poniedziałek, 01 czerwca 2015 18:00

Przywracają podwórko przy ul. Wrzesińskiej

 

Dziś, tj. 1 czerwca można było zauważyć, że przy lokalu znajdującym się na ulicy Wrzesińskiej 5 trwają prace porządkowe. Kto za nimi stoi?

Ruszyła akcja „Zielone podwórko” organizowana w ramach praktyk przez jedenastu uczniów trzeciej klasy Technikum Architektury Krajobrazu z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Mikołajczyka w Gnieźnie. - W ciągu czterech tygodni wykonali projekty zieleni dla podwórek, które należą do miasta Gniezna i powstało w ten sposób 11 projektów. W ramach ostatniego tygodnia projektu realizujemy go. Uczniowie zdobywają przy tym doświadczenie, jak wygląda praca architekta krajobrazu w terenie - mówiła opiekunka uczniów architekt krajobrazu mgr inż. Małgorzata Kania.

Uczniowie w pierwszej fazie projektu przekopywali ogródek i prowadzili na nim ogólne prace porządkowe. W następnym tygodniu na ogródku przed posesją zostaną posadzone rośliny. - To projektowanie to jest burza mózgów. Są to nasze projekty, które najpierw rozrysowaliśmy na kartce, a potem już w specjalnym programie komputerowym. W ogródku w kamienicy zrobiliśmy ogólny porządek, a główne prace będziemy prowadzić w przedogródku. Będziemy tam sadzić takie rośliny jak jodła kaukaska, tawuła japońska o żółto-zielonych liściach, berberys, oraz iłga. Będą to rośliny zimozielone – mówiła część uczniów biorąca udział w projekcie - Bogna, Kamil, Alicja, Natalia i Monika.

Głównym założeniem projektu była rewitalizacja zapomnianych i zaniedbanych podwórek miasta Gniezna. Dlatego uczniowie - oprócz poprawy zielonego krajobrazu - zajęli się odmalowaniem płotu przylegającego do ogródka przy kamienicy. - Chcielibyśmy, żeby to wyglądało atrakcyjnie. Chodzi też, żeby pobudzić w mieszkańcach tej kamienicy dbałość o ten ogródek wypielęgnowany przez uczniów. Potem oni sami będą musieli się nim zajmować - mówiła Małgorzata Kania.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 zrealizował projekt we współpracy z Urzędem Miejskim. W następnym tygodniu przy ulicy Wrzesińskiej 5 będzie można podziwiać jego efekty.

8 komentarzy

 • Link do komentarza z Wrzesińskiej środa, 10 października 2018 09:22 napisane przez z Wrzesińskiej

  Panie prezydencie Budasz, pani kierownik Zakładu Zieleni Miejskiej , co tam słychać z akcją "Zielone podwórko" bo to co tutaj rozpoczęliście jakoś tak przygasło i obawiamy się że za rok lub dwa też przygasną parki w które wpakowano miliony

 • Link do komentarza Alina wtorek, 02 czerwca 2015 11:50 napisane przez Alina

  Wstyd dla mieszkańców tej kamienicy!!!!!Zapraszam do Mogilna .Pięknie zrobione podwórka przez mieszkańców posesji. Widziałam ich kilkanaście przy głównej ulicy.

 • Link do komentarza Anka wtorek, 02 czerwca 2015 11:19 napisane przez Anka

  Wiesz co Jadwiga, myślę, że "SM" i "lokatorowi" nie do końca chodziło o to, że to źle, że jest taka akcja, tylko że sami lokatorzy nie dbają i nic nie robią, żeby upiększyć wygląd wizualny swojej posesji. Bardzo fajnie, że taka akcja jest, a młodzi zrobili kawał dobrej roboty, ale jednak mieszkańcy też mogli się za to zabrać, albo przyłączyć się do akcji i działać razem z młodzieżom. Nie widzę ich tam jednak nigdzie... Pozostaje więc pytanie, czy lokatorzy Wrzesińskiej 5 będą o to dbać, jak ich teraz i tak nic nie interesuje.

 • Link do komentarza jadwiga wtorek, 02 czerwca 2015 11:11 napisane przez jadwiga

  sąsiad i lokator SM,nic was nie cieszy? lepiej,żeby młodzi ludzie po bramach wąchali świństwa. Kiedy jednak zabiorą się do szlachetnej akcji,to obudza to w takich jak wy niezadowolenie. A może lepiej, żeby młodzi ludzie utknęli na fejsach, grali na kompach. A potem podobni do was zarzucą młodym,że nic nie robią tylko w domach gniją. Gratuluje pomysłu młodych ludzi, bądź ich opiekunów. Za moich dawnych czasów wielu młodych ludzi pomagało. Być może w tej opisywanej kamienicy jest mniej kreatywnych i silnych ludzi, żeby zabrać się za upiększanie podwórka. Super,że znalazła się taka inicjatywa, która w tym pomoże. Będzie o krok ładniej w naszym przecież mieście.

 • Link do komentarza sąsiad wtorek, 02 czerwca 2015 10:19 napisane przez sąsiad

  Przyłączam się do opini "lokator SM". Najpierw dopuszcza się do dewastacji poprzez wprowadzanie wymagających, ale nie odpowiedzialnych lokatorów do pięknych kamienic, a potem jeszcze dokonuje sie w tych zrujnowanych budynkach remontów tak prostych, ze dziwi, iż lokatorzy sami nie mogliby się wziąć do pracy! W końcu to oni mieszkają i to o nich wystawia się świadectwo. Tak nauczyła komuna naród - nic od siebie tylko im dawać!

 • Link do komentarza lokator SM wtorek, 02 czerwca 2015 00:49 napisane przez lokator SM

  Ad lila: Akurat władze miasta nie mieszkają w tych ruderach i dobrze by yło, zeby to lokatorzy sami zabrali sie do roboty i nie czekali na to, ze im ktoś posprząta. Jestem za porządkiem, ale niech to robią ci, co mieszkają. Nie dosyć, ze dostali mieszkania za darmo i płacą niewielki czynsz, to teraz im jeszcze ludzie z zewnątrz robia estetykę. Coś mi tu nie gra!

 • Link do komentarza lokator poniedziałek, 01 czerwca 2015 22:07 napisane przez lokator

  A co jeszcze robia te obrzydliwe szopy na podwórzu? Polacy lubią bałagan i dziadostwo. Pamietam, ze na naszym podwórku też było chyba z siedem szopek. I przyszedł nowy właściciel, ktory się nie patyczkował i kazał w trybie prawie natychmiastowym wszystkie usunąć. Potem przyszła pora na piwnice. W naszej kamienicy kazdy miał po dwie i to wcale niemałe! Więc ażdy z lokatorów dostał po jednym małym boksie, reszta do zwrotu dla własciciela. A teraz, kiedy wszystkim pozakładał gazowe ogrzewanie, odebrał wszystkie piwnice. Jest tylko jedna wspólna na rowery, sanki i wózki. Jak się komuś nie podoba, to niech szuka gdzie indziej mieszkania. I nikt sie nie wyporowadził i wszystkim nagle jest bardzo dobrze. A podwórko zyskało nawet ładny wygląd.

 • Link do komentarza lila poniedziałek, 01 czerwca 2015 19:37 napisane przez lila

  Super akcja :) Gratulacje dla młodych, że im się chce. Na pewno efekt będzie świetny. Władze miasta wolą patrzeć jak wszystko się sypie na ich oczach :)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane