Jesteś tutaj:Gospodarka MPK Gniezno zakupi używane autobusy
czwartek, 01 października 2020 11:24

MPK Gniezno zakupi używane autobusy

 

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Gnieźnie planuje wymianę najstarszych pojazdów, wchodzących w skład posiadanego obecnie taboru.

W minioną środę radni miejscy przegłosowali uchwałę zmieniającą budżet na ten rok. W zapisach znalazła się kwota 1 mln 250 tys. złotych, która ma posłużyć zwiększeniu kapitału zapasowego spółki MPK Gniezno. Jak przedstawiono zarówno na poniedziałkowej komisji, jak i na środowej sesji, środki te pozwolą na zakup pięciu używanych autobusów niskopodłogowych marki Solaris Urbino.

"Nowe" pojazdy, które mają zostać zakupione jeszcze w tym roku, pozwolą na wycofanie z ruchu autobusów wyprodukowanych w latach 2001-2002. Obecnie, jak przekazano, pojazdy te generują już wysokie koszty napraw. Używane autobusy, które planuje się nabyć, mają mieć przejechane około 200 tys. kilometrów i mogą jeszcze służyć przez kilka kolejnych lat.

Ostatnim z zakupów MPK Gniezno było 12 fabrycznie nowych pojazdów marki Solaris (od 2018 do 2019 roku), które udało się nabyć dzięki dofinansowaniu unijnemu. Wcześniej, w 2016 roku, spółka zakupiła cztery Mercedesy, które zastąpiły wysłużone Neoplany.

15 komentarzy

 • Link do komentarza qwertz poniedziałek, 05 października 2020 23:54 napisane przez qwertz

  Miasto już przerabiało małe busy pod postacią Kapena City na bazie dostawczaka Iveco i to była tragedia.

 • Link do komentarza Obiektywnie poniedziałek, 05 października 2020 12:22 napisane przez Obiektywnie

  Drogi Mieszkaniec. Czy ja napisałem w komentarzach coś o " elektrykach" ? Może miałem na myśli tzw pojazdy hybrydowe ,lub z silnikiem z zastosowanym systemem redukcji spalin - ad blue?

 • Link do komentarza oszczędny niedziela, 04 października 2020 20:02 napisane przez oszczędny

  Gnieznu potrzeba małych 24 osobowych busów, by na trasach mniej obciążonych mogły jeździć pojazdy, spalające o połowę mniej paliwa.

 • Link do komentarza Mieszkaniec sobota, 03 października 2020 08:19 napisane przez Mieszkaniec

  Drogi Obiektywnie. MPK Gniezno testowało autobus elektryczny, który się nie sprawdził. Aby one mogły jeździć trzebaby było na każdej pętli postawić stacje ładowania bo żaden przewoźnik, który świadomie to kupuje nie będzie specjalnie zabierał tego autobusa aby się podładować na zajezdni. Więc autobusy elektryczne w Gnieźnie odpadają. Jeżeli sądzisz, że można postawić stacje ładowania na każdej pętli za pieniądze unijne to się mylisz. Dziękuję i pozdrawiam cieplutko.

 • Link do komentarza Zorro piątek, 02 października 2020 18:03 napisane przez Zorro

  Do Tadzia, Amf i Pasażera. Z tego co wiem narazie przywrócenie rozkładu obowiązującego w dni szkolne jest niemożliwe z tego względu, że linie 9, 11, 17 i3 muszą być obsługiwane przez większą liczbę autobusów i kierowców ze względu na remont wiaduktu. Z tego też względu możliwości przewozowe są mocno ograniczone.

 • Link do komentarza Pasażer piątek, 02 października 2020 12:21 napisane przez Pasażer

  Ciekawe po co MPK następne autobusy skoro Prezes nadal uważa że mamy wakacje i autobusy kursują według rozkładu wakacyjnego .

 • Link do komentarza Obiektywnie piątek, 02 października 2020 11:57 napisane przez Obiektywnie

  Widać że " " drużyna Tomasza" dba o swoje interesy :) Tyle że używane też niedługo będzie trzeba wymienić , a gdzie ekologia ? Nie można elektrycznych z dopłatą z UE ? Czyżby władzę Gniezna i spółki podległe były tak antyunijne i antyekologiczne ? Co na to władzę KO? ;) Pieniądze za sprzedaż terenów się same nie rozmnorzą i kiedyś się skończą - co wtedy ? Wina rządu ;)

 • Link do komentarza Amf czwartek, 01 października 2020 18:24 napisane przez Amf

  Kiedy wróci normalny rozkład jazdy.

 • Link do komentarza avalon czwartek, 01 października 2020 17:56 napisane przez avalon

  Wyzłomują pewnie gruchoty Mercedes O 530 i rupcie Mercedes O345. Innych tak starych busów raczej już nie mają wiele.
  Z tym że te autobusy to standardowe pojazdy o długości 12 metrów a nie mikrobusy o długości 9 czy 10 m.
  Za 1,25 mln nie wiem czy kupią 5 podobnych autobusów w dobrym stanie.
  Jeden 12 metrowy Solaris z 2016 roku, z przebiegiem w okolicach 200K km kosztuje prawie 0,7 mln PLN:
  https://autoline.com.pl/-/sprzedaz/autobusy-miejskie/SOLARIS-Urbino-12-4x2-E6-total-9128-seats-KLIMA--20030410550978881300

 • Link do komentarza Tadzio czwartek, 01 października 2020 17:42 napisane przez Tadzio

  A nadal obowiązuje rozkład jazdy jak w wakacje?

 • Link do komentarza Wyborca czwartek, 01 października 2020 17:28 napisane przez Wyborca

  Księgowy jakbyś znał podstawowe zadania samorządu byś wiedział że publiczny transport zbiorowy nie jest żadnym interesem tylko jednym z podstawowych zadań samorządu, miasta szczególnie. Więc chwała Prezydentowi że dba o transport autobusowy w mieście.

 • Link do komentarza Zorro czwartek, 01 października 2020 17:24 napisane przez Zorro

  Drogi Księgowy. Nie znasz się w tym temacie to się nie wypowiadaj. Komunikacja miejska nie jest od przynoszenia zysków. Wszystkie miasta posiadające komunikację miejską dokładają mnustwo kasy do jej funkcjonowania, zakupów floty i wynagrodzeń. Nawet część miast całkowicie refunduje komunikację co sprawia, że pasażerowie nie martwią się o zakup biletów.

 • Link do komentarza obywatel RP czwartek, 01 października 2020 16:35 napisane przez obywatel RP

  Po co autobusy skoro i tak wiekszoac stoi bo nie chca ich wypuszczać

 • Link do komentarza JuBasz czwartek, 01 października 2020 14:08 napisane przez JuBasz

  Znów graty...

 • Link do komentarza księgowy czwartek, 01 października 2020 12:43 napisane przez księgowy

  Ten kapitał zapasowy Spółki MPK rośnie co dwa lata. Co rusz Rada Miasta Gniezna ( czyli nasi zapracowani, ginący w papierach radni) dokłada miliony do tego interesu. Fuj . Jakiego tam interesu. Przecież Miasto Gniezno na tym tylko ciągle traci. I to traci miliony, więc nie jest to dla miasta żaden interes. Ale takiego mamy króla i takich ma on doradców ! Prawdopodobnie ten kapitał zapasowy powinien już wynosić razem Zz tym ostatnim planowanym zasileniem około MILIARD złotych.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane