Jesteś tutaj:Gospodarka Zbierają podpisy za przebudową skrzyżowania
czwartek, 27 lutego 2020 07:41

Zbierają podpisy za przebudową skrzyżowania

 
Zbierają podpisy za przebudową skrzyżowania źródło: Google Street View

Zarządca skrzyżowania, mimo próby podjęcia rozmów w sprawie poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ul. Gdańskiej i Trasy Zjazdu Gnieźnieńskiego, nie planuje kolejnej wizji lokalnej. Mieszkańcy zamierzają naciskać i rozpoczęli zbiórkę podpisów.

W ostatnich miesiącach już dwukrotnie donosiliśmy o działaniach, podejmowanych przez mieszkańców ws. skrzyżowania ul. Gdańskiej i Trasy Zjazdu Gnieźnieńskiego. Sprawa szczególnie jest ważna dla osób zamieszkujących teren położony po północnej stronie Trasy, tj. Goślinowa oraz wsi Winiary, ale dotyka także wiele osób pracujących w tej części Gniezna. 

Skrzyżowanie, położone na łuku dawnej drogi krajowej, bardzo często się korkuje na wyjeździe z ul. Gdańskiej. To też jest powodem wymuszania pierwszeństwa przez osoby wyjeżdżające z ul. Gdańskiej, które nie mogą się doczekać swobodnego wjazdu. Piesi również muszą długo stać przed pasami, zanim bezpiecznie będą mogli pokonać przejście, które jest położone na całej szerokości ruchliwej jezdni. Dlatego od dłuższego czasu mieszkańcy starają się o poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu - do tej była mowa o sygnalizacji świetlnej. W ostatnim piśmie, nadesłanym do Urzędu Gminy Gniezno, Wielkopolski Zarządca Dróg Wojewódzkich tłumaczy się iż w tym roku nie przewiduje takiej inwestycji, a jej ewentualne powstanie oznaczałoby koszt około 300 tys. złotych i konieczność przeprojektowania skrzyżowania. Ponadto WZDW zasłania się faktem, że w 2020 roku prowadzony będzie generalny pomiar ruchu i ma on dać odpowiedź na to, jaka jest sytuacja na drodze w tym miejscu. Na prośbę Urzędu Gminy Gniezno i mieszkańców o wizję lokalną, WZDW odpowiada: (...) w przedmiotowej sprawie WZDW nie przewiduje organizowania spotkania w terenie.

Sprawa przebudowy skrzyżowania spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców nie tylko Gminy Gniezno, ale także samego Gniezna, którzy dość stanowczo komentowali tę sprawę w sieci.

Sytuację tego miejsca komplikować będzie fakt, że w pobliżu ma zostać pobudowana restauracja KFC, powstanie zakład produkcyjny Toshiba oraz planuje się przełożenie tranzytu jadącego S5 w kierunku Inowrocławia ze zjazdem z węzła Gniezno Północ w kierunku węzła Róża na drogę krajową nr 15. Dlatego mieszkańcy wystosowali oświadczenie i rozpoczęli zbieranie podpisów za budową ronda: - Podjęliśmy decyzję o zbieraniu podpisów mieszkańców pod petycją do zarządcy drogi – Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, domagających się na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 194A z ulicą Gdańską w Gnieźnie budowy ronda, które umożliwi bezpieczne przejście przez jezdnie pieszym, uspokoi ruch samochodowy, spowoduje zmniejszenie prędkości pojazdów a także udrożni to skrzyżowanie, w szczególności kierowcom wjeżdżającym na drogę wojewódzką od strony ulicy Gdańskiej i stacji benzynowej LOTOS - czytamy w dokumencie, który został skierowany do zarządcy drogi, a także pod którym można składać podpisy: - Wybudowanie ronda na tym skrzyżowaniu uznać należy za niezbędne i priorytetowe, albowiem w sposób wymierny i zdecydowany wpłynie ono na poprawę funkcjonowania mieszkańców miasta Gniezna i gminy Gniezno, zwiększy bezpieczeństwo na w/w drogach, udrożni wyjazd na drogę wojewódzką i ograniczy korki samochodowe w tym rejonie. Pod oświadczeniem podpisał się radny miejski Tomasz Dzionek oraz radna gminna Wioletta Nawrocka.

Petycję można podpisywać pod adresem: Petycja do Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich

 

8 komentarzy

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 02 września 2020 22:06 napisane przez mieszkaniec

  Marzenie ściętej głowy. Wprawdzie to droga wojewódzka, a i w mieście są takie skrzyżowania, z których nie da się bezpiecznie wyjechać, a prezydent ma to w pompie zmieniając plany wg swojego widzimisię.

 • Link do komentarza Kierowca środa, 02 września 2020 21:30 napisane przez Kierowca

  https://m.youtube.com/watch?v=axR0bVenCvw
  Tak to wygląda w zacofanych Chinach. U nas jest na 500 plusy i 5000 plusy, a drogi mamy jak w Xll wieku. Przepaść

 • Link do komentarza joman środa, 02 września 2020 11:00 napisane przez joman

  Powinna powstac tam estakada, aby ruch z S5 na 15 odbywal sie plynnie.
  Pozwoliloby to rowniez wyjechac "spokojnie" z miasta...

 • Link do komentarza anna niedziela, 01 marca 2020 13:56 napisane przez anna

  ja mogę chodzić bo mam mało ruchu a i może schudnę!!!

 • Link do komentarza Mieszkaniec piątek, 28 lutego 2020 19:48 napisane przez Mieszkaniec

  A może by tak protest zrobić, proponuje zebrać się i chodzić po pasach przez co zablokuje się ruch. Może wtedy ktoś przemyśli jeszcze raz nim zdecydowanie powie ,,nie'' . I tak do skutku, co tydzień na dwie - trzy godziny blokować

 • Link do komentarza Aga czwartek, 27 lutego 2020 12:00 napisane przez Aga

  A może tak przebudujemy to skrzyżowanie w ramach BUDŻETU OBYWATELSKIEGO na 2020 rok ? Ciekawe co by na to powiedzieli urzędnicy naszego magistratu? Zapewne ..."TO JEST NIEMOŻLIWE" !

 • Link do komentarza urzędas czwartek, 27 lutego 2020 10:23 napisane przez urzędas

  Przecież głównym negocjatorem i wnioskodawcą powinien być prezydent Gniezna, bo choć ta trasa nie leży w kompetencjach Miasta, jednak korzystają z niej mieszkańcy Gniezna, którymi z woli jego wyborców od ponad 5 lat zarządza i nie powinno być obojętne nic, co dzieje się na terenie miasta oraz przysparza tym mieszkańcom komfortu a przede wszystkim bezpieczeństwa!

 • Link do komentarza marek czwartek, 27 lutego 2020 07:49 napisane przez marek

  W końcu!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane