Jesteś tutaj:Gospodarka Miasto przejmuje blok GTBS w zamian za grunt pod szkołą
czwartek, 31 października 2019 13:05

Miasto przejmuje blok GTBS w zamian za grunt pod szkołą

 
Miasto przejmuje blok GTBS w zamian za grunt pod szkołą archiwum redakcji

Wojewoda Wielkopolski wydał rozporządzenie, na podstawie którego wyraził zgodę na zamianę nieruchomości i przejęcie tym samym budynku dawnej spółki miejskiej przy ul. Liliowej przez Miasto.

Przypomnijmy iż blok z 26 mieszkaniami i 1 lokalem użytkowym, został wybudowany 20 lat temu przez spółkę miejską Gnieźnieńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. To jedyny budynek postawiony przez tę instytucję na przestrzeni lat. Spółka ta została w ostatnich latach zlikwidowana, a w trakcie tego procesu okazało się, że budynek przy ul. Liliowej trafił do Skarbu Państwa zamiast do Miasta Gniezna. To, czy kwestia utraty obiektu była przyczyną czyjegoś błędu, ocenić ma Najwyższa Izba Kontroli. Jednocześnie dzisiaj poinformowano, że budynek przy ul. Liliowej dzięki decyzji wojewody wielkopolskiego, trafi w ręce Miasta Gniezna, ale nie za darmo choć po korzystnej cenie.

- Po likwidacji GTBS, sąd odmówił wpisania Miasta Gniezna jako właściciela. My się z tym nie zgadzamy, ale wyroki sądu szanujemy, dlatego też mamy skargę kasacyjną w Sądzie Najwyższym i tą drogą będziemy szli - mówił prezydent Tomasz Budasz, wskazując iż sąd przy podejmowaniu decyzji wziął pod uwagę inny przepis, który działał na niekorzyść Miasta. Przy okazji podziękował wojewodzie Zbigniewowi Hoffmanowi oraz staroście Piotrowi Gruszczyńskiemu za dobrą wolę co do wniosku złożonego przez Miasto i dodał: - Chcemy wyjść naprzeciw mieszkańcom i dokonać sprzedaży im ich lokali. Pan wojewoda przychylił się do wniosku pana starosty, o którego to złożenie go prosiłem i dokonamy zamiany nieruchomości. Sporna nieruchomość będzie zamieniona na nieruchomość Miasta Gniezna, a dokładniej grunt, na którym znajduje się szkoła muzyczna - mówił. Wycena nieruchomości, dokonana przez biegłego, wskazała iż budynek GTBS wraz z działką wart jest 1 mln 700 tys. złotych (według tzw. wyceny czynszowej), a grunt pod szkołą muzyczną 1 mln 200 tys. złotych (przy budowie placówki przy ul. Mieszka I Miasto miało swoje udziały w postaci działki). Zamiana ma być dokonana bez obowiązku dopłaty. Procedura zamiany już się rozpoczęła. 

- 16 września prezydent zwraca się do nas po zamianę, 25 września kierujemy pismo do Wojewody, a miesiąc później Wojewoda wyraża zgodę. Rozmawialiśmy na ten temat wielokrotnie, a ta decyzja podyktowana jest tym, że chcemy, żeby prezydent zrealizował obietnicę wobec mieszkańców tego bloku - przekazał starosta Piotr Gruszczyński. Jeszcze w grudniu br. ma zostać podpisany akt notarialny, a to docelowo umożliwi rozpoczęcie sprzedaży mieszkań z bonifikatą 90%. 

16 komentarzy

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 06 listopada 2019 16:47 napisane przez Mieszkaniec

  To jest wyjście na przeciw...
  A pan który odpowiada za te straty dostał nominacje na wicedyrektora jednej ze spółek....
  Brawo wodzu...

 • Link do komentarza romi wtorek, 05 listopada 2019 11:15 napisane przez romi

  Komuno wróć.

 • Link do komentarza ciekawy poniedziałek, 04 listopada 2019 15:52 napisane przez ciekawy

  Tam mieszkał tez kiedyś Poseł Dolata.
  Na jakiej zasadzie Pan poseł oddał to mieszkanie kolejnej rodzinie ?

 • Link do komentarza muzyczny poniedziałek, 04 listopada 2019 14:33 napisane przez muzyczny

  To zgłoście to do prokuratury, tacy z was znawcy matematyki i prawa :D

 • Link do komentarza Tomi poniedziałek, 04 listopada 2019 13:11 napisane przez Tomi

  W tym bloku mieszkają sami urzedasy z urzedów gnieźnieńskich i poplecznicy!
  Te mieszkania to były juz w czasie budowy dla tych urzędasów obcych nie dopuszczono!!!
  A teraz przekręca się za skandaliczną sumę dlaczego jeden musi kupic za kupe kasy i spłacac całe zycie a tu daje się prezent!???

 • Link do komentarza wściekły  dojeżdżający do Poznania kierowca poniedziałek, 04 listopada 2019 08:56 napisane przez wściekły dojeżdżający do Poznania kierowca

  Ten teren za szkołą miasto nie potrzebnie oddało Starostwu. Tam Miasto powinno zrobić jeszcze jeden parking "przydworcowy".. Przecież Prezydent Budasz ze swojego okna w Magistracie codziennie widzi, jak bardzo brakuje miejsc postojowych wokół dworca PKP
  A jak już oddali tą działkę Starostwu to "po herbacie" . Parking kolejny już nie powstanie. I takie właśnie jest myślenie naszych urzędników !! W ogóle nie dostrzegają potrzeb komunikacyjnych mieszkańców. Widzą tylko ...........

 • Link do komentarza O.K. poniedziałek, 04 listopada 2019 07:37 napisane przez O.K.

  Hipokryzja - 100% racji.
  Miasto w ciagu jednego roku straciło z aktywów 3mln złotych.

  Muzyczny - albo nie znasz dokładnie sytuacji albo świadomie przeinaczasz.
  Miasto w pierwszej kolejności straciło budynek na rzecz powiatu, ze względu na opieszałe dezycje związane zTBS.
  A teraz żeby odzyskać ten budynek, który w istocie jeszcze niedawno należał do miasta, oddaje kolejną nieruchomość.

  Logika jest po stronie Hipokryzji.

 • Link do komentarza nierozgarnięty niedziela, 03 listopada 2019 23:53 napisane przez nierozgarnięty

  Taka karuzelę to tylko można w Gnieźnie zobaczyć. Najpierw Miasto przez własną niegospodarność zostało pozbawione własnej wartości, to jest budynku z gruntem TBSu. No i zaczęło odkręcać, bo ten TBS przez chyba nieudolność urzędników poszedł zasoby Powiatu. No i Powiat teraz oddaje Miastu jego niedawną własność, ale Miasto za to Powiatowi dorzuca grunt spod Szkółki Muzycznej, który kiedyś, jak pisze komentator "muzyczny" już raz tej szkole podarowało. Czy ktoś z mądrzejszych czytelników ode mnie to rozumie i potrafi to tak po normalnemu wytłumaczyć????

 • Link do komentarza Koryfeusz niedziela, 03 listopada 2019 10:56 napisane przez Koryfeusz

  Obok powstają nowe budynki. Uważam, że mieszkańcy osiedli powinni mieć wpływ na to, kto tam zamieszka. Ja bym nie chciał, żeby obok mnie się wprowadzili wege liberałowie popierający Platformę, narzucający innym dietę bezglutenową i ciągle krytykujący mnie za to, że robię grilla. Na takich to mam sposób i zachęcam do niego, jak wege mają do ludzi pretensje o grilla to niech ludzie częściej robią tego grilla z mięsem, np: soczystą karkówką. Na Liliowej jest pizzeria. To by było okropne gdyby wprowadzili się w pobliżu jacyś wege i mieli pretensje, że w pizzerii są dania mięsne itp. Tak więc wracając do meritum mieszkańcy osiedli powinni mieć wpływ na to kto tam chce zamieszkać. Najlepiej żeby to nie byli liberałowie, ale chrześcijanie nieliberalni i szanujący wartości oraz tradycję, czyli ludzie tacy jak należy (inna postawa jest nieprawidłowa i powinna być zakazana ustawowo, oczywiście nie chodzi o wyznanie religijne, nieprawidłowy jest liberalizm).

 • Link do komentarza muzyczny niedziela, 03 listopada 2019 09:59 napisane przez muzyczny

  Hipokryzja xD wracaj do podstawówki i lekcji z matmy. Miasto odzyskuje budynek wart 1,7 mln, a oddaje własność gruntu pod muzyczną o wartości 1,2 mln. Gdzie tu strata? :D Przecież jest napisane, że nie musi nic dopłacać!

  Kiedy budowano szkołę muzyczną (tą bliżej dworca), to miasto dało grunt należący do siebie, jako udział. Na nim to,bodajże państwo, pobudowało parterowy budynek szkoły. Obecnie miasto pozbywa się gruntu, z którym i tak nic nie mogłoby zrobić. Koszmarek PRL-u w postaci posiadania gruntu pod nie swoim budynkiem znika. Tym lepiej.

 • Link do komentarza ciekawy sobota, 02 listopada 2019 21:43 napisane przez ciekawy

  Ile kosztowało Miasto Gniezno wybudowanie tego bloku ? Na ile przez rzeczoznawcę została dodatkowo wyceniona ziemia i obiekt Szkoły Muzycznej? Za ile zostaną "sprzedane " mieszkania w tym bloku mieszkańcom z 90 % bonifikatą ? Czy ta różnica pozwoliłaby nie podwyższać podatków w tym roku, pozostałym mieszkańcom Gniezna ?

 • Link do komentarza Hipokryzja sobota, 02 listopada 2019 15:41 napisane przez Hipokryzja

  Jak magistrat chce wytłumaczyć, że przetrwonił publiczne pieniądze razem 2 mln 900 tyś? zł (1 mln 700 tys. złotych i 1 mln 200 tys. złotych). Odzyskanie budynku za działkę wygenerowało jeszcze większy ubytek w majątku miasta. Dlatego są teraz podwyżki za parkowanie, w podatkach itd.!
  To jest czysta niegospodarność włodarza miasta.

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 01 listopada 2019 13:44 napisane przez mieszkaniec

  A co ze szkola muzyczna bo nierozumiem. Jsk mozna oddac budynek za budynek. A moze szkole zlikwidoeac bo zawadza. Cos tu smierdzi niegospodarnoscia . A kto byl prezesem Tbsu w Gnieznie ?

 • Link do komentarza Meloman piątek, 01 listopada 2019 08:39 napisane przez Meloman

  Jakie to ma konsekwencje dla Szkoły Muzycznej?

 • Link do komentarza Onaaaaaa czwartek, 31 października 2019 19:42 napisane przez Onaaaaaa

  A to nie jest blok KosBudu na zdjeciu?

 • Link do komentarza rowerzysta czwartek, 31 października 2019 18:38 napisane przez rowerzysta

  Ja mam pytanie - kto zrobi interes na tym bloku? Bonifikata 90% ? Nie znam sytuacji, ale jeżeli miasto odda te mieszkania za 10% wartości to osobiście zgłoszę tą sprawę do sądu jako niegospodarność. Z tego miejsca chciałbym poprosić media o wyjaśnienie tego tematu.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane