Jesteś tutaj:Blogi Cisza
środa, 01 kwietnia 2020 23:29

Cisza

  Norbert Wojski

Wszelkie nieludzkie ideologie bokiem dzisiaj wychodzą wielu formacjom społecznym jeszcze do niedawna swobodnie przenikającym swoimi treściami niejedną przestrzeń życiową. Odstawiając chwilowo na bok życie duchowe, które ostatnimi laty „za karę” było wyśmiewane, wyszydzane, postawione w kąt - dostrzeżemy jak dzisiaj zerka na nas z daleka i domaga się być zauważonym.

Wielu światłych i oddanych współczesnym bogom śmiertelników twardo stoi ciągle przy swoim umieszczając filmiki w mediach społecznościowych pokazujące jak zabić domową nudę. Relacje z kontynuowania siłowni, joggingu czy wspinaczki w domowych pieleszach świadczą o tym, czym tak naprawdę dzisiaj człowiek żyje - co stanowi dla niego cel życia i jaką wartość ów cel posiada: doskonała sylwetka, profesjonalny strój, ego-kampania w mediach, pseudo-osiągnięcia typu „zrobiłem to”, harmonia duchowa, podróże na koniec świata latem czy zimą. Oczywiście ktoś powie: spokojnie, to tak dla żartu i rozładowania emocji. Odpowiedź jednak ciśnie się prosta: tak, jasne, ale chyba nie tędy droga, gdyż dzisiejsza wirusowa okoliczność to nie żart.

Przenieśmy się na chwilę na Półwysep Apeniński. Włochy pełne słońca i ciepłego powiewu przyjemnego wiatru. Wyobraźmy sobie nas spacerujących wzdłuż włoskich wybranych pięknych plaż albo wśród starożytnych chrześcijańskich miast. Postarajmy się znaleźć na chwilę w małej pełnej włoskiego klimatu restauracyjce w Weronie. Może wspomnijmy klimat północnej Gardy albo historycznego Rzymu. Kiedy jest nam już tak dobrze i przyjemnie odnajdźmy Pompeje i jak we śnie nam się to zdarza uciekajmy, bo dosięgnie nas gorąca lawa. I już na nic się okażą wszelkie życiowe „osiągnięcia” sportowe, najlepsze wyniki, sprawność czy buddyjska harmonia. One wyśmieją nas pierwsze, gdy tylko lawa pochłonie nas jednym dotknięciem.

Ludzki życiowy obłęd miał kilka tygodni temu jeszcze inne oblicze: antykatolickie hasła mąciły ludzkim umysłem łatwowiernie oddającym się współczesnym zachciankom. I nagle wszystko przycichło, świat stanął w miejscu. Mało kto robi teraz publiczne wrażenie: tematy się wyczerpują i coraz trudniej jest żyć na wirtualną odległość. Po paradoksalnej euforii pozostania w domach, włącza się przycisk jak właściwie wygląda moje życie. Po wrzuceniu kilku filmików, próbie podjęcia wszelakich maści wyzwań okazuje się, że ojciec rodziny nie potrafi rozmawiać z dziećmi, a matka nie rozumie odrabiania lekcji. Rodzina stanęła w miejscu.

I tu dochodzimy do życiowego i ludzkiego jednocześnie dramatu jakim stała się egzystencja współczesnego człowieka, która lekką ręką wyparła z życia normalną rodzinę, życie dziecka w łonie matki, jesień życia starszego człowieka, naturalne poczęcie człowieka. Wszystko to co pomaga przetrwać gatunkowi ludzkiemu było zastępowane dewiacją prawdziwego życia. Od lat odbiera się oddech normalności usypiając właściwą rolę człowieka na tym świecie.

W dzisiejszej głuszy wymalował się przed oczami świat obłudy i kuglarstwa. Odbijające się od ściany do ściany ludzkie myśli niejednokrotnie mruczą i pełzają z sumieniem na wierzchu.

Jesteśmy od lat świadkami głębokiej dewaluacji życia chrześcijańskiego, a ściślej katolickiego, której odzwierciedleniem są dzisiaj puste kościoły, z których nie usłyszy się o wielkiej pokucie, karze boskiej, piekle za grzechy, ulotnym życiu ziemskim i katolickiej perspektywie życia wiecznego. Czy to jest walka z wirusem? Medialnie odpowiedź brzmi: tak. Mimo wszystko spłoszone dusze wyrwane ze swego życiowego porządku poruszają się po omacku jeszcze z uśmiechem na twarzy. Jednak i ten uśmiech zniknie, gdy tylko staną na krawędzi duchowej przepaści, nad którą właśnie stoją i która niczym gorąca lawa pochłonie ich w całości, jeśli nie otrzeźwieją i nie ruszą w dobrą i Bożą stronę.

3 komentarzy

  • Link do komentarza Janusz piątek, 03 kwietnia 2020 21:14 napisane przez Janusz

    @Czas Pokuty - filozofie, jak przepisujesz cudze mądrości, to przepisuj z sensem i popranie. o co tobie chodzi w tym komentarzu, bo nie łapię? Higieny i to umysłowej tobie potrzeba będzie najbardziej.

  • Link do komentarza Czas pokuty piątek, 03 kwietnia 2020 16:20 napisane przez Czas pokuty

    Zastanawiające kogo najbardziej bicz boski chce pokarać. Czyżby pokolenie murzyństwa powojennego ; w swoim czasie leniwe, lekkomyślne, ignoranckie , dziś próbuje ukryć stres wywołany zaniedbaniami młodości wybierając łajdaków którzy stworzą im wrażenie porządku , kryjąc zagubienie i brak mądrości "tradycjami", a religie wybiórczo wyszukać motywy dla potwierdzenia nienawiści . Jedno jest pewne, kiedy zaraza ustąpi świat będzie mądrzejszy. Na pewno trzeb będzie zaprowadzić higiene fizyczną przy kropielnicy i eucharystii. Duchowo też będzie więcej buddyzmu niż krzyżacko islamskiej tresury na poczuciu winy maluczkich.

  • Link do komentarza senior czwartek, 02 kwietnia 2020 10:36 napisane przez senior

    A kto ma prowadzić wiernych ku Bogu, jak w obliczu zagrożenia zdrowia najważniejsze stało się zamknięcie kościołów na cztery spusty? A w takim katolickim z nazwy niestety Gnieźnie nie znalazl się choć jeden sprawiedliwy, który by powiedział NIE i zorganizował by przez całą dobę co godzinę msze święte dla pragnących Eucharystii? Przecież wsystko da się logistycznie zorganizować nawet gdyby tylko na każdym nabożeństwie miało być tylko po kilka osób? Przecież nawet do autobusu może wejść jednorazowo 15 pasażerów, to ja się pytam, dlaczego do kościoła ograniczono te liczbę do dwóch? O co tak naprawdę chodzi w tym zakazie religijnym? I kto i dlaczego tak łatwo zgodził się na takie drastyczne ograniczenie dla tych, którym wiara katolicka jest jeszcze ważna w życiu?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.