Jesteś tutaj:Gospodarka Nowe zasady korzystania z parkingu przy ul. 3 Maja
środa, 08 maja 2019 17:49

Nowe zasady korzystania z parkingu przy ul. 3 Maja

 
Nowe zasady korzystania z parkingu przy ul. 3 Maja fot. Rafał Wichniewicz

Od kilku dni stoją szlabany, a teraz znamy kwoty, jakie już wkrótce będą obowiązywać na parkingu u zbiegu ul. bł. Jolenty i 3 Maja.

Do tej pory darmowy, choć praktycznie ciągle zajęty, a od 3 czerwca płatny i z nowymi zasadami korzystania. Takie plany wobec parkingu u zbiegu ul. bł. Jolenty i 3 Maja zostaną wprowadzone w najbliższym czasie.

Od tej pory postój na nim ma być płatny w godzinach od 7:00 do 20:00. Darmowe będzie parkowanie przez pierwsze 30 minut. Każda rozpoczęta godzina parkowania, po upływie 30 bezpłatnych minut, wynosić będzie 3 złote.

Dodatkowo przewidziana została możliwość wykupienia abonamentów trzydziestodniowych: abonament zwykły wynosić będzie 130 złotych, a dla mieszkańców strefy przyległej do parkingu (ulice: bł. Jolenty, 3 Maja – od ul. Chociszewskiego do ul. Grzybowo, Łącznica, Kilińskiego, Chociszewskiego – od ul. św. Michała do 3 Maja oraz Grzybowo – od ul. 3 Maja do św. Jana) 90 złotych.

Jak informuje Urząd Miejski, wprowadzenie opłat związane jest z koniecznością wymuszenia rotacji na parkingu, który zdaniem tej instytucji powinien być wykorzystywany przede wszystkim przez osoby udające się m.in. do szpitala oraz innych podmiotów, które prowadzą działalność przy ul. 3 Maja. Obecnie zdaniem urzędników jest on wykorzystywany głównie przez mieszkańców pobliskiego budynku, przez co trudno jest na nim znaleźć czasem wolne miejsce. Tymczasem pierwotnie zaplanowane dla tych osób przez dewelopera miejsca parkingowe uległy likwidacji.

16 komentarzy

 • Link do komentarza kierowca sobota, 11 maja 2019 21:24 napisane przez kierowca

  Anna masz rację, bo tylko naprawde niepelnosprawny powinien posiadać karte inwalidy i sam zasiadac za kierownica. Fikcją jest, że z tych pojazdow rejestrowanych na chorych korzystają niepelnosprawni. Na ogól to cwane rodziny chcący korzystać z przywilejow swych chorych krewnych.

 • Link do komentarza mjj sobota, 11 maja 2019 16:21 napisane przez mjj

  Do "X" - nie wiesz, to nie wprowadzaj ludzi w błąd. Ten kawałek NIGDY nie miał byc parkingiem buforowym. Awanturę o to miejsce robił na sesji nawet jeden radny, ktoremu nie podobała sie ta idea w ogole lokalizowania tam miejsc do parkowania. Okazalo sie, ze można było pogodzic i parking i skwerek, ale zycie pokazuje, ze parking zostal zaanektowany przez mieszkanców, a nie to bylo celem umożliwienia postoju przez caly dzień dla tej grupy ludzi. Zatem decyzja prezydenta jest jak najbardziej sluszna i ja bym nawet jeszcze bardziej zaostrzyla warunki. Płatny i czasowy, bo w przeciwnym razie znowu ani pacjenci do poradni przyszpitalnych, ani odwiedzajacy nie znajdą tam wolnego miejsca.

 • Link do komentarza Anna sobota, 11 maja 2019 09:04 napisane przez Anna

  A ja się nie zgadzam z tymi wpisami, ponieważ za każdym razem tj ok 3x w mcu chcę jechac do szpitala i lekarza a staję przy maxie!! i ide przez połowę miasta... Jesli bedą opłaty to bedę miała szansę zaparkować blizej. A niepełnosprawni to inna historia bo są naprawdę niepełnosprawni i super sprawni!!!! Podjeżdża auto z legitymacją i wyskakuje dziewczyna 20 letnia w szpilkach i leci do kauflanda!!! taka niepełnosprawna a tak biega i zajmuje miejsce!!! Straż Miejska powinna częściej sprawdzać kto tak naprawdę porusza sie i posługuje tymi legitymacjami. Czy legitymacja jest przypisana do auta czy do człowieka???? Bo to jest ważne.

 • Link do komentarza Mik sobota, 11 maja 2019 08:51 napisane przez Mik

  Miasto woli ziemię sprzedać po hipermarket a nie coś zrobić dla mieszkańców

 • Link do komentarza Mieszkaniec piątek, 10 maja 2019 13:44 napisane przez Mieszkaniec

  Popieram platne parkingi w obrebie miasta. I zadne 30 minut. Kazdego stac na 2-3 zlote. A mieszkańcom proponuje darmowe od 1o do 8 rano lub normalne abonamenty. Z jakiej racji prezydent dzieli mieszkańców Gniezna na rownych i rowniejszych?

 • Link do komentarza X piątek, 10 maja 2019 10:05 napisane przez X

  Ten parking miał być darmowy i buforowy jako alternatywa dla zapchanego centrum - jak obiecywał Prezydent i jego świta w czasie, gdy parking ów powstawał. Kpiny z mieszkańców. Za chwilę może stwierdzą nasi włodarze, że należy wnosić opłaty za korzystanie z parkingu za III LO przy ul. Sobieskiego? Co pan na to, panie Budasz?

 • Link do komentarza Głos czwartek, 09 maja 2019 22:44 napisane przez Głos

  Jak brakuje miejsc parkingowych to miasto powinno budować nowe a nie ograniczać dostęp do tych już istniejących. Prosta sprawa.

 • Link do komentarza werter123 czwartek, 09 maja 2019 20:55 napisane przez werter123

  parking 3 maja
  mieszkancy przyległych ulic niepełnosprawni powinni bezpłatne miejsca mieć.

 • Link do komentarza Marco czwartek, 09 maja 2019 13:48 napisane przez Marco

  Abonamenty powinny być wprowadzone wyłącznie na godziny nocne. To jest od godziny 19.00 do godziny 8.00 . I to by pogodziło problemy parkingowe okolicznych mieszkańców i pacjentów czy ich rodziny korzystających ze szpitala miejskiego

 • Link do komentarza autko czwartek, 09 maja 2019 09:34 napisane przez autko

  Wokół tego parkingu w podstrefie B opłaty za postój , abonament, identyfikator - są niższe od zaplanowanych na tym parkingu ? Czy mamy się przygotować do podniesienia opłat w całej strefie parkowania ?

 • Link do komentarza Maja czwartek, 09 maja 2019 09:29 napisane przez Maja

  Te darmowe 30 minut kompletnie nie trafione. Tu skończy się podobnie jak z parkingiem przy Powstańców Wlkp.

 • Link do komentarza Rom czwartek, 09 maja 2019 09:20 napisane przez Rom

  Słuszna uwaga co do tych 30 min. Ja się jednak pytam, gdzie jest parking buforowy w takim razie?

 • Link do komentarza Janusz 1951 środa, 08 maja 2019 22:15 napisane przez Janusz 1951

  Czy chodzi o tego dewelopera od kanalizacji?

 • Link do komentarza czytający miedzy wierszami środa, 08 maja 2019 21:04 napisane przez czytający miedzy wierszami

  Parking ten, wg. Prezydenta Gniezna Pana Budasza cytuję; " powinien być wykorzystywany przede wszystkim przez osoby udające się m.in. do szpitala". I dlatego też pierwsze 30 minut postoju na parkingu bedzie darmowe. Co to za kuriozalna argumentacja wprowadzenia opłat !! Kto jest wstanie przez niecałe 30 minut cokolwiek załatwić w szpitalu ?? Albo kto przyjeżdża w odwiedziny do chorego leżącego w szpitalu na 15 minut ?? Przecież każdy chce być z bliską mu, chorą osobą, leżącą w szpitalu, przynajmniej godzinkę ! Ta argumentacja jak widać jest mocno naciągana !! Czy nie łatwiej i uczciwiej byłoby powiedzieć mieszkańcom Gniezna, że prezydent Budasz chce, by mu się zwrócił koszt budowy tego parkingu i tyle. Dlaczego? Bo potrzebuje pieniądze na przykład, na budowę toru do speedrowera za Kauflandem. O!

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 08 maja 2019 20:51 napisane przez mieszkaniec

  To dobry krok w tym kierunku, aczkolwiek jest obawa, ze jednak pacjenci lub odwiedzający szpital nie znajdą jednak wolnego miejsca, ponieważ będą one zajęte przez abonamenty.

 • Link do komentarza ? środa, 08 maja 2019 18:51 napisane przez ?

  Bez sensu. Okoliczne ulice w strefie parkowania za pierwszą godzinę 2 zł

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane