Jesteś tutaj:Gospodarka Firmy z Gniezna chcą inwestować w energię odnawialną na Bałtyku
niedziela, 19 września 2021 09:57

Firmy z Gniezna chcą inwestować w energię odnawialną na Bałtyku

  mnopr
Firmy z Gniezna chcą inwestować w energię odnawialną na Bałtyku archiwum redakcji

W Warszawie podpisano porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wśród zainteresowanych są firmy działające w Gnieźnie.

Stronami porozumienia są przedstawiciele  jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów systemu oświaty, szkolnictwa wyższego i nauki, jednostek finansowych i budżetowych inwestorów i branży – Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej a także  przedstawiciele administracji rządowej: Minister Klimatu i Środowiska, Minister Aktywów Państwowych, Minister Obrony Narodowej, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Infrastruktury, Minister Edukacji i Nauki, Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii, Pełnomocnik Rządu ds. OZE. 

Offshore to także kwestia magazynowania energii w wodorze. Dlatego do porozumienia przystąpiła Polska Grupa Wodorowa z Gniezna, która chce wytwarzać wodór z odpadów komunalnych a także magazynować energię w wodorze. 

Porozumienie sektorowe było inspirowane brytyjskim porozumieniem tzw. Offshore Sector Deal. Zostało wypracowane dzięki dobrej woli wielu stron działających zgodnie w niewiele ponad rok. To przykład bardzo dobrej współpracy między obecnymi i przyszłymi inwestorami oraz operatorami morskich farm wiatrowych w Polsce i przedsiębiorcami zaangażowanymi w dostawy dla przygotowania, realizacji i eksploatacji projektów offshore wind. 

Teraz jest czas by jak najwięcej firm z Wielkopolski wykorzystało szansę jaką daje budowa farm na morzu. Z Wielkopolski list podpisali m.in.: producent dronów w kształcie skrzydła Poldrone z Gniezna oraz Polska Grupa Wodorowa. Wielkopolska ma potencjał, który można wykorzystać na rzecz budowy nowej infrastruktury i wygrać konkurencję z firmami z Polski. 

- Offshore daje szansę na tworzenie dobrze płatnych miejsc pracy zarówno na produkcji, budowie jak i późniejszym utrzymaniu instalacji. Dlatego dziś nie należy dyskutować czy ale jak przygotować się do wykorzystania tej szansy. Uczelnie  oferują już kierunki związane z OZE, teraz czas na szkoły zawodowe edukujące kadry w tym obszarze - mówi Łukasz Szeląg, doradca biznesowy. 

Infrastruktura na Bałtyku wymaga zabezpieczenia i monitoringu z powietrza. W tym szansę dla siebie widzą startupy z branży dronowej. Polski producent Poldrone z Gniezna buduje drony w kształcie skrzydła, które ułatwiają pracę na etapie projektowania inwestycji, budowy infrastruktury a następnie kontroli i serwisu. Poldrone jest członkiem Wielkopolskiej Izby Gospodarczej. 

1 komentarz

  • Link do komentarza tomek poniedziałek, 20 września 2021 09:32 napisane przez tomek

    wiatraki jak najdalej od nas

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane