piątek, 21 stycznia 2022 16:44

Lewica i organizacje społeczne uczciły rocznicę 21 stycznia

 

W piątkowe popołudnie w Parku im. T. Kościuszki odbyły się uroczystości związane z przypadającą tego dnia 77. rocznicą zajęcia Gniezna przez Armię Czerwoną.

Wydarzenie, jak co roku, zostało zorganizowane przez Społeczny Komitet Obchodów Wyzwolenia Miasta Gniezna spod Okupacji Hitlerowskiej oraz lewicę. W ostatnich latach jednak wydarzenie odbywało się na cmentarzu przy ul. Witkowskiej w kwaterze żołnierzy Armii Czerwonej. Tym razem uczestnicy spotkali się przed Pomnikiem Poległych i Pomordowanych w latach 1939-1945. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego.

- Jesteśmy tu po to, by po pierwsze upamiętnić i oddać cześć wszystkim poległym i pomordowanym żołnierzom, ofiarom cywilnym, mieszkańcom naszego miasta i powiatu gnieźnieńskiego. Jesteśmy tutaj po to, by wspomnieć bohaterskich obrońców Kłecka, którzy walczyli z regularną armią Wehrmachtu, a 300 z nich zostało w kilku rozstrzelaniach pomordowanych. Jesteśmy tu po to, by wspomnieć o 24 osobach, zamordowanych przez Gestapo na początku listopada 1939 roku, tych z Drachowa, Kłecka, Świniar, Gębarzewka, Owieczek, Przysieki tylko dlatego, że byli Polakami. Jesteśmy tu po to, by złożyć wiązanki tym wszystkim poległym pomordowanym, a nie systemowi sowieckiemu. Wspominamy tutaj też około 200 żołnierzy Armii Radzieckiej, którzy spoczywają na cmentarzu przy ul. Witkowskiej w Gnieźnie, ale mamy w pamięci dramat Polaków, których armia ta napadła 17 września 1939 roku, mamy w pamięci tych, którzy byli wywożeni na Sybir, ofiary zbrodni katyńskiej i ofiar stalinowskich. Jesteśmy tu po to, żeby odpowiedzieć tym wszystkim, którzy mówią, że nie było tego ważnego dnia 21 stycznia, bo wsłuchujemy się w opinie naszych dziadków, którzy opisują te wydarzenia i mówią, że dla nich był to dzień wyzwolenia, dzień radosny. Oni nie mogli wiedzieć, że kilka tygodni później wielcy tego świata podzielą Europę na strefy wpływów i Polska będzie w radzieckiej strefie wpływów - mówił poseł Tadeusz Tomaszewski.

Podczas przemówienia wspomniano także o "naginaniu historii" poprzez odbieranie możliwości samorządom decydowania o nazwach terenowych, a także o - jak stwierdzono - próbie zawłaszczania historii przez obecnie rządzących, chcących wprowadzić do szkół przedmiot Historia i Teraźniejszość. Wspomniano także o obecnej sytuacji na Ukrainie, wyrażając stanowczy sprzeciw wobec postępowań władz Federacji Rosyjskiej wobec tego kraju i widma wojny, o której mówi się od dłuższego czasu.

Po przemówieniu parlamentarzysty, zgromadzeni przedstawiciele różnych środowisk lewicowych, społecznych i kombatanckich, złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem. Wydarzenie zakończyło odśpiewanie Roty.

 

6 komentarzy

 • Link do komentarza Obserwator sobota, 22 stycznia 2022 20:39 napisane przez Obserwator

  Jeśli nie wiesz jak okradano Polskę przez 45 lat i dlaczego jesteśmy tak biedni a jak moglibyśmy być bogaci to zobacz w gniezno24.com temat: 50 rocznica otwarcia fabryki obuwia „Polania” i popatrz na zdjęcie z następującym podpisem: "Delegacja radziecka ogląda gotowe produkty zakładu w marcu 1972 roku. Można się pokusić o żart, że była to kontrola jakości przed wysłaniem produktów do ZSRR... Zdjęcie: Muzea Wielkopolski." Kto zgadnie, za jaką cenę wysłano ten towar? A może by porównać do cen gazu, za jakie dziś sprzedaje Rosja

 • Link do komentarza AntySovieta piątek, 21 stycznia 2022 23:31 napisane przez AntySovieta

  Przeklęty powstań Ludu... miło popatrzeć na coroczną inscenizację przedstawienia Dziadek Mróz i Sowieckie Sieroto-śnieżynki.

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 21 stycznia 2022 21:41 napisane przez mieszkaniec

  Żal ściska, jak się patrzy na tych ludzi, którzy latami przychodzili z całkiem innym nastawieniem dziękując wyłącznie kolejnym zaborcom, którzy mordowali Polaków długo jeszcze po wojnie! A teraz także składają te kwiaty słuchając zmienionej historii. Przecież już kilka lat po wojnie było wiadomo, że Polska była w sowieckiej strefie wpływów, jak to ładnie powiedział poseł SLD, która rozwalała Polskę do reszty, a jednak wtedy przez kolejne lata w tym samym miejscu składano im hołdy wdzięczności. Jak powiedział K .I. Gałczński :"Gdy wieje wiatr historii, ludziom jak pięknym ptakom rosną skrzydła, natomiast trzęsą się portki pętakom."

 • Link do komentarza Michał piątek, 21 stycznia 2022 21:02 napisane przez Michał

  Polecam film o podpaleniu katedry gnieźnieńskiej przez wyzwolicieli - Sowietów: https://www.youtube.com/watch?v=c8PsMsNAors

 • Link do komentarza Normalny piątek, 21 stycznia 2022 19:41 napisane przez Normalny

  Rozgonić ten komuszy skansen!

 • Link do komentarza wilk piątek, 21 stycznia 2022 17:23 napisane przez wilk

  Co za banda hipokrytów!!! Odsunąć od wszelkiej władzy i stanowisk te relikty komuny w Gnieźnie!!!! Inaczej nigdy nie będzie lepiej dla mieszkańców,zwykłych Gnieźnian !!!Co trzeba mieć w głowie,by czcić pomordowanych z września 1939 czy w czasie wojny,właśnie DZIŚ,w rocznicę wkroczenia Armii Radzieckiej do Gniezna??? Wyznawcy komsomołu kacapskiego i zapewne bandyty Putina,powiem wam w waszym języku byście dobrze zrozumieli PASZOŁ WON z Gniezna !!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane