Wydrukuj tę stronę
piątek, 22 lutego 2019 10:59

Co dla mieszkańców, a co dla kierowców?

 
Co dla mieszkańców, a co dla kierowców? archiwum redakcji

Podwyżka opłat i powiększenie strefy - czy to przyczyni się do poprawy sytuacji w rejonie ulic objętych zmianami? Na ten temat dyskutowali radni na posiedzeniu czwartkowej komisji.

Kilka dni temu informowaliśmy o projekcie zmian w Strefie Płatnego Parkowania. W założeniu jest podwyższenie stawek godzinowych za postój w podstrefie B i C, a także poszerzenie zasięgu strefy o kolejne ulice: Żuławy, Świętokrzyską, bł. Jolenty, Jasną oraz pozostałe nieobjęte nią odcinki ul. św. Michała oraz Chociszewskiego (zobacz więcej: Strefa płatnego parkowania ma zostać powiększona). Wszystkie te drogi mają zostać włączone do podstrefy B żółtej od 1 czerwca br. Artykuł na ten temat spotkał się z dość obszerną dyskusją w Internecie, a w czwartkowe południe był omawiany na Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska. 

Założenia uchwały przedstawił kierownik Biura Strefy Płatnego Parkowania Maciej Ciesielski, który pokrótce omówił całość proponowanych zmian. Jak przekazał, pomysł na rozszerzenie strefy o kolejne ulice wziął się z sygnałów otrzymywanych od mieszkańców, którzy mieli o to apelować gdyż nie mają gdzie parkować przy swoich domach: - Poszerzenie strefy o kolejne ulice zagwarantuje, że te miejsca się pojawią - stwierdził Maciej Ciesielski, który nadmienił iż wszystkie te prośby skierowane były ustnie i nie ma żadnego pisma ewentualnie to potwierdzającego. 

Radny Paweł Kamiński stwierdził iż nie do końca rozumie pomysł wprowadzania strefy na kolejnych, ww. ulicach: - W tym posunięciu ewidentnie idą za tym pieniądze, czyli chęć wyciągania pieniędzy od mieszkańców. Nie rozumiem, dla mnie ta narracja, że to zwiększy rotację, jest nielogiczna. Czemu ma służyć rozszerzenie strefy płatnego parkowania? Skarbnik Ewa Gawrych mówiła: - Wprowadzenie strefy w centrum sprawiło iż mieszkańcy zaczęli nam uciekać do miejsc, gdzie nie trzeba płacić. Na ul. św. Michała mamy totalny problem z parkowaniem. Jeśli ktoś chce przyjechać coś załatwić, to nie ma gdzie postawić tam samochodu, bo parkują tam ci, którzy pracują w centrum. Tak blokują te miejsca przez 8 i więcej godzin. Jak chcę coś załatwić na ul. św. Michała, to nie mam takiej możliwości, by zaparkować i wyjechać po pół godzinie. W momencie wprowadzenia strefy, będzie rotacja miejsc parkingowych. Paweł Kamiński odparł: - Rozumiem strefę płatnego parkowania w centrum miasta, natomiast wychodzimy już zupełnie poza i niedługo pójdziemy w dzielnice. Ten argument nie dociera do mnie dla ul. Świętokrzyskiej i Żuławy. Rozumiem, że mieszkańcy nie mają gdzie postawić samochodu, to zróbmy miejsca tylko dla mieszkańców. Jeśli wtedy chcemy ten wzmożony ruch parkingowy przesunąć na zewnątrz, to niech kierowcy szukają sobie dalej. Za tym teraz jednak idą pieniądze, bo zwiększamy opłaty za godziny postoju. Zaczynamy być miastem nieprzyjaznym dla mieszkańców. Maciej Ciesielski odparł: - Proszę się wsłuchać w głos kierowców, którzy się z nami kontaktują, rozmawiają. Wprowadzamy aplikacje mobilne i sami mówią, że nie jest problemem zapłacenie kilku złotych za parkowanie i za gwarantowane miejsce postojowe, ułatwiające załatwienia pewnej sprawy. Wprowadzenie strefy zakłada zwiększenie możliwości znalezienia miejsca wolnego w celu załatwienia sprawy służbowej.

Radny Tomasz Dzionek stwierdził iż zgadza się, że mieszkańcy mają problem ze znalezieniem miejsc postojowych pod swoim domem, ale mówienie o działaniu na ich szkodę w kontekście powiększania strefy jest czystym populizmem: - To, że jest potrzeba powiększenia strefy płatnego parkowania wynika z tego, co widać na ulicy. Mamy sytuację, gdzie ul. 3 Maja nie jest w strefie, nie jest ul. bł. Jolenty i na nich jest mnóstwo samochodów non stop, przez cały dzień. Mam kancelarię na ul. 3 Maja, ludzie tam przyjeżdżają, parkują wcześnie rano kto pierwszy ten lepszy, za darmo, na chodnikach co wygląda fatalnie i jak się pojedzie z ul. 3 Maja w ul. Grzybowo to widać, jaki jest wyznacznik tego o czym mówię. Tam codziennie są miejsca. Na ul. św. Michała jest pusto, na Kilińskiego tak samo, dlatego, że tam jest strefa parkowania. Rotacja jest gwarancją tego, że to miejsce postojowe się znajdzie. Jak nie rozszerzymy strefy, to mieszkańcy potrzebujący miejsc parkingowych, nie będą mieli możliwości zaparkowania - stwierdził radny i nadmienił iż ma nadzieję, że strefą parkowania uda się objąć także ul. 3 Maja. Tomasz Dzionek wskazał iż jego zdaniem 20 zł miesięcznie za abonament dla mieszkańca, którego stać na samochód i paliwo, nie jest dużym wydatkiem. Paweł Kamiński odparł iż nie rozumie zarzutów o populizm w kontekście wprowadzenia mieszkańcom dodatkowych opłat: - Przecież padło iż ul. św. Michała, która jest objęta strefą, jest pusta. Są miejsca parkingowe, jest strefa i jest pusty. Ja nie mam pretensji do strefy w centrum, ale to, co teraz poszerzamy, jest to niedobry pomysł. Tomasz Dzionek odparł: - To jest tak blisko centrum, że jeżeli tam nie będzie strefy, to pół miasta tam będzie parkować na cały dzień po to, by nie zapłacić za parkowanie w strefie. Paweł Kamiński stwierdził: - Sam pan sobie odpowiada - po to, by nie zapłacić za parkowanie w strefie, dlatego musimy tam zrobić strefę, by płacili za parkowanie. Idźmy na rękę mieszkańcom i będą bardzo szczęśliwi z tego powodu, jeśli wprowadzimy tam parking tylko dla mieszkańców za odpowiednim identyfikatorem. Tomasz Dzionek stwierdził iż owszem, można tak zrobić i dać za darmo, ale nie wyegzekwuje się możliwości rotacji miejsc bo te będą ciągle zajęte.

Po zakończeniu tematu rozszerzenia strefy, Paweł Kamiński zapytał jeszcze o kwestię podwyżki cen dla podstref B i C, dociekając o ich przyczyny. Maciej Ciesielski odparł: - Są one zgodne z obecnymi przepisami strefy. Z uwagi na to, że pojazdy, które szukają miejsca, zwiększenie stawek powoduje to iż korzystają z tego ci, co chcą. Nasze stawki, które są wprowadzane, są i tak stosunkowo niskie w porównaniu do innych miast o podobnej liczbie mieszkańców. Radny stwierdził: - Ale co mnie obchodzą inne miasta? U nas następuje podwyżka strefy płatnego parkowania, bo to jest "zgodne z przepisami". Maciej Ciesielski na dalsze pytania odparł iż maksymalna stawka, jaką można wprowadzić, wynosi 3 złote. Radny odparł: - To nie jest argument, że ceny wzrastają. Zaczynamy być nieprzyjaźni dla mieszkańców. Zdzisław Kujawa stwierdził iż jest zadowolony z tego, jak to teraz funkcjonuje bo dzięki strefie może w końcu spokojnie zaparkować pod urzędem bez szukania miejsc do postoju i ma czas na załatwienie sprawy: - To po co podnosić ceny, skoro jest pan zadowolony? Zdzisław Kujawa zapytał: - To my podnosimy cenę czy rozszerzamy? Podnosimy jeszcze? Maciej Ciesielski potwierdził i wskazał iż biuro wychodzi naprzeciw potrzebom kierowców przez aplikacje mobilne, które umożliwiają płacenie dokładnie za każdą minutę postoju, co nierzadko odbywa się ze stratą dla Strefy, gdyż w parkomacie płaci się za z góry określony czas. Paweł Kamiński stwierdził iż do tej pory nikt wciąż nie odpowiedział na pytanie o przyczyny podwyżek. W końcu wypowiedział się wiceprezydent Jarosław Grobelny, który przez całą tą dyskusję był nieobecny w sali: - Pieniądze z opłat za parkowanie idą wyłącznie na potrzeby drogowe. Nie idą na inne cele, a my pieniądze wpływające ze strefy przekazujemy na budowę darmowych parkingów w bliskim otoczeniu centrum miasta. Z tych pieniędzy w strefie wybudowaliśmy w poprzedniej kadencji 700 nwych miejsc postojowych, bezpłatnych. Jeśli ktoś chce darmowo stanąć, może to zrobić. W tym roku wybudujemy 100 miejsc parkingowych w rejonie Jeziora Winiary wspólnie z McDonald's i Lotosem - mówił wiceprezydent, wskazując na kolejne miejsca postojowe powstające przy ul. Sportowej, Biskupińskiej i Staszica. 

Taka odpowiedź bardziej zadowalała niż poprzednie wypowiedzi, po czym dyskusja została zamknięta. Uchwała o podwyżce cen i powiększeniu strefy została zaopiniowana pozytywnie przez większość radnych i teraz trafi pod głosowanie na przyszłotygodniowym posiedzeniu Rady Miasta.

 


Komentarz. W dyskusji nikt nie poruszył kwestii parkingu wybudowanego pod Trasą Zjazdu Gnieźnieńskiego, ani parkingu usytuowanego wzdłuż dalszego odcinka ul. Żuławy, położonego przy cmentarzu. Wprowadzenie strefy na ul. Świętokrzyskiej i "zabudowanej" ul. Żuławy sprawi iż mieszkańcy bez wątpienia wybiorą te miejsca postojowe, które docelowo służyć powinny mieszkańcom odwiedzającym cmentarz i będą położone poza strefą (co i tak już teraz częściowo ma miejsce). Po komisji dowiedzieliśmy się iż w tym zakresie na tę chwilę nie ma nic zaplanowanego (np. pozastrefowej odpłatności za postój). 

Galeria

13 komentarzy