Jesteś tutaj:Gospodarka Wiadukt i tak w przyszłości zostanie przebudowany na szerszy?
czwartek, 08 października 2020 11:19

Wiadukt i tak w przyszłości zostanie przebudowany na szerszy?

 
Wiadukt i tak w przyszłości zostanie przebudowany na szerszy? archiwum redakcji

Zabytkowy most, który jest obecnie remontowany, prawdopodobnie w przyszłości i tak będzie musiał doczekać się przebudowy. Na jakie ustępstwa pozwoli konserwator?

Obecnie remontowany wiadukt nad torami jest zabytkiem. Oficjalnie, gdyż nieoficjalnie jego wartość zabytkowa nie jest zbyt wyszukana, a jedynym jego ciekawym architektonicznym akcentem jest nitowana konstrukcja, widoczna z jezdni, a także ta znajdująca się "od spodu", od strony torów. Jest pomysł, by to się zmieniło, ale na to potrzeba przede wszystkim czasu oraz pieniędzy.

Na przeszkodzie przy możliwości wykonania przebudowy obiektu, jest fakt iż jest wpisany do rejestru zabytków: - Problemem tego wpisu nie jest to, że jest wpisany sam wiadukt, ale cały układ drogowy, od tego, co zaraz za rondem i kończy się na ul. Warszawskiej i Dworcowej. To jest całe nieszczęście tego przedsięwzięcia. Gdyby sam wiadukt był wpisany, to być może udałoby się zrobić to, co wykonano na moście św. Rocha - przesunięto wiadukt jako zabytkowy i użyto go w innym miejscu, a tam zrobiono nowe rozwiązanie techniczne, które jest trwalsze - przyznał wiceprezydent Jarosław Grobelny na ostatnim posiedzeniu Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska. Wpisanie przeprawy do rejestru zabytków sprawiło, że każdy detal architektoniczny związany z jego remontem, musi być ustalany z konserwatorem, zaczynając od tego, że w miejscach zużytych nitów muszą się pojawić nowe. Fakt, że obecnie praktycznie nie ma zbyt wielu specjalistów od nitowania (a wszystko jest spawane), nie ma znaczenia. 

Wiceprezydent przyznał, że w ostatnich latach najwięcej starań kładziono na konieczność poszerzenia przejazdu na ul. Pod Trzema Mostami, co udało się ostatecznie dokonać. Jednocześnie jednak problem wiaduktu wciąż był wyraźny, a z roku na rok jego stan był coraz gorszy: - W międzyczasie udało mi się spotkać z panem Mironem Urbaniakiem, który jest "winny" wpisania tego układu komunikacyjnego do rejestru zabytków i wówczas padła taka propozycja, by może wypisać to wszystko z rejestru, zostawić wiadukt i go przenieść. Nie mieściło się to w meandrach konserwatora, ale stwierdził iż w sumie można byłoby zostawić imitację. Starałem się mu wytłumaczyć, co my w ogóle chronimy, bo my jako użytkownicy widzimy tylko te pałąki związane z konstrukcją wiaduktu, nitowaną, ale całe to, co jest pod spodem, widzi maszynista i podróżni. Szansa na "upojenie się" tą konstrukcją jest znikoma, natomiast chodzić tam też nie wolno, bo jest to czynny szlak komunikacyjny - stwierdził Jarosław Grobelny i dalej dodał: - Było to już tak późno, a rozmawialiśmy też o tym z WZDW, że uruchomienie wtedy prac projektowych i wykonanie projektu, załatwienie uzgodnień, decyzji itp. groziło tym, że proces trwałby długo, bo około 2 lat. Ponadto była to też kwestia pieniędzy - remont kosztuje 12 mln złotych, a przebudowa ponad 40 mln złotych. Groziłoby to zamknięciem wiaduktu bez żadnego gotowego rozwiązania. Dlatego WZDW zdecydowała się pójść torem remontowym.

Prawdopodobnie po wybudowaniu drogi łączącej ul. Wrzesińską z ul. Witkowską, tzw. południowej obwodnicy, spowoduje przekazanie części dróg w centrum z WZDW na pozostałych zarządców. To spowodowałoby, że wiadukt znalazłby się w rękach Miasta Gniezna, a co dawałoby dodatkowe możliwości, aczkolwiek na inwestycję potrzebne by były pieniądze - i to niemałe. Założenia są jednak takie, że docelowo nowy, "koncepcyjny" wiadukt były szerszy i umożliwiałby płynniejszy przepływ pojazdów na drugą stronę miasta. 

Jak przekazał wiceprezydent, ze wspomnianej rozmowy z konserwatorem wyniknęło, że zgodziłby się na przebudowę i wykonanie żelbetowej konstrukcji, gdyby zostawiono wspomniane pałąki: - Sprawa za ileś lat będzie jednak otwarta, bo jest nieoficjalne przyzwolenie, by zacząć nad tym pracować i w najbliższych latach trzeba działać, by ten kolejny wiadukt był wiaduktem żelbetowym.

 

10 komentarzy

 • Link do komentarza Dlaczego nie ma pieniędzy niedziela, 11 października 2020 10:06 napisane przez Dlaczego nie ma pieniędzy

  do Mieszkaniec. Nie ma ciągle pieniędzy w kasie Miasta Gniezna na porządny szeroki, czteropasmowy most nad torami kolejowymi bo trzeba zrobić kanalizację i nowy dywanik asfaltowy oraz chodniki na ulicy Rycerskiej dla ... baronów. I trzeba zrobić plac sportowy za Kauflandem. I trzeba zrobić śmieszny, niczym nie imponujący architektonicznie dworzec przesiadkowy dla autobusów. I trzeba zrobić nowy miejski punkt zbiórki makulatury, opon i butelek PET przy ulicy Osiniec. I trzeba zrobić nową kanalizację dla deweloperów, którzy pobudowali sobie ciasno bloki przy ulicy Konopnickiej. I trzeba zrobić nowy rurociąg kanalizacyjny wzdłuż ulicy Kostrzewskiego dla deweloperów, którzy pobudowali całe nowe osiedle bloków wokół kościoła. Już wiadomo dlaczego nie ma pieniędzy !!

 • Link do komentarza lolek niedziela, 11 października 2020 08:35 napisane przez lolek

  Ciągle kręcimy się w kółko starając się dostosować stare rozwiązania urbanistyczne do aktualnej rzeczywistości i potrzeb. Bezsens - bo to nigdy się nie uda.

  Tereny kolejowe wraz z lokomotywownią - do wyburzenia, żłobek/przedszkole, szkoła muzyczna sio .... i proszę ile terenu, aby przygotować piękne, lekkie w formie rozwiązanie komunikacyjne.

  A teraz wielkie larum ... Nad czym nad stertą cegieł?

 • Link do komentarza Pytanie piątek, 09 października 2020 22:14 napisane przez Pytanie

  A jak rozwiązano sprawę balustrad wzdłuż wiaduktu (te żółte na zdjęciu).
  Pamiętam, że jako dziecko widziałem, że były w owym miejscu właśnie kute
  i nitowane jak te obecnie istniejące, zabytkowe w ciągu ul. Dworcowej.
  Pamiątki są po to, by je chronić. Tyle środków topi się na pop art... ulotny, wrzaskliwy, tandetny.

 • Link do komentarza Artur Tiger Wiernowolski piątek, 09 października 2020 19:35 napisane przez Artur Tiger Wiernowolski

  Najlepiej zrobić most podwójny. Na jednym dwa pasy w jedną stronę. Na drugim dwa pasy w drugą stronę i szerokie wyniesione ronda na obydwu koncach. też po dwa pasy.

 • Link do komentarza Damian piątek, 09 października 2020 08:10 napisane przez Damian

  Zenek napisał:

  „Typowo "polskie" wykonać remont chodnika za gruby pieniądz, po krótkim czasie rozkopać, ułożyć jakieś instalacje, zakopać, byle jak załatać.... i tak w kółko.”

  Po 1945r. przyjechała sowiecka dzicz i przybrała polskie nazwiska. Trzeba brać to pod uwagę, a także przyjrzeć się dokładnie twarzom rady miasta, to może nas oświeci, że tam jest niemało takich właśnie postaci.

 • Link do komentarza Paweł piątek, 09 października 2020 08:02 napisane przez Paweł

  Kolejny "Miś na miarę naszych możliwości"

 • Link do komentarza qter czwartek, 08 października 2020 15:21 napisane przez qter

  A może zbudować obok nowy wiadukt o podobnym wyglądzie, włączyć go w ciąg ul. Polnej i wprowadzić na obu ruch jednokierunkowy z dwupasmowymi jezdniami?

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 08 października 2020 14:54 napisane przez Mieszkaniec

  Przecież mamy wzrost gospodarczy. To jak nie ma pieniędzy ? Rozdawane są na prawo i lewo.

 • Link do komentarza Szymon Zieliński czwartek, 08 października 2020 12:29 napisane przez Szymon Zieliński

  Wiadukt wiaduktem, ale przepustowość tego układu nie zależy od tego czy wiadukt będzie szerszy tylko od tego czy skrzyżowania na jego końcach będą odpowiednio drożne (przepustowe). Także należy się skupić bardziej na przebudowie tej fasady ronda przy Witkowskiej/Wrzesińskiej oraz skrzyżowania i układu przy Kościuszki/Warszawskiej.

 • Link do komentarza Zenek czwartek, 08 października 2020 12:08 napisane przez Zenek

  Typowo "polskie" wykonać remont chodnika za gruby pieniądz, po krótkim czasie rozkopać, ułożyć jakieś instalacje, zakopać, byle jak załatać.... i tak w kółko.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane