Jesteś tutaj:Gospodarka Co dla mieszkańców, a co dla kierowców?
piątek, 22 lutego 2019 10:59

Co dla mieszkańców, a co dla kierowców?

 
Co dla mieszkańców, a co dla kierowców? archiwum redakcji

Podwyżka opłat i powiększenie strefy - czy to przyczyni się do poprawy sytuacji w rejonie ulic objętych zmianami? Na ten temat dyskutowali radni na posiedzeniu czwartkowej komisji.

Kilka dni temu informowaliśmy o projekcie zmian w Strefie Płatnego Parkowania. W założeniu jest podwyższenie stawek godzinowych za postój w podstrefie B i C, a także poszerzenie zasięgu strefy o kolejne ulice: Żuławy, Świętokrzyską, bł. Jolenty, Jasną oraz pozostałe nieobjęte nią odcinki ul. św. Michała oraz Chociszewskiego (zobacz więcej: Strefa płatnego parkowania ma zostać powiększona). Wszystkie te drogi mają zostać włączone do podstrefy B żółtej od 1 czerwca br. Artykuł na ten temat spotkał się z dość obszerną dyskusją w Internecie, a w czwartkowe południe był omawiany na Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska. 

Założenia uchwały przedstawił kierownik Biura Strefy Płatnego Parkowania Maciej Ciesielski, który pokrótce omówił całość proponowanych zmian. Jak przekazał, pomysł na rozszerzenie strefy o kolejne ulice wziął się z sygnałów otrzymywanych od mieszkańców, którzy mieli o to apelować gdyż nie mają gdzie parkować przy swoich domach: - Poszerzenie strefy o kolejne ulice zagwarantuje, że te miejsca się pojawią - stwierdził Maciej Ciesielski, który nadmienił iż wszystkie te prośby skierowane były ustnie i nie ma żadnego pisma ewentualnie to potwierdzającego. 

Radny Paweł Kamiński stwierdził iż nie do końca rozumie pomysł wprowadzania strefy na kolejnych, ww. ulicach: - W tym posunięciu ewidentnie idą za tym pieniądze, czyli chęć wyciągania pieniędzy od mieszkańców. Nie rozumiem, dla mnie ta narracja, że to zwiększy rotację, jest nielogiczna. Czemu ma służyć rozszerzenie strefy płatnego parkowania? Skarbnik Ewa Gawrych mówiła: - Wprowadzenie strefy w centrum sprawiło iż mieszkańcy zaczęli nam uciekać do miejsc, gdzie nie trzeba płacić. Na ul. św. Michała mamy totalny problem z parkowaniem. Jeśli ktoś chce przyjechać coś załatwić, to nie ma gdzie postawić tam samochodu, bo parkują tam ci, którzy pracują w centrum. Tak blokują te miejsca przez 8 i więcej godzin. Jak chcę coś załatwić na ul. św. Michała, to nie mam takiej możliwości, by zaparkować i wyjechać po pół godzinie. W momencie wprowadzenia strefy, będzie rotacja miejsc parkingowych. Paweł Kamiński odparł: - Rozumiem strefę płatnego parkowania w centrum miasta, natomiast wychodzimy już zupełnie poza i niedługo pójdziemy w dzielnice. Ten argument nie dociera do mnie dla ul. Świętokrzyskiej i Żuławy. Rozumiem, że mieszkańcy nie mają gdzie postawić samochodu, to zróbmy miejsca tylko dla mieszkańców. Jeśli wtedy chcemy ten wzmożony ruch parkingowy przesunąć na zewnątrz, to niech kierowcy szukają sobie dalej. Za tym teraz jednak idą pieniądze, bo zwiększamy opłaty za godziny postoju. Zaczynamy być miastem nieprzyjaznym dla mieszkańców. Maciej Ciesielski odparł: - Proszę się wsłuchać w głos kierowców, którzy się z nami kontaktują, rozmawiają. Wprowadzamy aplikacje mobilne i sami mówią, że nie jest problemem zapłacenie kilku złotych za parkowanie i za gwarantowane miejsce postojowe, ułatwiające załatwienia pewnej sprawy. Wprowadzenie strefy zakłada zwiększenie możliwości znalezienia miejsca wolnego w celu załatwienia sprawy służbowej.

Radny Tomasz Dzionek stwierdził iż zgadza się, że mieszkańcy mają problem ze znalezieniem miejsc postojowych pod swoim domem, ale mówienie o działaniu na ich szkodę w kontekście powiększania strefy jest czystym populizmem: - To, że jest potrzeba powiększenia strefy płatnego parkowania wynika z tego, co widać na ulicy. Mamy sytuację, gdzie ul. 3 Maja nie jest w strefie, nie jest ul. bł. Jolenty i na nich jest mnóstwo samochodów non stop, przez cały dzień. Mam kancelarię na ul. 3 Maja, ludzie tam przyjeżdżają, parkują wcześnie rano kto pierwszy ten lepszy, za darmo, na chodnikach co wygląda fatalnie i jak się pojedzie z ul. 3 Maja w ul. Grzybowo to widać, jaki jest wyznacznik tego o czym mówię. Tam codziennie są miejsca. Na ul. św. Michała jest pusto, na Kilińskiego tak samo, dlatego, że tam jest strefa parkowania. Rotacja jest gwarancją tego, że to miejsce postojowe się znajdzie. Jak nie rozszerzymy strefy, to mieszkańcy potrzebujący miejsc parkingowych, nie będą mieli możliwości zaparkowania - stwierdził radny i nadmienił iż ma nadzieję, że strefą parkowania uda się objąć także ul. 3 Maja. Tomasz Dzionek wskazał iż jego zdaniem 20 zł miesięcznie za abonament dla mieszkańca, którego stać na samochód i paliwo, nie jest dużym wydatkiem. Paweł Kamiński odparł iż nie rozumie zarzutów o populizm w kontekście wprowadzenia mieszkańcom dodatkowych opłat: - Przecież padło iż ul. św. Michała, która jest objęta strefą, jest pusta. Są miejsca parkingowe, jest strefa i jest pusty. Ja nie mam pretensji do strefy w centrum, ale to, co teraz poszerzamy, jest to niedobry pomysł. Tomasz Dzionek odparł: - To jest tak blisko centrum, że jeżeli tam nie będzie strefy, to pół miasta tam będzie parkować na cały dzień po to, by nie zapłacić za parkowanie w strefie. Paweł Kamiński stwierdził: - Sam pan sobie odpowiada - po to, by nie zapłacić za parkowanie w strefie, dlatego musimy tam zrobić strefę, by płacili za parkowanie. Idźmy na rękę mieszkańcom i będą bardzo szczęśliwi z tego powodu, jeśli wprowadzimy tam parking tylko dla mieszkańców za odpowiednim identyfikatorem. Tomasz Dzionek stwierdził iż owszem, można tak zrobić i dać za darmo, ale nie wyegzekwuje się możliwości rotacji miejsc bo te będą ciągle zajęte.

Po zakończeniu tematu rozszerzenia strefy, Paweł Kamiński zapytał jeszcze o kwestię podwyżki cen dla podstref B i C, dociekając o ich przyczyny. Maciej Ciesielski odparł: - Są one zgodne z obecnymi przepisami strefy. Z uwagi na to, że pojazdy, które szukają miejsca, zwiększenie stawek powoduje to iż korzystają z tego ci, co chcą. Nasze stawki, które są wprowadzane, są i tak stosunkowo niskie w porównaniu do innych miast o podobnej liczbie mieszkańców. Radny stwierdził: - Ale co mnie obchodzą inne miasta? U nas następuje podwyżka strefy płatnego parkowania, bo to jest "zgodne z przepisami". Maciej Ciesielski na dalsze pytania odparł iż maksymalna stawka, jaką można wprowadzić, wynosi 3 złote. Radny odparł: - To nie jest argument, że ceny wzrastają. Zaczynamy być nieprzyjaźni dla mieszkańców. Zdzisław Kujawa stwierdził iż jest zadowolony z tego, jak to teraz funkcjonuje bo dzięki strefie może w końcu spokojnie zaparkować pod urzędem bez szukania miejsc do postoju i ma czas na załatwienie sprawy: - To po co podnosić ceny, skoro jest pan zadowolony? Zdzisław Kujawa zapytał: - To my podnosimy cenę czy rozszerzamy? Podnosimy jeszcze? Maciej Ciesielski potwierdził i wskazał iż biuro wychodzi naprzeciw potrzebom kierowców przez aplikacje mobilne, które umożliwiają płacenie dokładnie za każdą minutę postoju, co nierzadko odbywa się ze stratą dla Strefy, gdyż w parkomacie płaci się za z góry określony czas. Paweł Kamiński stwierdził iż do tej pory nikt wciąż nie odpowiedział na pytanie o przyczyny podwyżek. W końcu wypowiedział się wiceprezydent Jarosław Grobelny, który przez całą tą dyskusję był nieobecny w sali: - Pieniądze z opłat za parkowanie idą wyłącznie na potrzeby drogowe. Nie idą na inne cele, a my pieniądze wpływające ze strefy przekazujemy na budowę darmowych parkingów w bliskim otoczeniu centrum miasta. Z tych pieniędzy w strefie wybudowaliśmy w poprzedniej kadencji 700 nwych miejsc postojowych, bezpłatnych. Jeśli ktoś chce darmowo stanąć, może to zrobić. W tym roku wybudujemy 100 miejsc parkingowych w rejonie Jeziora Winiary wspólnie z McDonald's i Lotosem - mówił wiceprezydent, wskazując na kolejne miejsca postojowe powstające przy ul. Sportowej, Biskupińskiej i Staszica. 

Taka odpowiedź bardziej zadowalała niż poprzednie wypowiedzi, po czym dyskusja została zamknięta. Uchwała o podwyżce cen i powiększeniu strefy została zaopiniowana pozytywnie przez większość radnych i teraz trafi pod głosowanie na przyszłotygodniowym posiedzeniu Rady Miasta.

 


Komentarz. W dyskusji nikt nie poruszył kwestii parkingu wybudowanego pod Trasą Zjazdu Gnieźnieńskiego, ani parkingu usytuowanego wzdłuż dalszego odcinka ul. Żuławy, położonego przy cmentarzu. Wprowadzenie strefy na ul. Świętokrzyskiej i "zabudowanej" ul. Żuławy sprawi iż mieszkańcy bez wątpienia wybiorą te miejsca postojowe, które docelowo służyć powinny mieszkańcom odwiedzającym cmentarz i będą położone poza strefą (co i tak już teraz częściowo ma miejsce). Po komisji dowiedzieliśmy się iż w tym zakresie na tę chwilę nie ma nic zaplanowanego (np. pozastrefowej odpłatności za postój). 

13 komentarzy

  • Link do komentarza Slavek wtorek, 26 lutego 2019 18:50 napisane przez Slavek

    Ręce opadają. Dwie krzyzowki do pracy jedzie, nie narzekajcie na brak miejsc jak jezdzicie autem 150m do sklepu, i niech miasto podniesie ceny za parkowanie o połowe. Nie jestem milionerem ale wydam czasem kilka zlotych to nie zbiednieje. Tymczasem znalezienie miejsca w centrum polega na objeżdzaniu ulic w kółko i zatrzymaniu ruchu kiedy ktos akurat wyjeżdza żeby zaparkowac. Ogólny chaos Piesi urzadzaja sobie pogaduszki na pasach, kierowcy pieprza przez telefon i spowalniają ruch, zwroc uwage to szlachta obużona, społeczeństwo ubożeje umysłowo. Sytuacja beznadziejna, Pan prezydent niech wyburzy to dziadostwo po parowozowni i zrobi duży strzeżony parking zamiast kolejnych obiektow chandlowych, na pewno wiele osob bedzie chętnych skorzystac i można wtedy przejść sie przez most do centrum nogi nie odpadna gwarantuje

  • Link do komentarza nopisdu poniedziałek, 25 lutego 2019 15:29 napisane przez nopisdu

    Dalkoska - ołowiane ogródki zlikwidować przerobić na parking porządny.
    Mieszkańcy Dalkoskiej i Krótkiej będa mieli gdzie parkować. Przestaną blokować pas jezdni na Łąkowej.
    Nowy dom Cierpięgi/Krótka ma miejsca parkingowe pod budynkiem a mieszkańcy porzucaja auta gdzie popadnie.
    Dopiero jak znowu wydarzy sie jakaś tragedia wróci temat, że źle ustawione auta, że w niedozwolonych miejscach.

  • Link do komentarza Właściciel posesji sobota, 23 lutego 2019 10:10 napisane przez Właściciel posesji

    Będę bardzo wdzięczny za wprowadzenie strefy na ulicach Jolenty i Michała. Niech pracownicy z pobliskich zakładów zastawiają innym wjazdu na posesję.

  • Link do komentarza Michała sobota, 23 lutego 2019 06:56 napisane przez Michała

    Chwalicie się nowymi miejscami do parkowania a Policja informuje że na tym nowym parkingu pod wiaduktem dochodzi do kradzieży i włamań do samochodów czyli istny luksus dla mieszkańców

  • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 22 lutego 2019 23:29 napisane przez mieszkaniec

    Czy naprawdę logiczne myślenie u gnieźnieńskich decydentów szwankuje aż tak bardzo, ze sami gubią się w w uzasadnieniu swoich decyzji? Panowie, wystawiliście Ciesielskiego na pożarcie i gość wije się i wije tłumacząc tak, by nic z tego nie było zrozumiane. A fakt jest taki, że i tak te ulice, które chcecie obłożyć kolejnym podatkiem za niedługi czas nie będą świeciły pustkami, bo za marne 20 złotych mieszkańcy je zapełnią swoimi pojazdami.Z tego prosty wniosek, że wam nie chodzi wcale o rotację tylko o wielokrotność tych dwudziestozłotówek, bo jak pięciuset dodatkowych mieszkańców będzie zmuszonych wykupić abonament, to do kasy miasta wpłynie dodatkowo 10 tysięcy złotych miesięcznie, a miejsc wolnych jak nie było, tak nie będzie!

  • Link do komentarza Zbyszek piątek, 22 lutego 2019 23:28 napisane przez Zbyszek

    cytuje " Zdzisław Kujawa zapytał: - To my podnosimy cenę czy rozszerzamy? Podnosimy jeszcze? " Czy tylko ten radny nie czyta materiałów, które dostarczono mu przed komisją? Czy wszyscy radni drużyny Budasza przychodzą tam tylko posiedzieć by dostać dietę? Ludzie kogo myśmy wybrali na naszych przedstawicieli?

  • Link do komentarza kapuś piątek, 22 lutego 2019 22:02 napisane przez kapuś

    Urzędasy takie mądre bo mają pod budynkiem swoje parkingi nie dla "HOŁOTY"

  • Link do komentarza Marek piątek, 22 lutego 2019 20:45 napisane przez Marek

    Współczuję mieszkańcom tak odległego centrum jak Żuławy itd. Jestem mieszkańcem ul. Dalkoskiej... ul Cierpięgi też daleko od centrum A strefa jest.... codziennie jest problem aby zaparkować mieszkańcom ul. Dalkoskiej i Krótkiej bo mieszkańcy ul. Cierpięgi parkują na Dalkoskiej i Krótkiej... A miasto co na to .... nic... codziennie rano po 6 kiedy mieszkańcy jeszcze śpia i po 19 kiedy mieszkańcy ledwie co wrócili do domu straż miejska jeździ i wlepia mandaty za źle parkowanie A najczęściej dostają je mieszkańcy ul Dalkoskiej i Krótkiej.... brak słów.. miasto przyjazne mieszkańcom... Moim zdaniem wszyscy mieszkańcy którzy mieszkają w strefach parkowania powinni mieć bezpłatne abonamenty A nie za nie płacić.

  • Link do komentarza wilk piątek, 22 lutego 2019 17:32 napisane przez wilk

    Dla mieszkańców PODWYŻKI ,dla kierowców DZIURY, oto Pierwsza Stolica Lemingów !!!! Ale jacy wyborcy,takie władze!!!! Przypudrowana kupa prędzej czy później zaśmierdzi.......by żyło się lepiej !!.

  • Link do komentarza ... piątek, 22 lutego 2019 15:51 napisane przez ...

    A co z osobami, które pracują w centrum miasta ? Naprawdę mam zostawić samochód na cały dzień w płatnej strefie parkowania ? Nie opłaci mi się chodzić do pracy :)

  • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 22 lutego 2019 13:00 napisane przez mieszkaniec

    Jako mieszkaniec ul. Żuławy jestem w stanie zapłacić miesięczny abonament w wysokości 20zł. Trzeba będzie pogodzić się z tym faktem...
    Jednakże, co w przypadku gdy na mojej ulicy lub pobliskiej nie znajdę wolnego miejsca!? i drugie równie ważne pytanie - czy i w jaki sposób przedstawiciele/komórka SPP/Urządu Miasta (niepotrzebne skreślić) utrzymuje porządek na miejscach parkingowych? Na przykład odgarnianianie i wywiezienie zalegającego śniegu, przycięcie krzaków nachodzących na miejsce parkingowe itd. Co jeśli nie wywiązuje się ze swoich obowiązków?

  • Link do komentarza kierowca piątek, 22 lutego 2019 12:14 napisane przez kierowca

    Ręce opadają, zarąbiste te niektóre argumenty :-) co można załatwiać na ul. św. Michała ? albo to że tam jest pusto bo jest strefa i rotacja :-) Tak tam jest bo wyczyściliście mieszkańców a inni tam nie zaglądają bo im chodzi o zaparkowanie w ścisłym centrum (Chrobrego - Warszawska + okoliczne) bo na chwilę do apteki, do sklepu, do banku, i w tym jest problem że jest strefa w samym centrum a rotacja kiepska. Kto będzie biegał z Kilińskiego na Warszawską po ciastko ? Albo to targowisko , tym się zajmijcie bo znowu dostawczaki i kartony obstawiają miejsca.

  • Link do komentarza obeserwatorka piątek, 22 lutego 2019 12:03 napisane przez obeserwatorka

    czyli wyciągania kasy z kieszeni wyborców ciąg dalszy... czekam na strefę na Tysiącleciu i Winiarach!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane