP

    ciagle ten tbs i tbs. ludzie to jest JEDEN blok. czy to jest najwazniejsza informacja w miescie????

  • Link do komentarza bajarz czwartek, 09 lutego 2017 12:46 napisane przez bajarz

    a gdzie legenda o prezesie tbs-u i jego dobrodzieju , albo legenda o tym jak to za górami za lasami za siedmioma morzami dawno temu rozpoczęto budowę szpitala ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane