czwartek, 07 kwietnia 2016 12:28

Plac przed teatrem trafił do nowego gospodarza

 
Plac przed teatrem Plac przed teatrem archiwum redakcji

Teren przed Teatrem im. A. Fredry, którym do tej pory zarządzało Miasto, na dwadzieścia lat trafi pod użytkowanie tutejszej instytucji kultury. Ma ona plany wobec tego miejsca.

Na ostatniej sesji Rady Miasta podjęto uchwałę wyrażającą zgodę na użyczenie niezabudowanej nieruchomości położonej w Gnieźnie przy ul. Mickiewicza na rzecz teatru. Mowa o terenie od frontonu budynku aż do chodnika - dwa skwery zieleni oraz plac z pomnikiem Aleksandra Fredry. Cały ten obszar o łącznej powierzchni około 1600 m2 ma się zmienić w ciągu najbliższych lat.

- Nie oddajemy tego terenu na własność, czyli pozostanie on we władaniu miasta. Dajemy je w użytkowanie na 20 lat instytucji poważnej, którą cenimy i która wnosi wartość dodaną, czyniąc miasto bardziej kulturalnymi od tych miast, które tych instytucji nie mają. Teatr otrzymując tę działkę, planuje zainwestować - przekazał wiceprezydent Jarosław Grobelny. Przypomnijmy, że w styczniu br. przedstawiciele teatru informowali, że placówka otrzymała dofinansowanie w kwocie 1 mln 700 tys. złotych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. W ramach tej inwestycji remontowi ma zostać poddana cała elewacja gmachu wraz z frontonem oraz przede wszystkim placem przed wejściem: - Inspiracją dla tego terenu był plac Des Terreaux w Lyonie i myślę, że jest to dosyć ambitne przedsięwzięcie. "Estetyczny plac zapraszający do teatru, buduje nastrój miasta o fontanny oraz usystematyzowaną zieleń, jako atrakcja wielu miejskich placów, tworzy atmosferę sprzyjającą spotkaniom mieszkańców i turystów" - tak jest w fiszce projektowej złożonej u marszałka - stwierdził wiceprezydent.

Radni jednogłośnie przekazali plac na rzecz teatru. Instytucja, zgodnie z dotychczas posiadanymi informacjami, chce by miejsce to stało się terenem nie tylko do rekreacji mieszkańców, ale także obszarem na którym odbywać się będą mogły różne inicjatywy kulturalne. Ponadto planowane jest, że powstanie tu także zatoka dla dwóch autobusów. Szczegóły tego projektu będzie można poznać w ciągu najbliższych miesięcy.

1 komentarz

  • Link do komentarza wyborca czwartek, 07 kwietnia 2016 13:45 napisane przez wyborca

    A co z miejskimi mieszkaniami, które zostały użyczone pracownikom teatru? Czy zostały one wykupione przez nich, a jeżeli tak, to za jaką stawkę?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane