Jesteś tutaj:Gospodarka Nowe progi na ul. św. Michała budzą kontrowersję i są... niedozwolone
środa, 02 grudnia 2020 08:48

Nowe progi na ul. św. Michała budzą kontrowersję i są... niedozwolone

 

W ostatnich dniach na jezdni ul. św. Michała pojawiły się dwa elementy, które mają za zadanie spowolnić ruch na tej ulicy, na której i tak obowiązuje ograniczenie do 30 km/h.

W miniony poniedziałek prezydent Tomasz Budasz na swoim profilu społecznościowym poinformował o zainstalowaniu na ul. św. Michała progów, które mają za zadanie spowalniać ruch na tej ulicy. Jak podkreślił, jest to inicjatywa, która wychodzić ma także od strony radnej Angeliki Ślachcińskiej. Pojawienie się progów ma spowodować, że kierowcy zwolnią do obowiązującej na tej ulicy prędkości tj. 30 km/h. Dodatkowo kilka tygodni wcześniej pojawiły się także separatory, które odgraniczają kontrapas dla rowerów, istniejący na tej ulicy od 2013 roku. 

Wszystkie te zmiany na ul. św. Michała wywołały spore kontrowersje, które znalazły ujście w większości krytycznych komentarzach mieszkańców, wśród których pojawiła się tylko niewielka część tych pozytywnych. Czy na ul. św. Michała faktycznie jest aż tak niebezpiecznie?

Według danych z bazy SEWIK, od 2012 do 2019 roku na całym odcinku tej drogi doszło do 15 zdarzeń drogowych, przy czym najwięcej z nich zaistniało w rejonie skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego (7) oraz ul. Żwirki i Wigury (3). Pozostałe poważniejsze zdarzenia, które miały miejsce na reszcie odcinka, to kolizja dwóch pojazdów w 2017 roku na skrzyżowaniu z ul. Chociszewskiego, wynikająca z wymuszenia pierwszeństwa jednego z kierujących i jedno zdarzenie z udziałem rowerzysty na kontrapasie, które miało miejsce w 2013 roku, kilka tygodni po otwarciu tej ścieżki. Czy to dużo? Pytanie jest otwarte. Same zdarzenia z udziałem pieszych (najechanie) miały miejsce w rejonie skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego w 2016 i 2019 roku.

Nowe progi zwalniające, obwieszczone jako dodatkowe i bezpieczne rozwiązanie, są jednak niezgodne z przepisami. Zamontowano je kilkadziesiąt metrów przed skrzyżowaniem z ul. Chociszewskiego, a także około sto metrów dalej w kierunku ul. Wyszyńskiego. Oba z nich to tzw. progi podrzutowe, których zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie można stosować na drogach publicznych takich, jak ul. św. Michała (Załącznik nr 4 do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z 9 września 2019 roku poz. 2311, pkt. 8.2.).

Co więcej - na ulicy ustawiono oznakowanie, nakazujące zwolnienie przed progami do 30km/h, podczas gdy cała droga, podobnie jak większość ulic w centrum znajduje się w... strefie Tempo 30. Dodatkowego smaku do tego absurdu dodaje fakt, że zgodnie z przepisami, progi podrzutowe docelowo mają spowodować "ograniczenie prędkości pojazdów do około 5-8 km/h". Jeśli więc ktoś w międzyczasie uszkodził pojazd na jednym ze wspomnianych progów, może dochodzić swoich roszczeń.

Nie zmienia to też faktu, że kierowcy już zaczynają wymijać progi po bokach, a one same dodatkowo stanowią spore utrudnienie dla rowerzystów, którzy jadą w stronę centrum po prawej stronie jezdni zgodnie z przepisami (kontrapas jest dla jazdy "pod prąd"). Dodatkowo budzi zastanowienie lokalizacja drugiego progu, po którym jest długi odcinek "wolnej" drogi i na którym samochody mogą się znowu swobodnie rozpędzić, dojeżdżając aż do skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego, gdzie - jak wskazano powyżej - miały miejsce dwa potrącenia w ostatnich latach. 

Błąd został jednak zauważony, gdyż na profilu prezydenta dzień po umieszczeniu informacji o nowych progach, edytowano treść postu (wtorek rano), gdzie dodano: - Okazuje się, że moi urzędnicy nie dokonali jeszcze odbioru technicznego. Zamontowane progi są niewłaściwe. Jeszcze w tym tygodniu wykonawca zmieni je na listwowe. Pozostaje pytanie, jak wyglądało zlecenie zamontowania progów i kto poniesie koszty ich zmiany?

15 komentarzy

 • Link do komentarza micio piątek, 04 grudnia 2020 09:30 napisane przez micio

  Dzięki tym progom kierowcy będą teraz wjeżdżać na pas dla rowerów aby chociaż jedna strona samochodu nie podskoczyła. Dlaczego ktoś robi bezmyślne projekty- tylko dla zasady aby coś robić? Fajnie że się dzieje, ale szkoda że bezmyślnie i za nasze pieniądze które łatwo wydawać

 • Link do komentarza Kupszcza piątek, 04 grudnia 2020 06:54 napisane przez Kupszcza

  Najgorsze i najbardziej niebezpieczne progi są na ul. Liliowej. Tam połowa kierowców obciera zawieszeniem przejeżdżając przez próg ten bliżej biedronki. A sama nawierzchnia to dramat.

 • Link do komentarza Teresa czwartek, 03 grudnia 2020 19:34 napisane przez Teresa

  Kierowcy samochodów i tak lewymi kołami będą jeździć po drodze dla rowerów. Taka natura.....

 • Link do komentarza radas czwartek, 03 grudnia 2020 16:24 napisane przez radas

  ktoś niemałą kase przytulił. Szybka robota szybka kasa.

 • Link do komentarza Michał środa, 02 grudnia 2020 21:58 napisane przez Michał

  bardzo dobrze!! na tej ulicy co chwila kierowcy przecinają zakręty; będzie wolniej. Kierowcy jadący po drodze dla rowerów, masakra! bardzo się cieszę będzie wolniej!

 • Link do komentarza Mieszkaniec Roosevelta środa, 02 grudnia 2020 21:56 napisane przez Mieszkaniec Roosevelta

  Na Roosevelta ludzie gina pod kolami.tam zróbcie porządek. A nie wymyślacie głupot.

 • Link do komentarza rowerzysta środa, 02 grudnia 2020 18:55 napisane przez rowerzysta

  Jak dla mnie akurat przedstawione w artykule progi są bezpieczne. Za niebezpieczne uważam te na ul. Słonecznej oraz na skrzyżowaniu Mickiewicza i Dąbrówki - niebezpieczne dla motycyklistów oraz przy konieczności zahamowania samochodem podbijają cale auto zmniejszając siłę hamowania. Aż cud, że nie było jeszcze na nich wypadku. Myślę, że poszkodowany może wystąpić wtedy na drogę prawną z tego tytułu. Dla mnie progi te są przeszkodami na drodze, których nie powinno być, są niewidoczne po zmroku i mogą zaskoczyć przyjezdnych kierowców.

 • Link do komentarza szofer środa, 02 grudnia 2020 18:26 napisane przez szofer

  Radosna twórczość urzędników tego prezydenta trwa nie od dzisiaj. Nie zajmują się oni potrzebnymi i zasadnymi problemami komunikacyjnymi, a bawią się jak dzieci wydając przy tym nasze pieniądze na bezzasadne, wręcz absurdalne pomysły w dodatku niezgodne z przepisami prawa. kto zapłaci za montaż i demontaż tego ustrojstwa???

 • Link do komentarza Kierowca środa, 02 grudnia 2020 15:28 napisane przez Kierowca

  Przez 8 lat 15 zdarzeń drogowych. Pieniądze wyrzucone w błoto. Gdzie tu logika? Ulice w Gnieźnie są w tragicznym stanie. Lepiej wydać te pieniądze na ww. cele.

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 02 grudnia 2020 12:38 napisane przez Mieszkaniec

  No tak radna chciała zabłysnąć a wyszła jak zwykle.

 • Link do komentarza ciekawy by zobaczyć środa, 02 grudnia 2020 12:32 napisane przez ciekawy by zobaczyć

  Będzie zmiana progów podrzutowych na progi Listwowe. A gdzie w Gnieźnie takie progi listwowe już funkcjonują ?

 • Link do komentarza Trauma środa, 02 grudnia 2020 10:59 napisane przez Trauma

  Kompletna porażka. Próg powinien zapewniać łagodny przejazd przy ograniczeniu prędkości podanej na znaku. Ten twór, przy takiej prędkości, spowodowałby chyba urwanie zawieszenia. Tutaj podczas przejazdu gdzie uprzednio zatrzymuję pojazd słychać ocieranie podwozia.

 • Link do komentarza Yemplariusz środa, 02 grudnia 2020 09:54 napisane przez Yemplariusz

  Bezmyślne działanie armii urzędniczej, po której zostaje tylko wystawiona faktura i tak czy owak uszkodzenie drogi, ale co tam pieniążki są publiczne.

 • Link do komentarza Rom środa, 02 grudnia 2020 09:50 napisane przez Rom

  Fatalne rozwiązanie z tymi progami, jadąc nawet bardzo wolno, samochód mocno dostaje po zawieszeniu.

 • Link do komentarza EagleEye środa, 02 grudnia 2020 09:38 napisane przez EagleEye

  Cóż wszak z inicjatywą "pomysłu"jak widać pr-owo nie trafionego była nic nie znacząca radna która chciała siebie wypromować , bo wszak czym jest pisanie z imienia i nazwiska w treści postu na "ryjbuku" przez Szefa Magistratu. Od paru lat np. na jednej z ulic w której to kończy się chodnik w ścianie budynku i piesi musza wychodzić na ulicę zza ściany aby przejść na drugą stronę ulicy NIC w tej kwestii się nie robi a poruszają się tutaj ludzie chodzący "do i z" pobliskiego ośrodka zdrowia.

  No ale wiadomo tam trzeba było PRowo dla Pani radnej coś zrobić aby mieszkańcy o niej nie zapomnieli , a tutaj można 50 km/h jechać z dozwoloną prędkością a do tego jeszcze z górki.

  No powiem tak tutaj to jest dopiero BEZPIECZNIE (sarkazm)

  Pozdrawiam

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane