Jesteś tutaj:Gospodarka Ceny paliw poszły mocno w dół
czwartek, 26 marca 2020 13:55

Ceny paliw poszły mocno w dół

 

Jeszcze niedawno powyżej 5 złotych, a dziś już ceny są niższe kilkadziesiąt groszy - wielu kierowców na pewno może być zaskoczonych aktualnymi cenami paliw na stacjach nie tylko w Gnieźnie, ale i całym kraju.

Tak dużych spadków cen nie było od kilku lat. W sytuacji, kiedy jeszcze kilka miesięcy temu ceny paliw oscylowały w okolicach 5 złotych (w szczytowym momencie na początku czerwca 2019 - 5,27 zł za E95), przy czasowych obniżkach o kilka, góra kilkanaście groszy, obecnie stawki mogą budzić jedynie uśmiech zmotoryzowanych, którzy dzięki temu mogą zaoszczędzić trochę pieniędzy. 

Spadki cen, które są zauważalne na wszystkich stacjach, zarówno tych należących do koncernów, jak i prywatnych lokalnych sieci, są - według analityków - spowodowane dwoma czynnikami. Pierwszą jest brak porozumienia pomiędzy państwami zrzeszonymi w Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), a ściślej mówiąc sporowi, jaki toczy się między Rosją a Arabią Saudyjską. Drugi czynnik jest bardziej widoczny dla wszystkich - epidemia koronawirusa, która wstrzymała globalny popyt na paliwo wykorzystywane do transportu. To spowodowało spadek cen baryłek ropy, jeden z największych w ciągu ostatnich trzech dekad. 

Tylko wczoraj na gnieźnieńskich stacjach za E95 trzeba było zapłacić od 4,27 do 4,33 złotego. Przewiduje się, że spadek ma jeszcze postępować co jednak nie cieszy wszystkich z uwagi na obowiązujący zakaz przemieszczania się bez wyraźnego powodu, choć aura i coraz dłuższe dni będą tylko kusić do wyjazdów. Również na samych stacjach paliw pojawia się obecnie mniej klientów, niż do tej pory. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że po unormowaniu sytuacji ceny utrzymają się na względnie niższym poziomie niż to miało miejsce kilka miesięcy temu.

Ceny z kilku stacji na terenie Gniezna w minioną środę 25 marca:
Diesel: 4,27- 4,57 zł
E95: 4,27 - 4,33 zł
E98: 4,49 - 4,73 zł
LPG: 1,86 - 2,04 zł

9 komentarzy

 • Link do komentarza Artur Tiger Wiernowolski wtorek, 07 kwietnia 2020 19:52 napisane przez Artur Tiger Wiernowolski

  W Gnieźnie nadal drożyzna. Sępy cały czas trzymają ceny powyżej 4 złotych za paliwa i powyzej 1.80 zł za gaz.

 • Link do komentarza ubek niedziela, 29 marca 2020 12:48 napisane przez ubek

  zapobiegliwi robią zapasy

 • Link do komentarza rezigiusz niedziela, 29 marca 2020 10:45 napisane przez rezigiusz

  @czytelnik wpis to na poważnie czy dla zamydpania rzeczywistości.

  https://m.bankier.pl/wiadomosc/Kiedy-benzyna-bedzie-kosztowala-mniej-niz-4-zl-l-7850011.html

  Może jak poczytasz jaka "drożyzna" jest w inbych rejonach kraju to moze zmienisz zdanie.

  Rozumie że biznes jest biznesem i prawa rynku ale nie rozumię ..... (z grzeczności nie napiszę)

 • Link do komentarza Obywatel piątek, 27 marca 2020 23:12 napisane przez Obywatel

  Mogło by tak zostać na zawsze...

 • Link do komentarza czytelnik piątek, 27 marca 2020 10:47 napisane przez czytelnik

  @ rezigiusz - artykuły to chyba nie sa po to, by się chwalić, tylko po to by rzetelnie pisać o aktualnych sprawach. Inteligentny czytelnik sam wyciąga wnioski, ale w przypadku istniejącej dramatycznej sytuacji nie komentuje, nie hejtuje, po prostu , jak mu nie odpowiada cena produktu w jednym miejscu, to szuka w innym. Takie zresztą sa prawa rynku.

 • Link do komentarza rezigiusz czwartek, 26 marca 2020 22:14 napisane przez rezigiusz

  To dobije Was tym co napiszę a wiec 24 marca Inowrocław (województwo kujawsko-pomorskie) SHELL cena Pb95 4,08 ( cztery złote osiem groszy).

  Średnia cena Pb95 4,08 do 4.13

  A więc nie wiem czym się tu chwalić

 • Link do komentarza Łukasz czwartek, 26 marca 2020 16:20 napisane przez Łukasz

  Te ceny na gnieźnieńskich stacjach to chyba sobie z kapelusza pobrali. Ja dziś w Poznaniu tankowałem bezołowiową 95 za niecałe 3,90.

 • Link do komentarza cccccccccccccccc czwartek, 26 marca 2020 16:09 napisane przez cccccccccccccccc

  to teraz powinni obniżyć ceny biletów MPK i odbioru śmieci bo chyba ich podwyżki argumentowano wysokimi cenami paliw

 • Link do komentarza Gaucho czwartek, 26 marca 2020 14:58 napisane przez Gaucho

  A w Poznaniu 3,65 zł za litr E95...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane