Wydrukuj tę stronę
czwartek, 19 listopada 2020 12:03

201 tys. kilometrów - średni przebieg samochodu gnieźnianina

 

Na licznikach pojazdów poruszających się po Gnieźnie jest średnio niemal 201 tys. km. To jeden z najgorszych wyników zarówno w kraju, jak i województwie. Mimo to zmotoryzowani mieszkańcy Gniezna płacą za OC mniej niż wynosi średnia krajowa stawka.

Eksperci rankomat.pl, bazując na deklaracjach kierowców korzystających z porównywarki OC, przygotowali listę największych 84. miast w Polsce, po których poruszają się auta z najmniejszym przebiegiem. Prawie 201 tys. km – taki dystans pokonało przeciętne auto, którego właścicielem jest kierowca z Gniezna. Taki wynik spowodował, że Gniezno znalazło się dopiero na 72. miejscu zestawienia. To najgorszy wynik w całym województwie wielkopolskim – wyższe pozycje zajęły pozostałe miasta uwzględnione w rankingu: Piła (54. miejsce), Leszno (43. miejsce), Kalisz (29. miejsce), Ostrów Wielkopolski (27. miejsce), Konin (25. miejsce) i Poznań (3. miejsce). Województwo wielkopolskie jest pod względem średniego przebiegu pojazdów jednym z najbardziej zróżnicowanych województw w Polsce.

Mimo deklarowanej wysokiej liczby przejechanych kilometrów, kierowcy z Gniezna nie mają powodów do narzekań – w III kwartale bieżącego roku na polisy komunikacyjne wydawali średnio 579 zł. To o 99 zł mniej od średniej krajowej składki OC. W województwie wielkopolskim mniej na ten cel wydawali tylko mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego (577 zł). Najwięcej na zakup obowiązkowej polisy przeznaczali mieszkańcy Poznania – 816 zł.

– Ustalając wysokość składki OC, towarzystwa biorą pod uwagę szereg czynników. Liczy się nie tylko historia ubezpieczenia kierowcy i dane dotyczące jego pojazdu, ale również trasa, po której porusza się on na co dzień. Sieć i rodzaj dróg, liczba ich użytkowników czy statystyki wypadkowe dla danego regionu przekładają się na ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku. W efekcie mieszkaniec Poznania płaci za polisę średnio 816 zł, a mieszkaniec Gniezna 579 zł – mówi Tomasz Kroplewski, Kierownik ds. Rozwoju Produktu rankomat.pl.

 

Galeria

8 komentarzy