Wydrukuj tę stronę
piątek, 01 kwietnia 2016 09:27

Ul. 3 Maja będzie deptakiem!

 
Ul. 3 Maja będzie deptakiem! fot. Rafał Wichniewicz

Już za niecały miesiąc jedna z najważniejszych ulic w Gnieźnie ma zostać przeznaczona na strefę dla ruchu pieszego. Docelowo ma się to stać centrum rekreacyjne dla całego powiatu.

Na kolejnej, kwietniowej sesji Rady Powiatu Gnieźnieńskiego ma zostać przedłożona specjalna uchwała, dotycząca woli wyłączenia z ruchu kołowego jednej z najważniejszych ulic w centrum miasta - odcinka ul. 3 Maja od ul. Wyszyńskiego aż do szpitala. Starostwo Powiatowe planuje stworzyć w tym miejscu nie tylko deptak, ale także zapewnić strefę aktywnego wypoczynku i różne inne atrakcje dla mieszkańców Gniezna oraz całego regionu. Zmianie ma ulec nie tylko funkcja tego odcinka drogi, ale także nazwa - oficjalnie zamiast „ulicy 3 Maja” ma zostać nadana nazwa Bulwar Konstytucji 3 Maja”.

- Pomysł ten wyszedł ze strony Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego, a nad całością prac przygotowawczych do projektu oraz rozplanowania różnych atrakcji, czuwał Wydział Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji. Docelowo miejsce to miałoby się stać nie tylko terenem rekreacyjnym, ale widzimy tu także praktyczne powody. Nie jest bowiem tajemnicą, że powiat gnieźnieński ma typowo rolniczy charakter, dlatego chcąc docenić środowiska rolników z tego regionu, na przyszłym bulwarze miałyby się odbywać coroczne dożynki powiatowe z pochodami. W związku z tym na wysokości ul. Kilińskiego będzie zawsze budowana trybuna honorowa dla gospodarzy wydarzeń - mówi Marcin Makohoński, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji w Starostwie Powiatowym.

Koncepcja przebudowy drogi jest jeszcze w odległej perspektywie i tym pomysłem będzie musiał się zająć Powiatowy Zarząd Dróg, ale już na najbliższą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, cała ulica ma zostać udekorowana w biało-czerwone flagi. Póki co również, przy skrzyżowaniu z ul. Wyszyńskiego oraz przy szpitalu ustawione zostaną duże betonowe kwietniki, co ma uniemożliwić przejazd samochodom. Zamknięte zostaną także ul. Kilińskiego oraz ul. Chociszewskiego, a jedynie dostępny przejazd będzie od ul. Łącznica w kierunku ul. bł. Jolenty. Zmiany oznaczają również modyfikacje w transporcie autobusowym - linie MPK będą odtąd jeździć przez ul. Krzywe Koło i Grzybowo w kierunku szpitala, gdzie dalej ruch będzie już dostępny. Ulica Grzybowo ma zostać bowiem przywrócona do ruchu dwukierunkowego: - W temacie rozwiązań komunikacyjnych rozmawiamy z Urzędem Miejskim, które podziela nasz pomysł ożywienia centrum miasta. Dla poprawienia jakości powietrza w zatłoczonym od samochodów mieście, planujemy też obsadzenie całego Bulwaru Konstytucji 3 Maja drzewami egzotycznymi i w tym przypadku nawiązaliśmy współpracę z poznańską palmiarnią, która przekaże nam kilka okazów do pierwszych nasadzeń - informuje Marcin Makohoński.

Plany na przyszłość są bardzo bogate, a wiadomo iż Starostwo Powiatowe chce tym samym stworzyć nowoczesną perspektywę na inwestycję w postaci rozbudowy szpitala. Nieoficjalnie jednak w Magistracie mówi się, że jest to chęć stworzenia większego deptaku od tego, które ma Miasto. Strefa dla ruchu pieszego od ul. Chrobrego aż do katedry ma około 495 metrów, a Bulwar Konstytucji 3 Maja miałby mieć równe 500 metrów: - Mowy nie ma o jakiejkolwiek rywalizacji między Powiatem, a Miastem. Ul. 3 Maja jest drogą powiatową, więc w tym przypadku kierowano się jedynie chęcią urozmaicenia życia mieszkańcom naszego regionu - stwierdził Marcin Makohoński.

Docelowo na Bulwarze Konstytucji 3 Maja miałyby się pojawić nie tylko egzotyczne rośliny, ale także ławki, kwietniki oraz oczko wodne. Gdyby znalazły się odpowiednie środki w ramach dofinansowań unijnych, planuje się zbudować tory dla kursów zabytkowego tramwaju, który jeździłby z jednego końca ulicy na drugi. Codziennie w południe z ustawionych na całej długości drogi głośników, rozbrzmiewałby również hejnał Powiatu Gnieźnieńskiego, nadawany na żywo ze Starostwa Powiatowego. Tą drogą rozważa się również odtwarzanie nagrań najciekawszych fragmentów dyskusji, prowadzonych na sesji Rady Powiatu - by każdy obywatel miał szansę zapoznać się z głosem swojego wybrańca.

Uchwała w sprawie zmiany charakteru ul. 3 Maja zostanie przedłożona na kwietniowej sesji Rady Powiatu Gnieźnieńskiego i wejdzie w życie z dniem podjęcia. Oznacza to iż jeszcze przed tegorocznymi świętami majowymi ulica, a w zasadzie Bulwar Konstytucji 3 Maja będzie już deptakiem.

Uwaga, powyższy tekst jest żartem, stworzonym z okazji Prima Aprilis 2016 roku! (zobacz także: Bulwar Konstytucji 3 Maja, czyli kto się nabrał?).

Galeria

27 komentarzy

startpoprz.12nast.koniec