czwartek, 19 listopada 2020 12:03

201 tys. kilometrów - średni przebieg samochodu gnieźnianina

 

Na licznikach pojazdów poruszających się po Gnieźnie jest średnio niemal 201 tys. km. To jeden z najgorszych wyników zarówno w kraju, jak i województwie. Mimo to zmotoryzowani mieszkańcy Gniezna płacą za OC mniej niż wynosi średnia krajowa stawka.

Eksperci rankomat.pl, bazując na deklaracjach kierowców korzystających z porównywarki OC, przygotowali listę największych 84. miast w Polsce, po których poruszają się auta z najmniejszym przebiegiem. Prawie 201 tys. km – taki dystans pokonało przeciętne auto, którego właścicielem jest kierowca z Gniezna. Taki wynik spowodował, że Gniezno znalazło się dopiero na 72. miejscu zestawienia. To najgorszy wynik w całym województwie wielkopolskim – wyższe pozycje zajęły pozostałe miasta uwzględnione w rankingu: Piła (54. miejsce), Leszno (43. miejsce), Kalisz (29. miejsce), Ostrów Wielkopolski (27. miejsce), Konin (25. miejsce) i Poznań (3. miejsce). Województwo wielkopolskie jest pod względem średniego przebiegu pojazdów jednym z najbardziej zróżnicowanych województw w Polsce.

Mimo deklarowanej wysokiej liczby przejechanych kilometrów, kierowcy z Gniezna nie mają powodów do narzekań – w III kwartale bieżącego roku na polisy komunikacyjne wydawali średnio 579 zł. To o 99 zł mniej od średniej krajowej składki OC. W województwie wielkopolskim mniej na ten cel wydawali tylko mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego (577 zł). Najwięcej na zakup obowiązkowej polisy przeznaczali mieszkańcy Poznania – 816 zł.

– Ustalając wysokość składki OC, towarzystwa biorą pod uwagę szereg czynników. Liczy się nie tylko historia ubezpieczenia kierowcy i dane dotyczące jego pojazdu, ale również trasa, po której porusza się on na co dzień. Sieć i rodzaj dróg, liczba ich użytkowników czy statystyki wypadkowe dla danego regionu przekładają się na ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku. W efekcie mieszkaniec Poznania płaci za polisę średnio 816 zł, a mieszkaniec Gniezna 579 zł – mówi Tomasz Kroplewski, Kierownik ds. Rozwoju Produktu rankomat.pl.

 

8 komentarzy

 • Link do komentarza Lukasz piątek, 20 listopada 2020 19:39 napisane przez Lukasz

  Mieszkańcy Gniezna nie kupują w komisach, doskonale wiedzą jakim złomem handlują miejscowi handlarze. Średnia 201.tyś to i tak super wynik, ale nie oklamujmy się, auta sprowadzane mają po minimum 400-500tys. km. Realnie należałoby dodać do tego wyniku co najmniej 200tys., czyli wychodziloby 401.000km

 • Link do komentarza Maciej L. piątek, 20 listopada 2020 15:51 napisane przez Maciej L.

  Hahaha realny średni przebieg aut w Gnieźnie to 300 i więcej tyś km . Zapomnieliście o tym ile lat były cofane liczniki !! Samochody z importu wjeżdżając do Polski miały po 300 i więcej tyś km na liczniku , wyjeżdżając z komisu do 150 tyś km.

 • Link do komentarza Bull piątek, 20 listopada 2020 09:49 napisane przez Bull

  Bo wszyscy muszą dojeżdżać codziennie do pracy ok 100km i wracać do sypialni.

 • Link do komentarza Nelson piątek, 20 listopada 2020 09:11 napisane przez Nelson

  I jeszcze cofnięty o klolejne 200 tyś. 4 Bieda aż piszczy w tym mieśie.

 • Link do komentarza Nedzna reklama czwartek, 19 listopada 2020 22:09 napisane przez Nedzna reklama

  Jakies takie z dupy to zestawienie. Jaki wplyw niby ma przebieg auta na stawke OC? Stare auto z 200tys przebiegiem ale uzytkowane sporadycznie i robiace u obecnego wlasiciela 6tys km rocznie ma miec wieksze OC niz auto wymieniane na nowe po 150 tys ale robiace co roku 50 tys km?

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 19 listopada 2020 16:30 napisane przez Mieszkaniec

  Czyli bieda. Wynagrodzenia nie powalają w naszym rozwijającym się mieście. Może dlatego dobre marki omijają to miasto. Każda dobra firma przed inwestycją robi rekonesans kto zamieszkuje dane miasto, jakie są zarobki, infrastruktura i majetność mieszkańców. Kiepsko...

 • Link do komentarza Obserwator czwartek, 19 listopada 2020 14:41 napisane przez Obserwator

  201 tyś przebiegu na Gnieźnie no ciekawe jak w komisach wszystkie auta czy 3 letni czy 10 letni czy 20 letni to ma na liczniku od 120 tys do 160 tyś max ustawione.

 • Link do komentarza nopisdu czwartek, 19 listopada 2020 12:34 napisane przez nopisdu

  Nikt sobie pensji wyższej nie wydrukuje. Starym autem nie jeździ się z wybory ale z przymusu. Nowe są zbyt drogie w stosunku do poziomu wynagrodzeń. No i jakość i trwałość nowych pojazdów pozostawia wiele do życzenia.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane