wtorek, 29 grudnia 2015 08:58

PSS Społem wykupi nieruchomości

 
Jedna z działek, przeznaczonych do sprzedaży dla PSS Społem Jedna z działek, przeznaczonych do sprzedaży dla PSS Społem fot. Rafał Wichniewicz

Gnieźnieńska sieć spółdzielcza Społem, zamierza wejść w posiadanie kilku nieruchomości znajdujących się na terenie miasta.

Firma od dłuższego czasu zabiegała, aby działki na których znajdują się jej sklepy, przeszły na jej własność. Do tej pory bowiem, Społem był jedynie w posiadaniu dokumentu pozwalającego na użytkowanie wieczyste nieruchomości. W poniedziałek Rada Miasta przychyliła się do wniosku firmy o sprzedaż kilku działek na terenie miasta: działki przy ul. Chrobrego 2, ul. Armii Krajowej 10, ul. Kruczej 3b oraz ul. ks. Ludwiczaka 3a. Zgodnie z przepisami, nieruchomość gruntowa oddana w użytkowanie wieczyste, może być sprzedana wyłącznie użytkownikowi wieczystemu.

Umowa na użytkowanie wieczyste z Miastem, miała obowiązywać jeszcze 77 lat: - Każdy chciałby być właścicielem, a nie wieczystym użytkownikiem. Tu się to wiąże z opłatami, a także stuprocentową pewnością, że w razie zmiany przepisów, dalej będzie można na terenie nieruchomości prowadzić działalność - mówił wiceprezydent Ryszard Grobelny. - Od kilkunastu lat obserwuję rozwój tej firmy w Gnieźnie i muszę stwierdzić, że odniosła ona duży sukces. Spółdzielnie spożywcze wszędzie upadały, a ta się rozwija, teraz inwestuje. Każdy ruch firmy, pozwalający wesprzeć jej kondycję należy popierać - stwierdził radny Jerzy Lubbe. Cena sprzedaży działek, na których stoją budynki należące do firmy, ma zostać dopiero oszacowana.

Ponadto w trakcie sesji, radni uchwalili także przekazanie w wieczyste użytkowanie na rzecz PSS Społem terenu przy ul. Żwirki i Wigury, na którym znajduje się sklep spożywczy.

7 komentarzy

 • Link do komentarza klientka piątek, 01 stycznia 2016 21:25 napisane przez klientka

  Najepszy chleb w okolicy własnie z piekarni PSS Społem Gniezno. Trochę gorzej z plackiem - oszczędzają na cukrze!

 • Link do komentarza mały domek piątek, 01 stycznia 2016 13:26 napisane przez mały domek

  Podatek katastralny to największe zdzierstwo z porządnego obywatela. Za oszczędzanie i cięźko wielkimi wyrzeczeniami i ciężką harówką całej rodziny mamy płacić daninę państwu do końca swego życia? Przecieź za taki dom państwo dostało juź od właściciela dwa podatki w cenie materiałów budowlanych (dochodowy i vat) płacone przez dostawcę materiałów i usługodawców! Kolejny haracz ma na celu chyba wykończenie Polaków!

 • Link do komentarza Byly Gnieźniok (teraz z okolicy) piątek, 01 stycznia 2016 13:21 napisane przez Byly Gnieźniok (teraz z okolicy)

  Najlepszy pss-owski majonez w Polsce, Jeszcze produkują. oby jak najdłużej. Ale gdzie wspaniałe galantynki i reszta garmazerki produkowanej na Winiarach. a nie zwożonej z nie wiadomo skąd.W sklepach miła obsługa.niezłe zaopatrzenie i blisko ,Niech żyje Gnieźnieńska PSS-SPOŁEM !!!

 • Link do komentarza d21 czwartek, 31 grudnia 2015 13:54 napisane przez d21

  I podwyszki przez 100lat pracownicy społem nie zobaczą

 • Link do komentarza wieczysty środa, 30 grudnia 2015 23:30 napisane przez wieczysty

  Po upadku PRL rozpoczęła się dyskusja nad zasadnością utrzymywania konstrukcji prawnej, której zamysłem była ochrona własności państwa i przydatnością użytkowania wieczystego. Obrońcy istnienia tego prawa jako główny argument podnoszą, że istnienie prawa użytkowania wieczystego stymuluje obrót gruntami, gdyż użytkownicy wieczyści nie muszą płacić ceny nieruchomości jak w przypadku zakupu, lecz tylko roczne opłaty. To jest jedna wielka manipulacja i nieprawda. Nieruchomościami na wieczystej dzierżawie handluje się tak samo, jak na gruncie własnym. Jednak zniesieni dzierżawy wieczystej jak twiersdzą specjaliści wiąże się z wprowadzeniem podatku katastralnego, który jest zabójczy dla Polaków! A wtedy wielu właścicieli wpadnie w pułapkę, będzie spłacać fiskusowi roczną daninę od wartości swej własności. Gdyby przyjąć 2% podatek katastralny, to w ciągu 50 lat będą musieli zapłacić fiskusowi równowartość swej nieruchomości. Wysokość podatku katastralnego obliczana będzie od rzeczywistej wartości nieruchomości. I tak np. gdyby podatek katastralny obowiązywał w wysokości 1%, to oznaczałoby, że właściciel nieruchomości (np. dom na działce, lub mieszkanie) o wartości rzeczywistej milion złotych płaciłby podatek 10 tys. złotych rocznie, czyli płacąc ten podatek, właściciel po stu latach jakby „zakupi” tą nieruchomość ponownie.

 • Link do komentarza klient PSS wtorek, 29 grudnia 2015 18:31 napisane przez klient PSS

  Dzierżawa wieczysta to relikt komuny obecny jeszcze tylko w Polsce! To niemoralne sprzedawać posiadaczowi coś, co w zasadzie od lat stanowi jego własnosć. PSS powinien otrzymac te działki za przysłowiową zlotówkę. Albo popieramy rodzime firmy, albo sprowadzamy nadal obcych wykańczając przy tym miejscowych.

 • Link do komentarza tomasz wtorek, 29 grudnia 2015 10:22 napisane przez tomasz

  Od lat kupuję w Społem i musze przyznać, że mimo iż nie wszystkie działania czy sklepy mogą mi się podobać jako klientowi, to jednak jest to marka, którą można się chwalić. Niby relikt komuny, ale tak jak tu mówi radny, świetnie się odnalazł na naszym rynku i trzyma się solidnie. Mam nadzieję, że kiedyś jeszcze bardziej urośnie w siłę - bo to nasz sklep, polski, gnieźnieński. Że produkty zagraniczne, to już wina tych, co sprzedali kraj...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane