poniedziałek, 04 stycznia 2021 07:45

Kronika miejscowa - 4 stycznia 1931 roku

 

Tak jak dzisiaj, tak i 90 lat temu, w okresie okołoświątecznym i sylwestrowym, gnieźnieńskim policjantom nie brakowało różnych spraw związanych z kradzieżami i wykroczeniami. 

4 stycznia 1931 roku, dziennik "Lech" donosił:

Echa nocy sylwestrowej. Noc sylwestrowa w Gnieźnie minęła naogół spokojnie, nie licząc kilku drobnych awantur ulicznych, urządzonych przez młodych osobników, którzy pod wpływem pochłoniętego w nadmiernej ilości alkoholu dali upust swemu krewkiemu temperamentowi. 

Do poważniejszych wykroczeń nie dopuściła jednak policja, która "zawianych" awanturników doprowadziła do komisarjatu P.P., skąd ich po wylegitymowaniu wypuszczono na wolność.

Złodziejska para w potrzasku. W ub. środę ujęto niejaką Joannę Pilarską z Witkowa i Bronisława Banasika bez stałego miejsca zamieszkania, którzy w składzie delikatesów p. Cieślewicza przy ulicy Chrobrego usiłowali sprzedać 14 zabitych kur. 

Jak się okazało, kury te pochodzą z kradzieży, jakiej dokonano w ostatnich dniach u gosp. Antoniego Wawrzyniaka w Trzuskołoniu, któremu zabrano 28 kur. 

Złodziejską parę zatrzymano na razie w areszcie.

Nocleg w budce hamulczej. Onegdaj około godziny 9 wieczorem pewien kolejarz, przechodząc wzdłuż toru na tutejszej stacji, zauważył w budce hamulczej jednego z wagonów dwa cienie, które na jego widok czemprędzej się skryły. O swem odkryciu nie omieszkał zawiadomić dyżurującego na dworcu posterunkowego, który, zajrzawszy do wspomnianej budki, zastał tam dwóch młodych osobników, Stefana K. i Marjana T., bez stałego miejsca zamieszkania. 

Obu bezdomnych odstawiono jako podejrzanych o żebractwo i włóczęgostwo do Komisarjatu P.P.

Zabezpieczyli się na Sylwestra. W nocy z dnia 29 na 30 grudnia dokonano do oberży Stanisława Dużyńskiego w Lednogórze śmiałego włamania. Sprawcy, których było prawdopodobnie kilku, weszli do oberży przez okno i po splądrowaniu bufetu ulotnili się tą samą drogą w niewiadomym kierunku.

Łupem ich padło, jak stwierdził następnego dnia poszkodowany, 6 butelek koniaku, 4 butelki rumu, 6 butelek czystej, 20 funtów kiełbasy, 50 cygar, obrus i większa ilość papierosów, ogólnej wartości 350 zł.

Uciekł na stalowym rumaku. W ubiegłą środę około godziny 16,30 w czasie gdy Henryk Buttmerer z Działynia wstąpił na chwilę do Urzędu Pocztowego w Gnieźnie, nieznany jakiś sprawca wskoczył na pozostawiony przez niego bez dozoru rower i ulotnił się w niewiadomym kierunku. 

Poszkodowany oblicza swą szkodę na 250 złotych.

Amatorzy słodyczy. W nocy z ubiegłego wtorku na środę wybito szybę w drzwiach, prowadzących do składu cukierków p. Marji Boreckiej przy ulicy Tumskiej 1 i skradziono z niego większą ilość cukierków, czekolady, pierników i pomarańcz na ogólną sumę 100 zł. 

Oprócz towaru sprawcy zabrali również pozostawioną w kasie gotówkę w kwocie 3 złotych. Dochodzenia policyjne nie dały narazie rezultatu.

10-cioro przykazań w sprawie grypy. Wobec epidemji grypy, która w ostatnich tygodniach okazuje silne natężenie, podajemy następujące 10 przykazań dla wszystkich, które nam nadesłał jeden z miejscowych lekarzy jako skuteczny środek zwalczania tej epidemji:
1) Nie odwiedzaj chorych na grypę! Przez to bowiem sam zarazisz się, lub przeniesiesz grypę na otoczenie i rodzinę,
2) Chorych na grypę odosobnij; jeśli możliwe, połóż ich do innego pokoju!
3) Płucz codziennie gardło rozczynem soli w kuchennej wodzie!
4) Nie nadwyrężaj sił żywotnych, bo osłabiony organizm jest podatniejszy dla grypy!
5) Ubieraj się ciepło!
6) Nie całuj i nie podawaj rąk!
7) Kaszląc, zastaw usta dłonią! Unikaj blizkości osób zakatarzonych lub kaszlących!
8) Unikaj przemoczenia!
9) Unikaj natłoku ponieważ możesz się zarazić!
10) Uważaj na czystość osobistą w jak największym stopniu! Myj ręce przed każdem jedzeniem!
Uwaga: Powyższe 10 przykazań wytnij i podaj drugiemu do czytania, ponieważ nie ogłosimy ich po raz drugi.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane