wtorek, 24 września 2019 10:49

Miasto i Powiat wspólnie przebudują drogi

 
Skrzyżowanie ul. Chudoby, Żwirki i Wigury, bł. Jolenty i św. Michała Skrzyżowanie ul. Chudoby, Żwirki i Wigury, bł. Jolenty i św. Michała źródło: Google Street View

W przeciągu niespełna pięciu lat na terenie Gniezna przebudowanych zostanie kilka ulic lub skrzyżowań, z których część mają zastąpić ronda - będą to zadania wspólnie realizowane przez Starostwo Powiatowe i Urząd Miejski.

We wtorek 24 września podpisano porozumienie pomiędzy Miastem Gnieznem i Powiatem Gnieźnieńskim w sprawie wspólnego prowadzenia inwestycji drogowych. Ich zakres wykonania został przewidziany do 2024 roku, a w harmonogramie znajduje się sześć zadań, których realizacja następować będzie przy proporcjonalnym wsparciu obu samorządów.

W ramach inwestycji zaplanowano:

 • przebudowę skrzyżowania ulicy Pustachowskiej, Półwiejskiej i Chłodnej na skrzyżowanie z ruchem okrężnym. Zadanie to w 100% razem z dokumentacją techniczną wykona Powiat Gnieźnieński w 2020 roku.
 • przebudowę ulicy Okulickiego z poszerzeniem wjazdu z ulicy Wrzesińskiej (droga powiatowa) - zadanie to w 100% finansowane będzie przez Miasto Gniezno (wraz z dokumentacją techniczną) i wykonane zostanie w 2021 roku.
 • przebudowę skrzyżowania ulic Chudoby, Żwirki i Wigury, św. Michała i bł. Jolenty, gdzie powstanie rondo - koszt wykonania pokryty zostanie w 70% przez Miasto Gniezno i 30% przez Powiat Gnieźnieński (realizacja przez Miasto Gniezno wraz z dokumentacją techniczną) - wykonane ma zostać w 2022 roku.
 • przebudowę skrzyżowania ulic Gdańska, Winiary i Biskupińska w celu zapewnienia bezpiecznego wyjazdu z os. Orła Białego i os. Władysława Łokietka - koszty realizacji podzielono na 70% po stronie Powiatu Gnieźnieńskiego i 30% po stronie Miasta Gniezna (także dokumentacja techniczna) - realizacja ma nastąpić w 2023 roku.
 • przebudowę skrzyżowania ulic Słowackiego, Roosevelta i Staszica - zadanie będzie realizowane przez Miasto Gniezno w 70% i Powiat Gnieźnieński w 30% kosztów (w tym realizacja i dokumentacja techniczna). Przebudowa, która najpewniej przybierze formę rozbudowanego skrzyżowania o ruchu okrężnym, wykonana ma zostać w 2024 roku.
 • w latach 2020-2024 na terenie Miasta Gniezna oraz dróg należących do Powiatu Gnieźnieńskiego powstawać będą ścieżki rowerowe (realizacja w 100% przez Miasto Gniezno). Podpisane porozumienie ułatwia postępowania, które będą prowadzone na drogach podlegających ww. zarządcy.

- Prace nad tym projektem trwał kilka miesięcy, ale głównym powodem było to, że Starostwo starało się podejść do sprawy w taki sposób, by przy tych ograniczonych środkach chcieliśmy się wpisać w oczekiwania ze strony Miasta i naszej strony. Udało się zbudować propozycję dla mieszkańców miasta i powiatu, którzy też korzystają z tych inwestycji - mówił starosta Piotr Gruszczyński. Prezydent Tomasz Budasz dodał: - Jest to ogromnie ważne z punktu widzenia rozwiązywania problemów drogowych mieszkańców naszego miasta. Obaj samorządowcy wspólnie z etatowym członkiem Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego Mariuszem Mądrowskim podpisali list intencyjny.

12 komentarzy

 • Link do komentarza Gniezno ruszy dalej jezeli środa, 25 września 2019 13:14 napisane przez Gniezno ruszy dalej jezeli

  wyborco ta współpraca niewiele da, Jeżeli dopływ dodatkowej gotówki od Marszałka lub od Wojewody nie nastąpi. A to, mogą "załatwić" tylko posłowie czy senatorowie z opcji politycznej takiej samej jak Marszałek czy Wojewoda. Czy takich będziemy jeszcze mieli od 13 października?

 • Link do komentarza szofer środa, 25 września 2019 09:06 napisane przez szofer

  Ciekawa rzecz. Jak Krawczyk był po drugiej stronie barykady politycznej, to złośliwych komentarzy na temat Ronda Olimpijczyków jego autorstwa nie było końca. Jak teraz jest po "wlasciwej" stronie, to cisza, jak makiem zasiał.

 • Link do komentarza rowerzysta środa, 25 września 2019 07:24 napisane przez rowerzysta

  I tak powinno to wyglądać, miasto powinno się rozwijać. Jeżeli nie ma pieniędzy, to chociaż w ten sposób, planując inwestycje. Ciesze się, że starostwo potrafiło się dogadać z urzędem miasta.

 • Link do komentarza Marco środa, 25 września 2019 07:05 napisane przez Marco

  hej jac. Jak na tych skrzyżowaniach będą ronda to biedni piesi nigdy nie przejdą przez te ulice !!! Kierowco pamiętaj więc tez o innych . Nie bądź samolubem !!!!

 • Link do komentarza rezigiusz środa, 25 września 2019 07:03 napisane przez rezigiusz

  @Wyborca ty tak na poważnie czy dla jajca :-)

 • Link do komentarza salowa wtorek, 24 września 2019 22:35 napisane przez salowa

  ad.wyborca z godz. 17:34 - to forum nie jest chyba kampanią wyborczą, a polecanie Pilaka jest nie tylko śmieszne, ale smutne biorąc pod uwagę jego starostowanie i oddanie do województwa 16 milionów, które miały trafić na budowę szpitala. Wszystko po to, by tylko poprzednia kadencja prawicowa nie miała żadnego osiągnięcia. No i ta kadencja PO w starostwie to była bodajże najgorsza, jaką powiatowi gnieźnieńskiemu zgotowali. Na budowie szpitala za ich rządów wyrosły nawet drzewka. A przy okazji, gdzie są te słynne kaski?

 • Link do komentarza Obywatel wtorek, 24 września 2019 22:12 napisane przez Obywatel

  Żaden polityk, który dostał się na wiejska nie działa na rzecz swojego samorządu. I nie można narzuca innym wyborcą by głosowali na konkretną osobę bo każdy ma swój ideał. A teraz jak po ma władzę w mieście i powiecie jakoś temat szpitala ucichl. Przypadek?

 • Link do komentarza jac wtorek, 24 września 2019 20:07 napisane przez jac

  A kiedy rondo na skrzyżowaniach: poznańskiej, kłeckowskiej i tumskiej oraz na drugim roosevelta, żwirki i wigury, wyszyńskiego, sobieskiego?

 • Link do komentarza LLL wtorek, 24 września 2019 19:02 napisane przez LLL

  Tylko te ronda dajcie zaprojektować temu, kto się na tym zna, bo dotychczasowe to Roosevelta/Reymonta i Paczkowskiego/Budowlanych to jakiś amator rysował.

 • Link do komentarza Wyborca wtorek, 24 września 2019 17:34 napisane przez Wyborca

  I tak powinna wyglądać współpraca na rzecz lokalnej społeczności. Jeszcze trzeba poprzeć doświadczonego samorządowca Darka Pilaka, który wie czego samorządy potrzebują żeby na codzień w Gnieźnie i powiecie żyło się lepiej. Będąc posłem i znając co gdzie i jak załatwić pomoże znacząco i bez rozgłosu. A nie jak posłowie którzy już byli i tylko krzyczeli. Zarówno z PiS Dolata jak i z nowoczesnej Henning Kloska. Zresztą Ostrowski i Gaweł też tylko podnosił ręce jak partia każe. Postawmy na współpracę prezydent Starosta poseł Pilak i ocenmy za 4 lata. Dajmy szansę innym.

 • Link do komentarza mjj wtorek, 24 września 2019 12:43 napisane przez mjj

  Należy w trybie pilnym przedłużyć al. Marcinkowskiego do ul. Roosevelta tak, jak zakładają wieloletnie plany. W tej chwili ulica Libelta, ale także ul, Słowackiego w godzinach szczytu, a w zasadzie przez cały dzień jest bardzo ruchliwa i wjazd z tych ulic w ul Roosevelta graniczy nie tylko z cudem, ale jest bardzo niebezpieczny. Jeżeli jednak panu prezydentowi z powodów jemu wiadomych nie odpowiada realizacja długoletnich założeń komunikacyjnych al. Marcinkowskiego, to niech chociaż spowoduje założenie świateł na skrzyżowaniu Libelta i Roosevelta w celu ułatwienia wyjazdu pojazdów z tej ulicy.

 • Link do komentarza ? wtorek, 24 września 2019 11:21 napisane przez ?

  a gdzie rondełko "Olimpijczyków" , odkorkowanie Witkowskiej i Wrzesińskiej ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane