Jesteś tutaj:Gospodarka Chcą zlikwidować Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich
piątek, 24 czerwca 2016 13:02

Chcą zlikwidować Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 
Chcą zlikwidować Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich archiwum redakcji

Pojawiły się plany zamknięcia Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. To już kolejny raz, kiedy władze wojewódzkie chcą zlikwidować tę instytucję w Gnieźnie. W sprawie pojawił się apel skierowany do samorządu.

Na najbliższej sesji Rady Powiatu Gnieźnieńskiego przedłożony ma zostać apel w sprawie wyrażenia protestu wobec decyzji samorządu województwa wielkopolskiego o likwidacji PIFE w Gnieźnie. Jest to już druga próba zamknięcia punktu, który od ośmiu lat działa na terenie Gniezna i niesie pomoc firmom oraz przedsiębiorcom, chcącym otworzyć lub rozwinąć swoją działalność w naszym regionie. Instytucja organizuje także liczne spotkania oraz warsztaty, skierowane do różnych osób zajmujących się prowadzeniem firmy i nie tylko.

Jak można przeczytać w apelu, gnieźnieńska jednostka miała otrzymać niski wynik w trakcie badania ewaluacyjnego, przeprowadzonego w całym województwie. Podobnie słabo miały wypaść cztery inne punkty PIFE, w tym w Poznaniu. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że kilka miesięcy temu w instytucji miał pojawić się "tajemniczy klient", mający sprawdzić jakość obsługi urzędu i na tej podstawie została wydana ocena instytucji. W podobny sposób miano skontrolować także pozostałe wspomniane punkty w regionie. Na podstawie tego miała zapaść decyzja o likwidacji punktu, choć w praktyce są inne drogi "ukarania" Punktu za niski wynik.

Jak czytamy w apelu: - Zgodnie z zapisami umowy (która przewidywała prawdopodobieństwo pojawienia się takiej sytuacji) Powiat Gnieźnieński jest gotów dalej prowadzić punkt w ramach pomniejszonej dotacji o 3% deklarując, że nie zakłóci to działalności gnieźnieńskiego PIFE. Nie sposób pogodzić się z faktem, że Gniezno ma ponieść najpoważniejsze konsekwencje wynikające z odebrania części środków przeznaczonych na wielkopolską sieć PIFE w sytuacji, gdy jest to spowodowane złym wynikiem audytu aż pięciu punktów w regionie. W dalszej części apelu stawia się pytanie o przyczyny, dla których decyzja zakłada likwidację, a nie tylko odebranie części środków: - Tak stanowcze postawienie sprawy dotyczące wypowiedzenia umowy dotacji w trakcie roku niesie za sobą konsekwencje likwidacji 3 etatów, a tym samym budzi niepokój społeczny nie tylko osób, które utracą pracę, ale również klientów pozyskujących informacje o możliwościach uzyskania pomocy z odpowiedniego programu Funduszy Europejskich.

Przedstawiciele Starostwa Powiatowego wskazują ponadto, że audyt miał mieć miejsce w trakcie reorganizacji pracy Punktu. Jeszcze w ubiegłym roku instytucja korzystała z pomieszczeń zajmowanych przez Gnieźnieńską Agencję Rozwoju Gospodarczego, po zlikwidowaniu której PIFE został przeniesiony w listopadzie 2015 roku do siedziby CK eSTeDe. Urzędnicy wskazują, że w tym celu zostały przebudowane pomieszczenia w tej jednostce, która od tej pory znajduje się w o wiele bardziej komfortowych warunkach, aniżeli wcześniej to miało miejsce - większy metraż, bezpłatny parking, a także obiekt jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. - Rada Powiatu Gnieźnieńskiego apeluje zatem do Zarządu Województwa Wielkopolskiego o równe potraktowanie wszystkich LPIFE w regionie, o sprawiedliwe obniżenie kwoty dotacji tym punktom, które nie zdobyły wymaganego wyniku w badaniu ewaluacyjnym, o partnerski stosunek do samorządu niższego szczebla oraz o godne traktowanie mieszkańców subregionu gnieźnieńskiego - czytamy w treści końcowej apelu.

Jest to już druga próba zamknięcia LPIFE w Gnieźnie. Poprzednio taki zamiar władze wojewódzkie miały w 2014 roku, a argumentem za takim krokiem miała być... bliska odległość do Poznania. Wówczas jednak osiągnięto porozumienie pomiędzy Ministerstwem Infrastruktury i Regionu oraz Zarządu Województwa Wielkopolskiego, które było możliwe dzięki stanowczości, jakie w tej sprawie zajęli samorządowcy oraz parlamentarzyści.

 

7 komentarzy

 • Link do komentarza Pawel poniedziałek, 27 czerwca 2016 14:31 napisane przez Pawel

  Przeciez punktu na pewno nie bedzie. Pracownicy sa na wypowiedzeniu od maja a w niedzyczasie oglaszaja konkursy na inne nowe stanowiska pracy !!!

 • Link do komentarza dawo piątek, 24 czerwca 2016 23:49 napisane przez dawo

  A dla kogo dotacje, w ramach których trzeba wykazać się innowacyjnością? Dla laweciarzy? W tym mieście nie ma potencjału do innowacji więc zamknąć ten punkt raz na zawsze.

 • Link do komentarza pytacz piątek, 24 czerwca 2016 21:16 napisane przez pytacz

  Czy to było kiedyś tam, gdzie był Garg? Bo podobno ten lokal wynajął syn b.senatora na noclegownię. Czy to prawda?

 • Link do komentarza wielkopolanka piątek, 24 czerwca 2016 19:41 napisane przez wielkopolanka

  oczywiście, szkoda kasy....

 • Link do komentarza kodomita-uninita piątek, 24 czerwca 2016 15:51 napisane przez kodomita-uninita

  Brawo, niedługo będzie Polexit i po co jakiś punkt :]

 • Link do komentarza aaa piątek, 24 czerwca 2016 14:08 napisane przez aaa

  Trzeba zatrudnić w punkcie informacji pociotka tej szychy z województwa i przyszłość będzie niezagrożona.

 • Link do komentarza Daniel piątek, 24 czerwca 2016 13:35 napisane przez Daniel

  I bardzo dobrze, bo uczciwy tak nigdy nie otrzymał wsparcia.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane