Jesteś tutaj:Gospodarka Umowa na przebudowę MOK-u podpisana
czwartek, 01 kwietnia 2021 12:33

Umowa na przebudowę MOK-u podpisana

 
Umowa na przebudowę MOK-u podpisana źródło: wizualizacje

W najbliższym czasie rozpoczną się dwuletnie prace związane z częściową rozbudową i przebudową Miejskiego Ośrodka Kultury. Najpierw powstanie projekt, a następnie do obiektu wejdzie wykonawca.

W czwartkowe południe podpisano umowę na wykonanie zadania, którego celem jest remont całego obiektu położonego przy ul. Łubieńskiego. Integralnym, ale od początku przyświecającym inicjatorom przedsięwzięciem, jest przede wszystkim dostosowanie całego obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do tej pory bowiem budynek nie posiadał żadnych udogodnień dla tej grupy osób, co utrudniała też struktura różnych poziomów budynku w trzech istniejących segmentach. Ponadto dzięki remontowi zaadaptowane zostaną pomieszczenia, które nigdy nie były wykorzystywane na cele kulturalne, a dodatkowo budynek od strony wjazdu zostanie rozbudowany o ogród zimowy. Powstaną także nowe pomieszczenia, w których ulokowane zostaną galerie, pracownie itp. 

- Jeśli chodzi o historyczny budynek, w którym MOK się znajduje, to nic w strukturze i fasadzie nie będzie zmieniane poza rewitalizacją, odnowieniem i uzupełnieniem. To, gdyby ktoś miał wątpliwości czy będzie jakaś ingerencja w obszar jednego z najpiękniejszych budynków z czerwonej cegły w naszym mieście. Nie, tej ingerencji architektonicznej nie będzie, ale jej konsekwentne odnowienie fasady i osuszenie fundamentów - informował Dariusz Pilak, dyrektor MOK.

- Firma Orlikon posiada bardzo duże doświadczenie jeżeli chodzi o remont budynków zabytkowych. W Gnieźnie nasza chlubą jest ratusz, ale w skali kraju wykonujemy też dziesiątki obiektów. Ostatnio wykonaliśmy też dla Leszna remont ratusza. W Gnieźnie współpraca układa się nam bardzo dobrze, mamy inwestora bardzo wymagającego, ale też trzeba przyznać iż bardzo uczciwego w służbach konserwatorskich i budowlanych - przyznał Mieczysław Zienkiewicz, prezes firmy Orlikon, która podejmie się zadania w trybie "zaprojektuj i wybuduj". Pierwszych kilka miesięcy zajmą więc prace projektowe, by potem, po uzyskaniu pozwolenia na ich realizację, rozpocząć właściwe zadanie.

Koszt całej inwestycji to 17.077.320,00 zł, kwota dofinansowania wynosi 7 593 423,32 zł (w ramach tych środków w ub. roku była realizowana także przebudowa ul. Rzeźnickiej).

Projekt realizowany jest w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wniosek uzyskał dofinansowanie w ramach Osi Priorytetowej 9 „Infrastruktura dla kapitału ludzkiego”, Działanie 9.2 „Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych”, Poddziałania 9.2.1 „Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych”.

 

3 komentarzy

  • Link do komentarza wyborca piątek, 02 kwietnia 2021 11:05 napisane przez wyborca

    Ta władza ze swoją drużyną przejdzie do historii Gniezna jako niechlubny przykład degradacji pierwszej stolicy Polski.

  • Link do komentarza A dzurawe miejskie drogi czekają. czwartek, 01 kwietnia 2021 15:05 napisane przez A dzurawe miejskie drogi czekają.

    I CO Z TEGO ZE ZROBIĄ WIELKĄ REWITALIZACJĘ TEGO BUDYNKU !! I tak nie będzie przy nim parkingu dla osób przyjeżdżających na zajęcia. Na zapleczu budynku dalej będą tylko miejsca dla niektórych pracowników obsługi tego domu kultury. To jest kpina, by w dzisiejszych czasach obiekt użyteczności publicznej , w którym mają się odbywać nawet duże koncerty nie miał swojego parkingu. Byle jaki sklep Biedronka musi mieć od razu zaprojektowane miejsca parkingowe, bo inaczej nie zostanie zatwierdzony jego projekt . A tu, przy tym domu kultury nie ma ani jednego miejsca postojowego dla osób przyjeżdżających na zajęcia lub na koncerty. Gorzej nie ma nawet zatoczki, takiej jak przy teatrze, by można było wysadzić swoje dziecko, które przywiozło się na zajęcia . Podsumowując pytam się . Jak ten Dom Kultury chce funkcjonować w czasach powszechnej motoryzacji ? Nawet gdyby założyć , że dzieciaki lub seniorzy będą do niego przyjeżdżać nie samochodami ale rowerami to przy tym Domu Kultury nie ma nawet jednego stojaka do rowerów . W planach rewitalizacyjnych MOK u też widać , że stojaków do rowerów nie zaprojektowano. O dojazdowej, bezpiecznej dla dzieci ścieżce rowerowej, nawet nie wspomnę. Podsumowując. Jest to kolejne NASZE dziesięć milionów złotych , które wyrzuca LEKKA RĘKĄ prezydent Budasz.

  • Link do komentarza senior czwartek, 01 kwietnia 2021 13:26 napisane przez senior

    Remont MOKu za takie pieniądze to marnotrawienie społecznych pieniędzy. Ani dojazdu, ani parkingu , jak również przystanku MPK w pobliżu. Tam w pobliżu nawet nie wolno przystanąć samochodem, by senior mógł bezpiecznie z niego wysiąść! Tak więc seniorzy niech zapomną, że ktoś w tym mieście o nich dba i myśli. Remont owszem, ale bez rozbudowy i kosztownych esów floresów. Niech ten budynek będzie jakąś ośrodkiem zarządzaną przez miejski Wydział Kultury np. ze stałymi wystawami, na które będą zaglądać turyści, a prawdziwy ośrodek kultury dla wszelkich sekcji niech powstanie nowy, jest tyle miejsca w dawnych koszarach na Sobieskiego, , tam się znajda także miejsca do parkowania. Krótkowzroczność władzy miejskiej jest porażająca.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane