środa, 25 października 2017 14:43

Przyznano prawie 4 mln złotych na przebudowę eSTeDe

 

Najmłodsza, ale bardzo prężnie działająca placówka kulturalna u zbiegu ul. Sobieskiego i Roosevelta, już wkrótce czeka gruntowna przebudowa. Obiekt całkowicie zmieni swoje dotychczasowe oblicze.

Efekt wielomiesięcznych starań, ale także odwołań od wyników konkursu na środki zewnętrzne - tak można opisać działania, zmierzające w kierunku kompleksowej przebudowy gmachu Centrum Kultury "Scena To Dziwna". Jak zapowiadają przedstawiciele Starostwa i eSTeDe, pieniądze, które udało się pozyskać w ramach programu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski, pozwolą na stworzenie czegoś, czego jeszcze w Gnieźnie nie było.

- Do sztandarowych inwestycji powiatu gnieźnieńskiego, a więc rozbudowy szpitala, powstania Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii i budowy hali sportowej przy ul. Sobieskiego, która zaraz nabierze nowego blasku, dołącza czwarta inwestycja, a więc rozbudowa i modernizacja Centrum Kultury Scena To Dziwna. Projekt został wykonany według standardu projektów nowoczesnych, które obowiązują w XXI wieku z pełnym dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także dla ludzi w wieku od zera do stu lat. Obiekt w dużej części będzie wykonany w formie gry szkła i świateł z wykorzystaniem najnowszej technologii. Będzie to prawdziwa perełka, jeśli chodzi o obiekty kulturalne na mapie powiatu gnieźnieńskiego i co ważne, to przy projekcie pracowali zarówno pracownicy eSTeDe, jak i Starostwa Powiatowego w Gnieźnie pod kierownictwem dyrektora Krzysztofa Kanoniczaka, a także osoby dzielące się z nami swoimi pomysłami - mówił Marcin Makohoński, dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki, Promocji i Sportu w Starostwie Powiatowym.

Łączna kwota dofinansowania wynosi 3 mln 900 tys. złotych, a Starostwo Powiatowe dołoży do tej inwestycji 1 mln 600 tys. złotych. Gnieźnieńska placówka kulturalna znalazła się wśród takich beneficjentów jak poznańska opera czy bazylika trzemeszeńska: - Chcę podziękować Zarządowi Powiatu Gnieźnieńskiego, że zaufał eSTeDe, postawił na kulturę i widzi w nas potencjał do dalszego rozwoju - przyznał dyrektor CK eSTeDe Grzegorz Reszko i jak dodał: - Jest to pierwszy w dziewięcioletniej historii działalności eSTeDe tak duży projekt, na który pozyskaliśmy środki dzięki zaangażowaniu osób ze Starostwa i eSTeDe. 

Jak dodał Grzegorz Reszko, Centrum Kultury od początku stawia sobie konkretne cele i jednym z nich jest poprawa nie tylko wizerunku merytorycznego ale i technicznego: - Do tej pory robiliśmy to małym sumptem, małymi środkami i własnymi pomysłami. Przy tak olbrzymich pieniądzach jest grupa architektów, którzy skomponowali taki teren i budynek, który licuje z nazwą "Scena To Dziwna" i jest on adresowany dla całej grupy wiekowej. Poza niezbędną modernizacją budynku, który od 30 lat nie przechodził gruntownych remontów, pojawi się winda dla niepełnosprawnych, a także klimatyzacja, w tym nawiewnice i wyciągi powietrza, co na pewno poprawi komfort wydarzeń odbywających się w ośrodku: - W okresie międzywojennym na tym terenie odbywały się targi kwiatowe i do tego też chcemy w jakimś sensie nawiązać. Ponadto poruszając się po parterze będziemy chodzili po wielkim akwarium, w którym będą pływały rybki. Ponadto będzie wprowadzony całodobowy system wchodzenia do eSTeDe z dowodem osobistym, gdzie będzie czytnik rejestrujący wchodzących i wtedy wyłączymy wszelkie zniszczenia, jakie miały miejsce na tym terenie - dodał Grzegorz Reszko. Planuje się iż całość prac ma zostać wykonana w 2018 roku.

19 komentarzy

 • Link do komentarza rafal wtorek, 31 października 2017 17:06 napisane przez rafal

  Wchodzenie na dowód osobisty? A gdzie ochrona danych osobowych? Nowa ustawa RODO, która wchodzi w maju przyszłego roku dowali mam takie kary, że całe dofinansowanie nie starczy...

 • Link do komentarza Radon piątek, 27 października 2017 00:14 napisane przez Radon

  To super, mamy nadzieję, że będzie większa sala widowiskowa, bo teraz to ciasna klitka. I wreszcie skuszą się na jakąś porządną informacje zewnętrzną, bo nie widać co to za budynek, zwłaszcza dla gości przyjezdnych, . Dzisiaj to budynek widmo! Ale po co akwarium i rybki, to nie zoo lub delfinarium, czy nie lepiej zainwestować w porządny sprzęt, światło, wtposażyć pracownie. Z rybkami niech dają spokój, bo i utrzymanie kosztowne.

 • Link do komentarza Petronelka czwartek, 26 października 2017 17:44 napisane przez Petronelka

  Pamie Teodorze, a jak ta Pani chciała być doceniana, prosimy o szczegóły.

 • Link do komentarza Teodor czwartek, 26 października 2017 15:50 napisane przez Teodor

  Tajemnicą poliszynela jest, że ten udany projekt napisała pani, która nie wytrzymywała już bycia niedocenianą w estede, i pierwszej sposobności przeszła na stanowisko wicedyrektora MOK ;)

 • Link do komentarza p.Boguś czwartek, 26 października 2017 10:17 napisane przez p.Boguś

  ...brawo Grześ, przeszedłeś siebie. Jestem pełen podziwu dla Twojej pracowitości i pokory. Tak się góry przenosi !!!

 • Link do komentarza powiatowy czwartek, 26 października 2017 08:31 napisane przez powiatowy

  eSTeDe to nie firma impresaryjna. Widocznie Damasławek i Wągrowiec lubią jakieś imprezy organizowane ich mieszkańcom przez jednostki samorządowe. Gniezno jak widać ma większe ambicje i organizuje to, do czego jest powołane. Wystawy, spotkania z ciekawymi ludźmi, koncerty, promocje kulturalne etc. Nie zawsze muszą to być także kursy szydełkowania czy spotkania niespełnionych lokalnych artystów.

 • Link do komentarza Stefan czwartek, 26 października 2017 07:48 napisane przez Stefan

  Proszę popracować choć kilka lat w jakimś urzędzie to wtedy się Państwu optyka zmieni gdy zobaczycie o co tak naprawdę walczą Ci ludzie.

 • Link do komentarza jan czwartek, 26 października 2017 02:57 napisane przez jan

  Kiepski Zarządzie i przydupasie Że to co dla Was pasuje "Kończ Waść Wstydu Oszczędź "

 • Link do komentarza Tadeusz czwartek, 26 października 2017 00:27 napisane przez Tadeusz

  Kiepski jest pan - tutaj tylko pracujący, skoro nie zauważa niezwykle ciekawych propozycji eSToDe. Ja korzystam, są interesujące, na poziomie i zapraszam pozostawać w Gnieźnie po pracy, to się pan ( "wyborca" czyj wyborca, skoro nie z Gniezna?) - przekona. osobiście natomiast nie przekonują mnie imprezy miejskiej placówki tzw. kulturalnej, bo wg wielu mieszkańców są to propozycje dla mniej wymagających. No cóż, de gustibus non est disputandum.

 • Link do komentarza qwerty środa, 25 października 2017 23:27 napisane przez qwerty

  ciekawe jakie będą koszty eksploatacji i utrzymania takiego akwarium. To centrum kultury a nie oceanarium ;-)

 • Link do komentarza wyborca środa, 25 października 2017 21:58 napisane przez wyborca

  Gnieźnianko, Gnieźnianinie wszyscy posiadający oczy widzą, że Gniezno się zmienia. Można by również zrobić ranking wydarzeń i inwestycji zrealizowanych przez oba urzędy: ten z Lecha i ten z Jana Pawła II. Opisywane w artykule Centrum Kultury to inwestycja realizowana przez ten z Jana Pawła II i jest to inwestycja będąca w zdecydowanej mniejszości w naszym mieście realizowanych przez wyżej wspomniany Urząd. Oczywiście zasięg tegoż jest większy, pytanie czy poza naszym miastem te widoczne inwestycje lub wydarzenia się pojawiają, skoro w Gnieźnie nie za bardzo. Jako osoba mieszkająca poza Gnieznem ale tu pracująca zauważam tę delikatną różnicę, a samo Centrum Kultury niestety wyróżnia się raczej marną propozycją kulturalną jak na "centrum". Wystarczy spojrzeć na GOK Damasławek lub MDK Wągrowiec i porównać.

 • Link do komentarza Gnieźnianka środa, 25 października 2017 21:08 napisane przez Gnieźnianka

  I już odzywa się gnieźniański pesymizm, a to po co, a dla kogo, a ze pokazówka przed wyborami... Mozna tego wyliczać sporo. A może by tak jednak cieszyć się, że nasze miasto zmienia sie na plus. Może czas zacząć zmieniać mentalność tutejszych mieszkańców? A jak pesymiści tak narzekają to może mają jakieś ciekawsze pomysły? No jasne, trzeba się ruszyć i trochę pomyśleć i się napracować. Lepiej narzekać... I chwała tym ludziom, ktorym mimo wszystko się chce. Oby dla dobrego imienia naszego miasta.

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanki środa, 25 października 2017 20:10 napisane przez bicie pianki bez śmietanki

  @Tereso droga, pewnie, że masz rację, ale kto dziś pamięta, że jeszcze przed wojną w pobliskim parku grała orkiestra miejska utrzymywana z budżetu miasta? Wtedy jakoś było można, a teraz? Sam jestem ciekawy tej nowej "perełki" :) Poczekamy, ocenimy.

 • Link do komentarza j środa, 25 października 2017 19:24 napisane przez j

  ciekawe jak dzieci wejdą do budynku z dowodem osobistym...

 • Link do komentarza igo środa, 25 października 2017 17:26 napisane przez igo

  Jeśli to ma dołączyć do "sztandarowych inwestycji powiatu" to może lepiej niech zostanie jak jest. Strach się bać.

 • Link do komentarza gnieźnianin środa, 25 października 2017 17:19 napisane przez gnieźnianin

  do wyborcy:

  stagnacji? Przepraszam bardzo, ale ja uważam, że akurat te trzy lata to był okres inwestycji i w jakimś tam stopniu rozwoju miasta. Zauważają to też przede wszystkim przyjezdni (w tym mieszkańcy Poznania).

  No ale każdy ma prawo do własnych odczuć w tej kwestii.

 • Link do komentarza michu środa, 25 października 2017 17:07 napisane przez michu

  do wyborcy jestes z po czy pis

 • Link do komentarza Teresa środa, 25 października 2017 15:26 napisane przez Teresa

  Przydałby się ekran izolujący widownię na świeżym powietrzu od parku i pobliskiego osiedla. Koszt niewielki, a dla słuchaczy a także dla okolicznych mieszkańców byłby zysk.

 • Link do komentarza wyborca środa, 25 października 2017 15:02 napisane przez wyborca

  "bardzo prężnie działająca placówka kulturalna" hahaha :)
  "hala sportowa nabierze nowego blasku" do tego "SOR"
  Po 3 latach stagnacji od razu czuć, że idą wybory.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane