poniedziałek, 08 marca 2021 12:22

NFZ postępuje „zgodnie z obowiązującymi przepisami”. Czasu coraz mniej

 

Narodowy Fundusz Zdrowia wprost informuje, że wszystkie procedury konkursu są spełnione i odbywa się on zgodnie z przepisowymi terminami. Dyrekcja szpitala nadal podtrzymuje, że jest zaskoczona tempem, w jakim został on zorganizowany.

Sprawa wypowiedzenia umowy przez szpital "Dziekanka" na prowadzenie oddziałów neurologicznego oraz leczenia udarów budzi cały czas wiele obaw. Tydzień temu poinformowano, że zarówno przedstawiciele Starostwa, jak i dyrekcji Szpitala Pomnik Chrztu Polski są zaskoczeni szybkim trybem ogłoszenia konkursu, pomimo iż zakończenie umowy NFZ z lecznicą przy ul. Poznańskiej ma nastąpić z dniem 1 czerwca br. Od tego dnia oddziały te przestaną funkcjonować w ramach szpitala "Dziekanka", a kontrakt trafi do tych placówek, które wygrają konkurs ogłoszony przez Fundusz. 

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Wielkopolskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia o wyjaśnienie kwestii "nagłości" ogłoszonego konkursu. Jak nam przekazano: - Wypowiedzenie umowy przez Wojewódzki Szpital dla Psychicznie i Nerwowo Chorych Dziekanka w Gnieźnie otrzymaliśmy jeszcze w lutym. Po tej decyzji szpitala, Fundusz musiał zareagować zgodnie z obowiązującymi przepisami. Naszym zadaniem jest bowiem m. in. zapewnienie pacjentom dostępu do leczenia. W tym celu niezwłocznie ogłosiliśmy konkurs, mając na uwadze, że w przypadku leczenia szpitalnego, postępowanie takie trwa nie krócej niż dwa i pół miesiąca, co wynika z przepisów obowiązujących tak Fundusz jak i oferentów. W skrócie: najpierw jest czas na składanie ofert, po ich otwarciu, dalsza część postepowania obejmuje część jawną i niejawną, w której oferenci odpowiadają na pytania i wezwania komisji konkursowej dotyczące wymagań formalnych i merytorycznych, czyli personelu, sprzętu i pomieszczeń. Pracownicy WOW NFZ przeprowadzają także wizytację pomieszczeń - przekazała nam Marta Żbikowska-Cieśla, rzeczniczka prasowa oddziału NFZ w Poznaniu. 

Tydzień temu na konferencji prasowej przedstawicieli Szpitala Pomnik Chrztu Polski oraz władz powiatu wskazano, że szpital miałby czas na przygotowanie się do podjęcia kontraktu w nieco dłuższym czasie z uwagi na to, że wciąż trwają odbiory nowego budynku. Czas organizacji konkursu w ciągu trzech tygodni i uważają za bardzo krótki. Okres wypowiedzenia umowy sieciowej Dziekanki to trzy miesiące. Chcąc dać więcej czasu podmiotom na przygotowanie wymaganej dokumentacji, wydłużyliśmy termin składania ofert ze standardowych dwóch do trzech tygodni - przekazała nam Marta Żbikowska-Cieśla. Powtarzając tezy wygłoszone w trakcie ubiegłotygodniowego spotkania w Starostwie Powiatowym dodała: Nie zgadzamy się z tezą zawartą w pytaniu, z którego wynika, że konkurs ogłosiliśmy wyjątkowo szybko i daliśmy niewiele czasu na złożenie ofert. Harmonogram wspomnianego postępowania w żaden sposób nie odbiega od konkursów na leczenie szpitalne organizowanych dotychczas przez Fundusz, o czym powinny dobrze wiedzieć podmioty, które w takich postępowaniach uczestniczą. Można więc oczekiwać, że z uwagi na wspomniane wydłużenie czasu na składanie ofert, nie dojdzie w tym zakresie do jakichkolwiek zmian mających znaczenie dla Szpitala Pomnik Chrztu Polski.

O komentarz w sprawie zapytaliśmy jeszcze Grzegorza Sieńczeskiego, dyrektora szpitala. Jak powiedział: - Jestem zaskoczony tempem, z jakim mamy do czynienia. Rozmawiałem już z NFZ, panem posłem, różnymi osobami, że jestem tym tempem zaskoczony. Nie mam do nikogo pretensji, ale tempo jest generalnie bardzo szybkie. Nadal podtrzymuję, że jestem tym zaskoczony, ale nie jest to generalnie kwestia żalu do nikogo - mówił. Jak dodał, cały czas trwają rozmowy z personelem z obu oddziałów "Dziekanki", ale także trwa przygotowanie pomieszczeń. Czy jednak w trzy tygodnie (właściwie pozostały już dwa) powiatowa lecznica jest w stanie się przygotować do konkursu? - Czy dwa, czy trzy tygodnie - to niewiele zmienia. Punktem zero było oddanie szpitala. Za trzy tygodnie nie będzie oddany, bo nadal jest w budowie i tego nie przeskoczymy. Fajnie, że jest ten tydzień więcej, bo im więcej czasu tym lepiej, natomiast z punktu widzenia odbioru szpitala nie zmienia generalnie nic, bo za trzy tygodnie tego szpitala odebranego nie będzie - nie ukrywał Grzegorz Sieńczewski. Jak jednak przyznał, zrobi się wszystko, by w dokumentacji wykazać niezbędne pomieszczenia oraz inne kwestie potrzebne do udziału w konkursie.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Wyborca poniedziałek, 08 marca 2021 20:15 napisane przez Wyborca

    Osoba z zarządu powiatu odpowiedzialna za zdrowie powinna natychmiast podać się do dymisji. Wstydu nie ma.

  • Link do komentarza zdziwko poniedziałek, 08 marca 2021 19:33 napisane przez zdziwko

    nasz najjaśniej panujący starosta rzekł publicznie z dumą , że te genialne pomysły przenosin powstały w głowach zarządzających rok temu , a teraz nagle ZASKOCZENIE i petycje bądźmy razem , jakby NFZ promował "bycie razem" w takich konkursach

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane