środa, 25 listopada 2020 13:11

Właściciele restauracji i kawiarni jednoczą się, by przetrwać

 

Trudna sytuacja lokali gastronomicznych, spowodowana obostrzeniami, które wciąż obowiązują tego typu instytucje, spowodowała iż spora część ich właścicieli zdecydowała się wspólnie działać, by przetrwać.

Wiosną, kiedy wprowadzono zamrożenie wielu gałęzi gospodarki, nikt nie przewidywał jak sytuacja związana z pandemią dalej się potoczy. Obecnie, w związku ze znaczniejszym niż wówczas wzrostem zachorowań, wprowadzone na nowo obostrzenia dotknęły jednak tylko część przedsiębiorstw. Wśród nich szczególnie odczuwa to branża gastronomiczna, a więc restauracje, cukiernie, kawiarnie itp. Część właścicieli takich lokali na terenie Gniezna zdecydowała się wspólnie działać, by uratować swoje firmy.

- Zainicjowaliśmy takie spotkanie, kilkunastu firm gastronomicznych tj. kawiarni i restauracji. Wyszliśmy z propozycją do prezydenta i starosty, by nam pomogli i nas wsparli. Mamy pomysł dwutorowy - jeden to zaangażowanie społeczności lokalnej, gnieźnieńskiej w pomoc dla gastronomii. Wiemy wszyscy jaka jest sytuacja, lokale są pozamykane i my nie możemy pracować, a chcielibyśmy przetrwać, utrzymać miejsca pracy i morale naszych pracowników, bo wielu z nich obawia się, że stracą pracę i będzie kłopot - przekazała Barbara Kędzierska, właścicielka jednej z restauracji. 

Jednym z pomysłów jest stworzenie wzywania, który ma zostać zorganizowany za pośrednictwem mediów społecznościowych i będzie skierowany do mieszkańców. Drugim jest "pomoc biznesu dla biznesu": - Wiele firm daje prezenty swoim pracownikom i tutaj pomyśleliśmy, że jest dla nas szansa i częścią takiego prezentu byłby voucher do takiej restauracji czy kawiarni, aby też było to spersonalizowane i dla każdej z insytucji czy podmiotu po równo. Oczywiście vouchery byłyby wtedy na wynos - dodała Barbara Kędzierska. 

- Jako restauratorzy jesteśmy przygotowani tylko na to, czego będą od nas oczekiwali ludzie. Jeśli będą chcieli zamawiać potrawy na wynos i będziemy mogli to dla nich przygotować, to tylko tyle możemy zrobić. Dlatego właśnie spotkaliśmy się i razem zebraliśmy siły, żeby wykorzystać tę możliwość i trafić do społeczeństwa, mieszkańców Gniezna i okolic. Jestem pod wielkim wrażeniem, gdyż działam w branży gastronomicznej od wielu lat i stażem jestem chyba najdłużej w całej grupie osób, które się zintegrowały i pierwszy raz spotkałam się z takimi okolicznościami, że mam okazje spotkać się ze wszystkimi, zintegrować i że mamy wspólny cel - przetrwać - przekazała Beata Pietrak, właścicielka restauracji.

Z przedstawicielami branży gastronomicznej spotkali się przedstawiciele władz miasta i powiatu. Zainteresowani przedstawili swoją trudną sytuację oraz pomysły, które mogą im pomóc. - Przedsiębiorcy przede wszystkim proszą o wsparcie logistyczno-marketingowe, które będzie służyło rozpropagowaniu akcji: kupujemy lokalnie, żywimy się lokalnie, wspieramy gnieźnieńską przedsiębiorczość, właśnie poprzez robienie zakupów czy to w formie voucherów czy konsumpcji na wynos - przekazał prezydent Tomasz Budasz. Wszystkie akcje promocyjno-informacyjne branży gastronomicznej mają odbyć się w najbliższym czasie.

19 komentarzy

 • Link do komentarza wilk wtorek, 01 grudnia 2020 16:59 napisane przez wilk

  A jak wspiera czerwona koalicja z Urzędu miasta i powiatu ??

 • Link do komentarza Ekonomia piątek, 27 listopada 2020 23:12 napisane przez Ekonomia

  TM w tych restauracjach również pracują ludzie, którzy mają rodziny. Ponadto nawet jak mają willę to dobrze, że chociaż ktoś w tym kraju ma. Tacy Polsce są również potrzebni.

 • Link do komentarza wspieram nie olewam piątek, 27 listopada 2020 21:07 napisane przez wspieram nie olewam

  Widzę, że poziom tutejszych komentarzy jest bardzo wysoki. Tego chyba uczą w naszej narodowej telewizji, bo gdzie indziej znaleźć tyle jadu... Ja wspieram nie olewam i właśnie zamówiłem jedzenie. Dobrego wieczoru i ***** ***

 • Link do komentarza rezigiusz piątek, 27 listopada 2020 15:59 napisane przez rezigiusz

  @Irena bez obrazy ale co ma Twój wpis wspólnego z tym do czego ja się odniosłem w swoim wpisie.

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 27 listopada 2020 15:27 napisane przez mieszkaniec

  @ TM - zazdrość jest najpaskudniejszą cechą charakteru. I ty się w to wpisujesz zazdrośniku! Ludzie maja wille, baseny i zo z tego? kradli? Nie! Ciężko harowali także wtedy, gdy ty siedzisz może za biurkiem i punkt trzecia sypiesz do domu. A oni nie maja minuty wolnego, bo musza pilnować interesu. Malediwów im zazdrościsz? Kazdy może jechać, wcale drogo nie kosztuje. Więc po co piszesz obraźliwe komentarze? Oni mają lokale, które należy opłacić. pracowników, których nie chcą zwolnić, to rząd pozamykał im możliwość jakiegokolwiek działania i ty masz czelność krytykować, ze proszą o pomoc nie z nieba, a za pracę, którą ci jeszcze pod nos dostarczą! Wstyd za ciebie!

 • Link do komentarza sroka piątek, 27 listopada 2020 13:31 napisane przez sroka

  TM, nie *** się z zazdrości. Każdy na swój chleb ciężko pracuje, ale najwyraźniej masz problem z emocjami, skoro musisz wyrazić się wobec takiej akcji w taki sposób. Nie interesuje cię? To zamknij się.

 • Link do komentarza TM piątek, 27 listopada 2020 09:54 napisane przez TM

  Jejku... Biedactwa z willami i pełnymi garażami luksusowych bryk poumierają z głodu... no naprawdę. Biedni, uczciwie pracujący i przez to nie mający czasu ugotować muszą się zrzucić na właścicieli. Zakaz chodzenia po lidlach i biedrach! Telefony w ręce i dzwonić! Zamawiać! Bo biedactwa na wakacje na Malediwy nie polecą a będą musieli do skoja... a to obciach i wiocha.

 • Link do komentarza Firtuna czwartek, 26 listopada 2020 21:59 napisane przez Firtuna

  Dobrze ale co, pubami i barami, które tylko sprzedają alkohol, co z klubami muzycznymi. Im się nic nie należy. Pracują, zatrudniają i ponoszą koszty jak inni. Im się nic należy. Mają się zamknąć, stracić klientów, pracowników, środki do życia.
  Paranoja!!!!!!!!!!

 • Link do komentarza Firtuna czwartek, 26 listopada 2020 21:59 napisane przez Firtuna

  Dobrze ale co, pubami i barami, które tylko sprzedają alkohol, co z klubami muzycznymi. Im się nic nie należy. Pracują, zatrudniają i ponoszą koszty jak inni. Im się nic należy. Mają się zamknąć, stracić klientów, pracowników, środki do życia.
  Paranoja!!!!!!!!!!

 • Link do komentarza qwertz czwartek, 26 listopada 2020 21:38 napisane przez qwertz

  @Miras Zamawiając przez aplikację dajesz zarobić pośrednikom, a nie restauratorom. Pyszne.pl, Uber Eats, Glovo itd. naliczają do 30% marży na każdym zamówieniu. Chcąc pomóc właścicielom zamawiaj z odbiorem osobistym lub w punktach z własnymi kierowcami.

 • Link do komentarza A czwartek, 26 listopada 2020 19:53 napisane przez A

  ogólnie to w kaufie i biedronce jest więcej ludzi niż w restauracji.... to nie Covid tu rządzi a rząd!!!!! w kaufie nikt nie wyciera wózków a w restauracji kelner dezynfekuje stolik a nawet krzesełka...

 • Link do komentarza anna czwartek, 26 listopada 2020 19:50 napisane przez anna

  Jak idę deptakiem i zobacze reklame pyszne frytki to kupie, ale jeśli nic na drodze nie stoi żaden szyld, reklama to lecę dalej....

 • Link do komentarza Irena czwartek, 26 listopada 2020 18:07 napisane przez Irena

  Kolesiostwo - zmowa kilku restauracji. To bardzo chamskie w stosunku do innych lokali także w trudnej sytuacji.
  Niby tylko restauracje, ale widzę że tylko wybrane.
  Kawiarnie -tez tylko wybrane
  Brawo dla organizatorów

 • Link do komentarza Irena czwartek, 26 listopada 2020 16:49 napisane przez Irena

  rezigiusz, opanuj się. Są ludzie, którzy nie wychodzą z domów po zakupy z różnych powodów, to z czego mają gotować zupy? Z gwoździa, tak, jak Fredro opisał Cygana, który babie z gwoździa zupę kazał ugotować??? Dla takich ludzi catering to wybawienie.

 • Link do komentarza Kawa czwartek, 26 listopada 2020 16:22 napisane przez Kawa

  Ja też chciałam wspomóc gnieźnieńską gastronomię i ...Nie wszystkim się źle powodzi! Zamawiałam pizzę i na pytanie kiedy mogę spodziewać się dostawy usłyszałam, że za około 2 h!!! I nie był to piątek czy sobota lecz środek tygodnia godz. 15-16. Poza tym pani opryskliwa i niegrzeczna a pizza doszła po 2,5 h! Na jakiś czas mam dość. Gotuję sama.

 • Link do komentarza Jadzia czwartek, 26 listopada 2020 11:07 napisane przez Jadzia

  sam pomysł jest chory,ludzie jak ich było stać to szli do restauracji żeby ich obsłuzono przy konsumpcji świeżego posiłku. Pakowanie na wynos i jedzenie sparowanego nie jest przyjemnością.Do tego kwoty za to jedzenie-no sorry ale tylko dla bogatych a oni z pudełek nie jedzą. Lepiej zajmijcie się kłamstwami polityków i rządu w sprawie pozorowanej pomocy dla przedsiębiorstw.Handel i usługi w Gnieznie już nie istnieją bo nie ma ludzi,za to zus i czynsz płacisz bez celu bo nie ma lekarza i klientów..Na te chwilę zawieszenie czynszu a to mogą zrobić bo już robili, co im teraz przeszkadza,jak padnie najemca to lokal może stać pusty miesiącami.To co robicie to modły nad zwłokami

 • Link do komentarza kelner środa, 25 listopada 2020 16:35 napisane przez kelner

  To prezydent miasta już dawno powinien z taka inicjatywą do restauratorów wystąpić. Wprawdzie nie do władz miasta należy reklama lokali gastronomicznych, ale w wyjątkowo trudnej sytuacji pandemii nie powinien patrzeć na przepisy, tylko działać wychodząc naprzeciw i wspomagając ich choćby poprzez swoich urzędników od promocji. Niestety, w takiej pomocy potrzeba trochę sympatycznej agresji w stronę konsumentów, a wierzę, ze dałoby to oczekiwany efekt.

 • Link do komentarza rezigiusz środa, 25 listopada 2020 15:02 napisane przez rezigiusz

  Kużwa to co ludzie nie potrafią czy zapomnieli jak się obiady gotuje !!! Przyzwyczaili się co niektórzy że tylko obiady w restauracji to czas się nauczyć gotować w domu a nie na gotowe.

  Do tego jak ktoś lubi obiad na wynos z plastiku lub styropianu to gratuluje !!! Na pewno jest to EKO smaczne i EKO opakowanie zarówno jedno jak i drugie

 • Link do komentarza Miras środa, 25 listopada 2020 14:21 napisane przez Miras

  Wielu młodych zamawia przez servisy typu pyszne.pl bo jest wygodnie ... Niestety oferta w naszym mieście jest uboga na takich servisach. Sam korzystam często tyle że brakuje lepszych punktów i zamawiać trzeba mimo że nie smakuje .

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane