czwartek, 30 stycznia 2020 17:02

Na skrzyżowaniu ul. Kostrzewskiego i Prostej powstanie sygnalizacja

 
Na skrzyżowaniu ul. Kostrzewskiego i Prostej powstanie sygnalizacja źródło: Google Street View

Kierowcy, chcący wyjechać z os. Dalki w kierunku ul. Wrzesińskiej lub ul. Poznańskiej, mają zyskać ułatwienie i tym samym poprawę bezpieczeństwa.

Mieszkańcy os. Dalki nie raz mieli okazję ryzykować, by wyjechać z ul. Prostej w ul. Kostrzewskiego. W rejonie tego skrzyżowania doszło też do kilku poważniejszych zdarzeń drogowych, a sam ruch na tym odcinku drogi krajowej nr 15 bywa bardzo duży. Pojazdy poruszające się niekiedy jeden za drugim potrafią skutecznie "przetrzymywać" kierowców, zwłaszcza tych próbujących skierować się z ul. Prostej w stronę ul. Poznańskiej. To ma się zmienić i jest to też reakcja na apele od mieszkańców tej części Gniezna.

Jak poinformowała nas Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, na tym skrzyżowaniu ma powstać sygnalizacja świetlna. Jej realizacja ma nastąpić w latach 2020 - 2021. 

Z naszych informacji wynika, że w rejonie skrzyżowania miały już zostać wykonane pierwsze prace, a do realizacji przedsięwzięcia prawdopodobnie mają zostać wykorzystane urządzenia, które dawniej działały u zbiegu ul. Wrzesińskiej i Kostrzewskiego.

To nie koniec inwestycji drogowych w tym rejonie, bowiem w planie jest także przedłużenie chodnika wzdłuż ul. Kostrzewskiego - od Rodzinnych Ogródków Działkowych im. J. Chociszewskiego (przy wiadukcie) w kierunku ul. Prostej (około 500 metrów). Tam też, na skrzyżowaniu z nową sygnalizacją świetlną, zlokalizowane miałoby zostać przejście dla pieszych. Zadanie miałoby zostać zrealizowane przez Urząd Miejski przy uzgodnieniu z GDDKiA. 

 

25 komentarzy

 • Link do komentarza Sztuder czwartek, 06 lutego 2020 18:32 napisane przez Sztuder

  No brawo! Nie dość, że to ciąg... obwodnicy, to jeszcze co kawałek światła. A może progi spowalniajace tam zainstalować co 50 m. Droga obciążona ruchem ponad miarę. Co chwilę pojawia się jakiś ciągnik rolniczy albo inny pojazd wolnobieżny. Masa ciężarówek, TIRÓW. Nie ma obwodnicy z prawdziwego zdarzenia, która przejęła by ruch w kierunku Wrześni i Witkowa. Częściej jadę w kierunku północnym Winiary przez miasto bo tą... obwodnicą się nie da.
  A propos ronda. Za zasady jest to skrzyżowanie bezpieczne i bezkolizyjne. Pod warunkiem jednak że zjazdy, wyjazdy są dobrze zaprojektowane. Słusznie należy uzyskiwać na rondo Kostrzewskiego/ Wrzesinska bo są tam za krótkie odcinki do zmiany pasa ruchu i tyle. Tranzyt i tak się wciąż blokuje. Nie ma dnia bez korków, szczególnie w godzinach szczytów.
  Geometria samego ronda pozostawia dużo do życzenia. Bezsensowne wysokie krawężnik; niestety zauważyłam, że jest taki dziwny trend w budowie dróg. Czy nie można było łagodnie wyprofilować zjazdu w kierunku Centrum pod Regimentem? Komuś wyobraźni zabrakło? Większe pojazdy, autobusy już na samym początku rozwalały tam krawężniki.
  A co gorsza, już niedługo rozpocznie się przebudowa Wrzesinskiej na wysokości Granicznej. Bo w dalszym ciągu ktoś się upiera, że to obwodnica i trzeba coś tam majstrować. Na bazie popeerelowskiego bubla robi się kolejny bubel. Może należało zgromadzić, wnioskować o większe środki i wybudować obwodnicę z prawdziwego zdarzenia. Tak by tranzyt ominął te i tak już przeciążone arterie. Przejazd przez Gniezno północ-południe to koszmar.

 • Link do komentarza Zorro wtorek, 04 lutego 2020 20:36 napisane przez Zorro

  Do Halo. Przy wyjeździe z ul Kostrzewskiego widnieje znak "ustąp pierwszeństwa przejazdu" oznacza to że należy ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom nadjeżdżającym w tym przypadku z lewej strony. Tak jak na autostradowej obwodnicy Poznania gdzie wjazd na autostradę zamienia się na zjazd z niej i musisz ustąpić pierwszeństwa jadącym z lewej strony. Kiepska konstrukcja tego ronda zdecydowanie utrudnia wyjazd z kierunku Poznania. Na długości nieco ponad 50 metrów mamy zjazd z ronda, wjazd i wyjazd że stacji i zatokę autobusową.

 • Link do komentarza halo wtorek, 04 lutego 2020 15:02 napisane przez halo

  Zorro ! Czym innym jest opuszczenie ronda a czym innym zmiana pasa ruchu poza rondem ! Wjazd na Orlen znajduje się poza miejscem opuszczeniu ronda i wymaga zmiany pasa ruchu z lewego na prawy dla jadącego lewym pasem który wcześniej opuścił rondo ! Poruszający się prawym pasem do wjazdu nie ma obowiązku ustępować miejsca poruszającemu się lewym pasem i zamierzającemu wjechać na prawy pas ruchu . Art. 22. ust. 4 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym wskazuje, że kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać.

 • Link do komentarza filip poniedziałek, 03 lutego 2020 22:50 napisane przez filip

  bardzo wazny projekt zjazd z ulicy kostrzaewskiego w ul Kokoszki do ul Wrzesinskiej. Skrót przez oś .Pustachowa koło nowego kościoła.!!!!!

 • Link do komentarza Zorro poniedziałek, 03 lutego 2020 18:15 napisane przez Zorro

  Mirku. Zjeżdżając z ronda masz pierwszeństwo przed jadącymi z ul Kostrzewskiego.Nawet zjeżdżając w kierunku stacji. A jeśli wyjeżdżający ze stacji Orlen myślą że są na jednokierunkowej to niech sobie tak myślą. Oni będą płacić za szkody. Warto zainwestować w kamerkę. Ja taką mam i się nie przejmuję bezmuzgami za kierownicą co myślą że im wszystko wolno.

 • Link do komentarza y poniedziałek, 03 lutego 2020 11:44 napisane przez y

  Nie, żebym zgrywał mądrego, ale na tym skrzyżowaniu chyba bardziej egzamin zdałoby rondo. Nie jakieś duże, ale na tyle, by skutecznie zwolniły przejeżdżające ciężarówki

 • Link do komentarza do marek niedziela, 02 lutego 2020 17:20 napisane przez do marek

  Brednie piszesz. Rondo na ul. Wrzesińskiej jest rewelacyjne. Ruch został bardzo upłynniony a to był główny cel jego powstania. Korków tam praktycznie już nie ma. Dla kierowcy melepety żadne rozwiązanie nie będzie dobre. A ci bystrzy poradzą sobie z każdym. Uważasz się za takiego mędrca, a nie zakodowałeś chociaż było to tysiące razy wałkowane, że sygnalizacja świetlna za 3 mostami powstała tylko dlatego, żeby projekt dostał dodatkowe punkty, a tym samym większe szanse dofinansowania. Zluzuj chłopie trochę gacie...

 • Link do komentarza Mirek niedziela, 02 lutego 2020 12:45 napisane przez Mirek

  Szanowny Zorro, ale po zjechaniu bezpośrednio z samego ronda to żeby dalej wjechać na Orlen od strony Wrzesińskiej należy tym razem ustąpić pierwszeństwa jadącym pasem bezpośrednio od Kostrzewskiego , czyli blokuję ruch z ronda za mną , a jak już uda się skręcić w Orlen to jest zagrożenie "puknięcia" się z kimś wyjeżdżającym z Orlenu lub od Biedronki bo to tak wygląda z racji wąskiego wjazdu i przejazdów że tam wyjeżdżający na Wrzesińską czują się jakby wyjeżdżali w ruchu jednokierunkowym i nie bardzo się tym przejmują , czyli sytuacja wygląda na jeszcze bardziej skomplikowaną.

 • Link do komentarza mieszkaniec niedziela, 02 lutego 2020 10:13 napisane przez mieszkaniec

  Nie ma tam większych problemów z wlaczeniem się do ruchu ,ale jak urząd chce marnować nasze pieniądze to dobry kierunek

 • Link do komentarza Zorro niedziela, 02 lutego 2020 00:28 napisane przez Zorro

  Drogi Mirku. Nie da się wjechać na plac przed biedronką jadąc z kierunku z którego opisywałeś bez łamania przepisów. Najlepiej objechać przez Orlen. A co do świateł na wspomnianym skrzyżowaniu uważam, że jest wiele bardziej niebezpiecznych skrzyżowań wymagających zamontowania sygnalizacji. Chociażby skrzyżowanie Gdanskiej z "starą piątką" czy ulicy Fabrycznej, Podkomorskiej i Roosevelta.

 • Link do komentarza Mirek sobota, 01 lutego 2020 08:05 napisane przez Mirek

  jak można wjechać na plac przed biedronką przy tym rondzie Kostrzewskiego jadąc od tego ronda żeby nie łamać przepisów przy skręcaniu pod prąd w ten wjazd od Kostrzewskiego ?

 • Link do komentarza marek sobota, 01 lutego 2020 05:55 napisane przez marek

  @WalHan: bzdury piszesz z tym rondem. 3 absurdy:
  - jadąc od kostrzewskiego do wrzesińskiej nieintuicyjny zjazd na wrzesińską - linia przerywana jest na wysokości artyleryjskiej
  - jadąc od kostrzewskiego masz dwa zjazdy z nakazem na wrzesińską i na wrześnie - będąc na rodzie nie mogę już wykręcić w prawo na Wrześnię? ale jak objadę rondo to będzie ok
  - zjazd z wrzesińskiej w kierunku do Orlenu oraz krótka mijanka z kierowcami jadącymi od ulicy Kostrzewskiego - jeden jedzie do orlenu drugi chce wjechać na Wrześnie niby nie problem ale kolejne udziwnienie z krótkim zjazdem. Już nie mówię o tych co chcą wyjechać z Orlenu w kierunku do Wolności..

  Drogi powinny być intuicyjne, aby nie było kolizji. Wystarczyłoby zwykłe rondo bez udziwnień z tymi zjazdami.

  Kolejny przykład jak się projektuje drogi w Gnieźnie. Nowowybudowana droga pod trzema mostami z jednej strony masz rondo z drugiej masz światła - po co? nie można było zrobić 2x rondo?

  Następny przykład: jazda ulicą Osiniec w kierunku Kirchhoffa, główną drogę zrobili w kierunku Kirchhoffa, a podporządkowaną zjazd w lewo w kierunku Słonecznej - dokładnie na zakręcie z ograniczoną widocznością, dobrze, że trzcinę wykosili z działki bo już się poprawiło. Postawmy tutaj człowieka z liczydłem w ręku 90% ludzi jedzie właśnie w podporządkowaną te 10% jedzie do Kirchhoffa, a właśnie ta droga jest główna.

  Czy oni praktykantów wrzucili do projektowania?

  A na koniec zostawię jeszcze jeden stary przykład z Gniezna. Ulica Słoneczna w kierunku restauracji Hubertus: ulica jest główna pomimo, że ślepa, zjazd na Velux podporządkowany a obecnie prowadzi do ulicy Osiniec.

 • Link do komentarza lovelas piątek, 31 stycznia 2020 22:10 napisane przez lovelas

  Rondo - były wątpliwości jest ok
  Światła na Kos i Pr - bezsens !!! Sieroty nie mogą wyjechać ?

 • Link do komentarza WalHan piątek, 31 stycznia 2020 18:04 napisane przez WalHan

  ...ludzie co wy za bzdury piszecie..
  Rondo u zbiegu Kostrzewskiego i Wrzesinskiej to wspaniale rozwiązanie , ktoś krytykujący urwal sie z suchej choinki..
  a kierowanie pojazdow w kierunku torów kolejowych .."polecam" jesli ktos ma 20-30 mint wolnego czasu, np kolo godziny 08;00, spedzil go milo we wlasnym aucie , sluchając np radia..
  Dobre!

 • Link do komentarza Tomasz piątek, 31 stycznia 2020 18:01 napisane przez Tomasz

  Bardzo Dobrze
  W końcu a tak na marginesie tym co piszą żeby jechali przez tory na Dalkach proponuje najpierw spróbować a potem komentować . A jak komuś Kostrzewskiego się korkuje niech jedzie. Wrzesińską przez Centrum.

 • Link do komentarza kierowca piątek, 31 stycznia 2020 09:25 napisane przez kierowca

  Wystarczy zrobić prawoskręt i po kłopocie po co światła. Czy w Gnieźnie nie ma ważniejszych wydatków ( co 200 metrów światła). Na ul Orzeszkowej te progi to jakaś paranoja tak ostre podjazdy i zjazdy kto to projektował. Kierowcy autobusów zwalniają do zera bo boją się żeby o coś nie zahaczyć lub urwać. Takich mamy inżynierów szok.

 • Link do komentarza Babcia piątek, 31 stycznia 2020 09:08 napisane przez Babcia

  naprawdę czy kierowcy to już takie debile, że musza miec światła żeby wyjechać z podporządkowanej??? wystarczy spowolnić ruch na Kostrzewskiego np. poprzez radar i dobudować pas - radar zarobi na przeróbkę ....

 • Link do komentarza Kierowca piątek, 31 stycznia 2020 08:11 napisane przez Kierowca

  Każdy z was tak narzeka, że światła utrudnia życie, bo jest tam 50 kmh i tak nikt tego nie przestrzega, a co najważniejsze bo ekologia. A czy któryś z was dba o tą ekologia jeżdżąc często autami kilkunastoletnimi z cieknacym olejem? Postawienie sygnalizacji kosztuje często taniej niż budowa ronda. Jeden z czytelników narzeka na nowe rondo koło Orlenu co prawda jest trochę dziwaczne ale dobry kierowca ogarnie je ( żaden z was nie jechał nigdy na 2 bądź 3 oasmowym i ma teraz problem) pamiętaj ten co na rondzie ma pierwszeństwo a nie Ty który jedziesz od wrześni.

 • Link do komentarza Kilo piątek, 31 stycznia 2020 05:46 napisane przez Kilo

  Nie będzie się opłacało jechać z południa miasta na północ ulicą Kostrzewskiego. Lepiej będzie jechać przez miasto. BRAWO!!!
  Ta część miasta prosi się o bardziej kompleksowe rozwiązanie.

 • Link do komentarza Snufkin czwartek, 30 stycznia 2020 22:51 napisane przez Snufkin

  Gniezno to jeden wielki drogowy absurd!!! Za kilka lat prędzej przejedzie się Poznań z jednego końca na drugi niż w Gnieźnie kilka ulic. Obwodnice z definicji mają przyspieszać ruch, odkorkowywać miasto. A na Poznańskiej 6 (poprawcie mnie) świateł, a jeszcze rondo będą budować. Teraz śmieszne rondo i światła na Kostrzewskiego. Orzeszkowej też za niedługo będzie stać... Czy nasze miasto ma jakiś plan rozbudowy, rozwoju, zaplanowania przestrzennego? Wszystkie decyzje wyglądają na kompletnie przypadkowe! Dno!

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane